Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
Si Philips are cateva solutii: Philips NightGuide, Blue Vision, etc...

Corect, din comoditate n-am dezvoltat. Dar dezvolt acum: primul up-grade de lumini l-am facut cu Philips X-treme Power, si-am fost foarte multumit. Wink
Skip ads

  • logum

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din experienta mea as putea lamuri cateva lucruri:
1. Cine zice ca nu ai vedea mai bine cu xenoane daca inlocuiesti halogenele inseamna ca nu a vazut ce inseamna asta pe Insignia. Probabil ca daca te uiti la halogenele de pe Insignia in comparatie cu xenoanele de pe un Logan nu vezi diferenta. Dar comparand ambele pe Insignia imbunatatirea e evidenta. Si am comparat nu cu orice halogene ci cu cele mai bune de pe piata de acuma: Philips Extreme Vision +100%
2. Cine crede ca iti poti regla xenoanele sa nu deranjezi pe altii se inseala. Le poti regla sa nu ii chiar orbesti pe ceilalti dar tot is deranjante.
Dupa ce iti montezi xenoanele neaparat trebuie sa iti reglezi farurile la aparat.
3. Faptul ca is deranjante e si motivul pt care din Ungaria la vest sunt ilegale montate in far cu oglinzi. Daca le ai de 4000K si reglate bine, nu o sa te opreasca politia (cel putin eu cat am calatorit nu m-a oprit nimeni). Daca in schimb o sa-ti pui niste xenoane manelisto-albastrui si reglate incat sa vezi avioanele esti prada sigura la unguri. Intreba cineva mai sus "Cine a vazut masina oprita...". Ai fi surprins sa vezi cat de zelosi is politistii unguri. Si de cele mai multe ori pe buna dreptate.
4. Daca iti montezi XE la un service Opel si in continuare reviziile le faci tot acolo, nu o sa se lege nimeni de garantie.

In concluzie, sfatul meu: incearca niste halogene de calitate (de ex cele ce am zis eu mai sus, desi is destul de scumpe pt experimente) si daca tot nu esti multumit si mai si stai in zone unde drumul e prastie si cand vine cineva din fata si iti da cu faru in ochi nu mai vezi gropile de pe sosea, poti trece la xenoane. Dar daca decizi sa faci asta, neaparat sa fie sub 5000K si reglate bine. Si aplica punctul 4 de mai sus.

Personal regret acuma ca nu am pus AFL-ul. De asta am si deschis un thread sa vad daca poate veni cineva cu idei de upgrade.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am am avut la Audi ( an fabricatie 2000), montat din fabrica xenon, dar AFL-ul de la Insignia e bestial si ma felicit ca l-am cumparat.
  • blue_shark

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salutari..am tot citit si rascitit topic-ul asta si am incercat sa vb si cu cei de la service insa nici un rasp concret. mi s-a ars unul din becuri (am pe masina AFL sistem) si vreau sa stiu daca trebuie sa cumpar o alta pereche de becuri astfel pastrand balasturile orginale sau as putea opta pt a le upgrada pt un alt kit de xenon mai puternic? cei din service spun ca cel mai ieftin ar fi sa iau simplu o alta pereche doar de becuri insa nu stiu cata viata vor avea balasturile...insa cica ei nu pot face rost de kit-ul original de la bosh/philips...in dilema...nush ce sa optez:(
Skip ads

  • madalin_voc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Doresc sa-mi achizitionez o insignia si variantele cu faruri adaptive xenon sunt cam scumpe. In schimb am gasit cateva bucati care nu au xenon iar proprietarii mi-au spus ca ii pot cumpara un set de faruri xenon+afl si activeaza optiunea din calculatorul masinii si se vor comporta ca cel original. (Am gasit cu 1000 lei perechea inscriptionata GM). Imi poate spune cineva daca e plauzibila teoria baietilor ? Multumesc!
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@madalin_voc : vezi ca ar mai trebui ca masina sa aiba si camera video la oglinda retrovizoare. Pretul de 1000 lei pereche e o gluma, lumea vorbeste de 1000eur/bucata.
Destul de putin probabil sa mearga.
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
xenon 4300k....fara nici un fel de problema
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Fara doua roti o poti lua dar fara xenon...NU.Glumesc -isi merita pe deplin banii sunt 'bestiale"luminile cu xenon original.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@madalin_voc,
Inca nu am intalnit vreun proprietar de Insignia care dupa achizitie sa-si monteze sistem AFL(sistem complet,faruri adaptive,senzori,etc).Acest lucru implica foarte mari costuri intrucat pe langa farurile binecunoscute mai sunt o serie de senzori care trebuiesc montati pe o instalatie electrica ,un soft care va trebui introdus.Nu cred ca aceste costuri sunt mai mici decat daca ai fi cumparat masina cu aceste dotari.
Singura optiune viabila este doar inlocuirea becurilor cu halogen cu becuri cu xenon,cu mentiunea ca va trebui sa montezi si sistemul de drosere aferente becurilor cu xenon,insa acest lucru va deranja ceilalti participanti la trafic deoarece fanta de lumina va avea o largime mult mai mare decat becurile montate pe faruri dotate cu lupa care directioneaza intr-un anume fel fasciculul de lumina.

Totul depinde de tine.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Faruri cu xenon iti iei din fabrica sau deloc. Ca sa faci retrofit xenon original pe Insignia este mult prea scump si s'ar putea sa nu gasesti pe cine sa'ti faca toata operatiunea. Chestiunea cu xenon chinezarie pica din cel putin trei motive: deranjul celorlalti in trafic; amenzile la politie si nu in ultimul rind faptul ca porcariiile chinezesti de xenoane in timp iti prajesc unu' sau mai multe calculatoare de pe masina din cauza ca droserele, mai devreme sau mai tirziu, scapa inapoi in instalatia electrica de 12V impulsuri de inalta tensiune.

Daca iti iei xenon cu AFL original Opel trebuie sa fii pregatit financiar pentru intretinerea suplimentara generata de sistemul in sine adica: cite un bec xenon din cind in cind, cite un motoras reglaj pe la far, cite un senzor pentru reglare nivel xenon si nu in ultimul rind atunci cind iti pica un LED de la DRL trebuie sa schimbi farul cu totul chestiune care a inceput sa se intimple cam des pe la Insignia si A4. Wink Mai departe tu alegi varianta care te avantajeaza...
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
A pus cineva pe insignia becuri Philips X-Treme Vision .......se merita?.....eventual ce becuri imi recomandati?.......nu doresc sa pun xenon iar becurile originale de pe masina mi se par slabute.
  • deleted-75931

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@Zanfy
"
A pus cineva pe insignia becuri Philips X-Treme Vision .......se merita?.....eventual ce becuri imi recomandati?.......nu doresc sa pun xenon iar becurile originale de pe masina mi se par slabute. "

Salut,

Eu am pus X-Treme Vision si consider ca merita. Insignia are faruri bune si daca sunt bine reglate sunt suficiente. Culoarea noilor becuri e un plus. Contez si pe fiabilitate, asta dupe ce am incercat si solutii mai ieftine dar care nu au tinut.

EnJoy!
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Osram Silverstar, lumina mai multa si mai alba. Multumit de alegere.
  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Am si eu intrebare legata de farurile de insignia.Eu nu am faruri cu AFL, as dori sa montez daca se poate( din ce am citit aici sunt cam scumpe si necesita multe schimbari).
Se pot monta Lupa+xenon si ledurile acelea fara a avea toate acele motorase si functii de AFL?! ( schimbarea luminii in functie de viteza, etc)?
Multumesc mult!
O seara buna va doresc,
Cristian.
  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Astazi am facut revizia de 60k si am intrebat si daca se pot monta faruri cu lupa daca ai halogen.
Mi-au zis ca se informeaza, dar ca ar fi prea scump ( ~30mil de far - neaparat originale ) si ca nu stiu cu montajul cum se procedeaza.
Au zis ca o sa tinem legatura sa se mai informeze.
O zi buna,
Cristian.
  • matei.andrei

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
pentru cine mai este interesat,am montat faruri cu lupa originale pe insignia..masina a venit din fabrica cu faruri cu halogen
cost total 1500 lei..nu am afl...
iata rezultatul:

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@matei.andrei nu se incalca legea privitor la ce ai montat tu? Ma uitam ca nici spalator de far nu ai. NU vreau sa sune a rautate doar te intreb.
  • matei.andrei

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
legile sunt facute pentru a fi incalcate(glumesc)....hmm...incalc legea ca nu am spalator de far?dar cei cu xenon fara lupa ce mai fac?..in plus, in general eu mentin masina curata nu vad care ar fi problema.
  • matei.andrei

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
in fond eu am postat pentru cine este interesat sa monteze,sa stie ca se poate si cu faruri originale..nu pentru a se analiza daca este legal sau nu ..nu o iau ca o rautate intrebarea ta,doar ca nu isi avea rostu.
  • cristi109

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Sunt ilegale, un coleg de-al meu a fost oprit ieri undeva in apropiere de brasov de cei de la R.A.R pentru ca avea xenoane (opel astra caravan 2002) i-au luat talonul, si bineinteles l-au si verificat complet asa doar ca sa poata mari amenda total: talon suspendat 70 ron redobandirea, amenda penru ca nu avea cauciucuri corespunzatoare si alte gainarii gen avea un bec ars la numar 320 ron
Concluzie : nu merita, ce as putea sa te sfatuiesc e sa incerci acele halogene de la philips xtreme vision care sunt foarte puternice si costa in jur de 50 ron bucata eu unul urmeaza sa optez pentru asa ceva, ca si mie mi-au taiat "macaroana" astia de la rar Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR