Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • savescu.ciprian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca este posibila inlocuirea motorului de 3.2 l benzina cu un alt tip de motor tot pe benzina dar de cilindree mai mica ? Care ar fi procedura tehnica si juridica de inlocuire ?
Vreau sa fac aceasta deoarece am un consum mare de ulei 1L/1000 km si din cauza cresterii impozitului care acum ar fi de 4500 lei /an.

Multumiri.
Skip ads

  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pentru procedura juridica este destul de usor. Trebuie sa faci dovada unui contract de vanzare cumparare cu seriile de pe motor specificate in el, se merge la Registrul Auto Roman, sunt niste taxe de aproximativ 500 lei pentru omologare, se trece in cartea tehnica si treaba e facuta!
Mai complicat este pe partea tehnica de masina, caci motorul este gandit intr-un ansamblu complex cu, cutia de viteze, punte spate. Practic, daca schimbi motorul si pui unul mai mic, iti va trebuii si o cutie de viteze adecvata, altfel acel motor mai mic nu va invarti cum trebe aceasta cutie de viteze. Daca Schimbi C.V. va trebuii sa schimbi si casdanul - grupul spate caci nu va mai fi acelasi raport si vei avea trosnituri mairi pana va ceda.... Dar cu putina indemanare si pasiune se pot face multe, mai ales cu o masina completa adusa din Anglia chiar cu banii de impozit pe un an !
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu-ti aproba RAR sa "faci" o masina din 3.2L in 2.5L sau alta cilindree ca sa poti plati impozit mai mic.
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Este posibil si asta. Trebuie intrebat inainte ca poate s-au schimbat ceva reguli. Eu in februarie anul acesta am schimbat la un 124 Mb motorul din 3000 benzina in 2500 Diesel... Sa putut !
Cu putina bunavointa si o minte ascutita se poate pacali impozitul, ca de fapt saracia ne impinge...
Skip ads

  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mergi la RAR si intreaba exact ceea ce trebuie facut. Mai nou e mult mai complicat decat crezi.
Din ce am inteles eu (de la RAR) nu se mai pot aduce modificari unui vehicol, care sa schimbe parametrii dati de fabricant pe modelul respectiv de masina.
DAR se admit modificari care aduc imbunatatiri - de genul de la nonEURO la EURO 1, 2 etc.
In orice caz procedura ti-o poate spune cel mai exact un reprezentant RAR.
  • savescu.ciprian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumiri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR