Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Bogdan77

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Edition
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sunt posesor de insignia de 2 saptamani. Am facut greseala ca atunci cand mi-am comandat masina sa nu optez si pt xenon iar acum regret. In momentul in care am ridicat masina de la dealer m-au pus sa semnez un act aditional prin care orice modificare adusa masinii se pierde garantia pe acea zona. Acum ma tot gandesc sa "ma risc" si sa imi xenon after market (am gasit la un service philips cu licenta) iar oamenii mi-au garantat cel putin telefonic ca nu o sa-mi dea eroare de bec ars + garantie 12 luni . Ce parere aveti? Merita sa-mi asum riscul? Deoarece daca m-as duce acum la dealer sa-mi montez xenonul pretul ar fi colosal, mult mai mare decat atunci cand am dat comanda la masina.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pe mine m-ar durea sufletul sa fac improvizatii la o masina noua. Ce sa mai zic de faptul ca ai o masina ticsita de electronica, abia iesita pe piata si tu vrei sa renunti la garantie pt. becuri albastre.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ai lupa in faruri, dai pace, nu are aceias efect si o sa ne orbesti si pe noi.
  • NicuI
  • *
  • 7 mesaje
  • din 25 Apr 2010
  • Insignia 2010 A18XER
  • Bucuresti
  • NicuI

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu unul zic sa nu risti pierzi garantia si nu merita , ai incercat la opel sa sa vezi cat costa sa-ti puna ei ,chiar daca e un pic mai scump macar nu pierzi garantia .
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu e un pic mai scump... e de vreo 10 ori mai scump. Pe care il duce un pic capu' se prinde si de ce. Wink
  • Bogdan77

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Edition
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu, nu am lupa in faruri. Nu se poate monta cu kitul de xenon? Exact cum spunea si elegance daca este sa imi pun de la producator ma costa in jur de 4.000 Euro ceea ce este fabulos. In plus, chiar unul din dealeri m-a sfatuit ca pot sa pun after market din cauza pretului fabulos. Va intrebam pt ca eram curios daca a mai facut cineva asta si daca au aparut probleme in afara de clasicul "bec ars"
  • Astra_H

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
......din cate stiu eu.....pe linga becurile xenon pe care le poate monta oricine, la instalatiile din fabrica mai sunt si senzori pe fiecare roata in parte pt a-ti regla pozitia becurilor
..parerea mea e sa nu iti pui inst xenon after-market....si sunt si ilegale...
  • Bogdan77

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Edition
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Off, nici o incurajare... am auzit ca sunt ilegale dar pe de alta parte stiu ca sunt f multi cu xenon after market. A-ti auzit de cineva care sa ia amenda pentru asa ceva pana acum? Eu nu... O sa am o discutie marti cu cei care le monteaza si dupa aceea voi lua o decizie. Multumesc de sfaturi Smile
Skip ads

  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa pui xenon. nu o sa-ti para rau
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu o sa-ti para rau? Poate, dar celor care vin din fata ta, si mai ales pe ploaie, sigur o sa le para rau. Eu cand intalnesc xenon aftermarket care ma orbeste (si majoritatea orbesc) trec imediat pe faza lunga....

Pentru a fi legale, farurile cu xenon trebuie sa aiba: autoleveling, lupa concentratoare si spalator de faruri! Toate acestea pentru protectia celui care vine din fata. Faptul ca la noi legea nu se aplica...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune, frate, xenon pe faza scurta, a' lunga si proiectoare, neoane pe sub masina, si cat mai multe brizbriz-uri la retrovizoare.... sa fii cel mai tare din parcare
Ca sa pui xenon la masina aia, o sa trebuiasca gaurite capacele de la faruri. Cum ar veni, nu le poti pune fara urma. Se va considera interventie asupra masinii, deci clar dilarul o sa iti taie garantia pe partea electrica.
Da' de ce vrei sa iti [pui xenoane? nu vezi bine noaptea?
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
daca vrei sa iti pui xenoane doar de FITZa , mai bine renunta la idee
daca vrei sa iti pui xenoane pentru ca nu esti multumit de becurile standara, apeleaza cu incredere la Osram Night Breaker
Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mihalceanu_marian a scris: apeleaza cu incredere la Osram Night Breaker
- am pe masina sotiei Osram Night Breaker, superbecuri , lumina alba( nu albastru ''cocalar'') si puternica, incearca mai intai cu astea, nu te arunca la interventii chirurgicale
De ce vrei xenon neaparat ?
  • Bogdan77

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Edition
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am auzit ca ar trebui gaurite capacele de la faruri. Pe de alta parte ma gandeam sa imi comand un set de capace de la opel in asa fel incat daca apare vreo problema sa mi le pot pune la loc... De ce vreau? Pentru o lumina mai buna in primul rand si binenteles si pt aspect (chiar daca parerea unora este ca asta este pt figuranti eu nu consider asta) Nu cred ca este o modificare de prost gust ci dimpotriva... Cred ca tara asta s-a umplut de prea multi manelisti, tarani si cocalari asa ca toti tindem sa-i consideram pe ceilalti ca facand parte din aceea categorie. O idee foarte buna a lui Marian cu Osram, chiar aveam nevoie de asa ceva si iti multumesc pt asta. Imi poti si recomanda unde le-as putea monta in asa fel incat sa am si garantie? Thx...
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
montajul se poate face intr-un service autorizat si astfel nu pierzi garantia. Ai grija sa ceri factura pt manopera pt a avea dovada ca lucrarea sa efectuat intr-un service autorizat, iar legat de xenon, ai si alte variante asa cum au spus si colegii mai sus si merita incercate.
bafta
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Se stie ca ridicatoarele de tensiune pot cauza o gramada de probleme din cauza perturbatiilor pe care le produc. La Insignia care e o masina foarte electronicizata zic eu nerecomandat sa pui altceva decat original. Cauta pe e-bay faruri originale de Insignia cu xenon si electronica aferenta. Nu va costa 4000 euro dar nici cat chinezismele de aftermarket.

CristianTM.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu poti sa montezi xenon aftermarket nicaieri fara sa pierzi garantia.

Dar poti sa faci asa:
- iti comanzi doua capace de faruri pe care le vei folosi pt a monta xenonul, cele originale le dai jos si le pui la pastrare in loc sigur
- iti cumperi o instalatie de xenon la 250-300 de Ron, modelul il alegi tu oferta fiind foarte variata. Sa nu cazi in plasa celor cu "licenta Philips" sau "originale Siemens" etc, deoarece toate (dar absolut toate) instalatiile aftermarket sunt din China si au aproximativ aceeasi calitate.
- montajul il faci tu daca te pricepi, daca nu apelezi la un prieten care se pricepe, ideea principala este sa le montezi in asa fel incat sa fie usor de dat jos
- reglezi farurile pe aparat si nu o sa ii mai para nimanui rau, nici tie nici prietenilor.
- cand ai de mers la Opel dai jos instalatia, pui becurile si capacele originale si gata... nu ai pierdut nici o garantie

Solutia data de Cristi este mai eleganta, dar tot pierzi garantia si te va costa destul de mult!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Faina ideea. Dar exista si viata fara xenoane!
Sustin primul punct de vedere al lui @elegance: iti risti garantia masinii noi pentru un moft? Daca se face o campanie revenire in service din cauza unor defecte aparute intr-un timp T la unul din calculatoarele masinii? O manopera gratuita, un update gratuit este alta mancare de peste fata de identificarea modificarii masinii in afara service-ului.
Si daca ti-ai permite financiar anularea garantiei oferite de producator, tot acelasi sfat ti l-as da.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bogdan77 a scris:...Cred ca tara asta s-a umplut de prea multi manelisti, tarani si cocalari ...


Sper ca nu esti invidios Embarassed


Bogdan77 a scris: O idee foarte buna a lui Marian cu Osram, chiar aveam nevoie de asa ceva si iti multumesc pt asta. Imi poti si recomanda unde le-as putea monta in asa fel incat sa am si garantie? Thx...


Le poti monta acasa, la picnic, unde vrei. Schimbatul becului (halogen) cu un altul (tot halogen) nu presupune interventie neautorizata in instalatia electrica, ci schimbare de cosumabil (adica de bec). Ca urmare, nu pierzi garantia.

Nu-ti pune xenon pe far clar, e crima pentru ceilalti, si-n plus nici nu vezi mai bine. Solutia cu Osram e cea mai indicata.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
Nu-ti pune xenon pe far clar, e crima pentru ceilalti, si-n plus nici nu vezi mai bine. Solutia cu Osram e cea mai indicata.


+1

Si Philips are cateva solutii: Philips NightGuide, Blue Vision, etc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR