Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • robertoo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Nu am ca hobby masinile ( motoarele in general ).Vreau sa imi cumpar un Opel Astra break la mana a doua. Am condus acum ceva vreme vreo cateva luni asa ceva si am ramas placut impresionat. Ultima masina pe care am avut-o a fost un Hyundai Tucson nou luat in rate ( datorita nestiintei mele in ale masinilor am ales "ceva nou cu garantie" ) Dupa trei ani fix am facut bilantul :
BENEFICII
1. Masina - 17 000 km parcursi - supermultumit
2. Consum 12l in oras 8-8.5 afara - rezonabil la 2 tone
COSTURI
1. 2900 ron / an CASCO
2. 900 ron / an RCA
3. 400 RON / an - 1 revizie
4. 300 RON / an - rovigneta si impozit
________________________________________
TOTAL = aproxim 390 RON / luna +
400 RON / luna rata
______________________________________

790 RON / luna fara sa o misc din garaj.

Pai fratioare "ma dau cu taxi-ul" de 8 milioane pe luna de ma satur; si fara benzina........
Problema pentru care am avut doar 17 000 km in trei ani a fost ca avand masina de servici cu Tucson-ul am circulat doar duminica si in concedii.
Ca sa scurtez istoria m-am hotarat sa-mi iau un Opel Astra break cu vreo 100 000 - 120 000 km la bord, pe care sa-l mai coafez dupa aia cu ceva bani ( frane, ambreiaj, distributie, ceva audio si ce-o mai fi ).
Va cer ajutorul voua celor cu experienta si cu "pasiune de masini". Ce sa iau si cum sa calculez costul total al distractiei
adica cu inmatriculare, Rar, inscriere si ce-o mai fi.
Va multumesc anticipat pentru rasunsuri si pentru cei care doresc le ofer si eu ce pot : raspunsuri la intrebari legate de instalatii: termice, climatizare, gaze, sanitare rezidentiale si industriale. Merci. Shocked
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sal
bine ai venit pe forum
care e suma maxima pe care vrei sa o bagi la achizitionare?
care dintre G si H te intereseaza mai mult ce motorizare ai dori, cati km faci anual cu ea?
daca erai mai aproape poate te intrebam de un job Laughing
  • robertoo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si job-ul vreau sa-l schimb. Lucrez de la 23 de ani si pana acum ( 36 ) cu oameni in subordine si sunt epuizat. Ca "sa faci calitate" in Romania anului 2010 e epuizant. Pana si patronul imi sugereaza sa o las mai moale si sa ii mai dam si "buleala". Cred ca trebuie sa emigrez cu familia. Alta solutie nu vad. Dar sa nu divagam. Nu stiu dif dintre G si H . Eu vreau o masina la care n-o sa-i fac casco o s-o tin in garaj, maxim 20 000 km pe an cu familia care are rau de masina deci localitati max. 65 km/h afara 105 - 125 km/h. Sunt tehnic ca om deci daca se va auzi vreun zgomot la roti mecanicul va schimba SUB OCHII MEI (ti-am zis ca sunt satul de "meseriasi") rulmentul cu unul KOYO Japan adus de mine de exemplu.
Eu iubesc lucrurile mele, tin la ele. De aceea mi-ar parea rau sa iau vreo mare teapa. Una mica tot iei da aia nu se pune. Nici cu banii nu stau prea roz. As da 100 milioane acum iar daca ar fi sa fie dragoste la prima vedere
m-as scobi ( in ciuda discutiilor cu nevasta) de inca 50 . Mai mult nu.As prefera benzina ca motorina nu prea am de unde sa fur si la noi la Braila iernile sunt grele.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
poi cam astea ar fi masinile asta e h
si asta e g

cred ca la suma care ai zis-o te vei invcadra la un g
benzina motor 1,6 parca daca imi aduc aminte bine de 100cp
suficienti pt ce iti trebuie
daca mai ai intrebari
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit printre opelisti.
Pentru tine as recomanda un astra G 1,6 benzinar, mai ales ca faci maxim 20.000 km anuali, piesele sunt mai ieftine decat cele de astra H, deci un G este mai usor de intretinut decat un H, e si mai ieftin de achizitionat.
Ca dotari vrei sa fie standard sau un model cu mai multe dotari ma refer la proiectoare ,climatronic, etc.
la banii pe care ii ai ai gasi o masina buna din 2001- 2002
Numai bine
  • robertoo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult de raspunsuri. Nu prea ti se intampla des ca cineva sa te ajute pur si simplu.
Sau poate "jungla" in care traiesc zi de zi "mi-a umblat la psihic" si m-a salbaticit.
Acu' nea Ion sanatosu' satului mai are vreo 20 de intrebari. Ca asa e romanul :
ii dai un deget si el iti fractureaza si omoplatul.
eu am un nr de tel de la un baiat din Bucuresti care aduce masini de-afara.
tipu care mi-a dat nr zice ca chiar daca ma duc eu in Germania tot nu pot gasi ca pret ce stie
tipu asta sa negocieze. Ca stie de unde sa ia si cu cat sa ia.
Io il sun pe el si ii zic ce as vrea .ok. De exemplu el imi zice una d-aia romaneasca:
"fratele meu esti norocos ca doar ce am adus un Opel Astra pentru sora-mea da asta mica nu
mai vrea si daca vii maine cu banutu e al tau" . Belea, io ce fac acu?
Ce euro o avea ?
Km din bord or fi reali?
S-o supara daca mergem la un tester ceva?
Oare o fi motorul ei?
Cat mai platesc eu in total ca sa circul cu ea pe strada ?

Deja cred ca va intrebati "aoleo vericule da tu ori lucrezi la Metrou? Traiesti mai mult pe sub pamant? "
Fiti ingaduitori. Nu m-a interesat. D-aia nu stiu.
Repet daca vreti sa vb despre incalzire, climatizare, gaze, sanitare dau concurs online.
Asta e atata stiu, restul sunt lemn.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca te abordeaza exact asa cum ai zis mai sus sigur e ceva necurat la mijloc si oferta cel putin din punctul meu de vedere pica indiferent de masina
poi in principiu cele din 2001 2002 parca sunt euro 4 deci va trebui sa platesti taxa de euro 4 se calculeaza si pe net
nu stiu sa iti zic
daca nu are nici o problema ar trebui sa fie de acord sa mearga cu ea la tester dar nu la o cunostinta de a lui de preferat e sa mergi la o reprezentanta sau cunostinta a ta
daca ai trecut de astea poti sa o verifici si la rar iei seria de sasiu si vezi daca nu cumva a fost furata
de preferat sa nu iei masina de la cei care se ocupa cu treaba asta 90% din ele au fost lovite sau nu au km reali
  • robertoo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa fiu scurt, "saru' mana boierule"
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@robertoo
daca iti place masina cum arata si cum functioneaza, sa nu bati palma cu omu' pana nu mergi cu ea la un tester, ar fii foarte ok daca masina in cauza ar avea si carte service, acolo vezi si km, si reviziile daca au fost facute la timp...Bine acum in romania, daca vrea sa te pacaleasca cineva te pacaleste si cu cartea de service a masinii. Ar fii bine sa ai pe cineva cu tine care se pricepe cat decat, la mecanica, care stie sa asculte un motor si stie unde sa se uite, sa gaseasca probleme minore cerand vanzatorului sa mai scada din pret.
Mult noroc, sa ne tii la curent!
  • robertoo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
luni o sa vorbesc cu un prieten care are un frate in Italia sa-mi zica de pe-acolo o lista cu pret / data nasterii / nr. de kilometri, iar saptamana viitoare sper sa am aceleasi informatii prin intermediul unui var de-al meu care tot bate targurile din Cluj si Arad si el la randul lui a tot avut masini iar eu sa dau o fuga de o zi - doua in Bucuresti sa casc ochii si pe-acolo.
Dupa aia ma mai uit odata in buzunar, o sa apelez la un amic-doi care stiu sa se uite la o masina ( unul din ei cred ca pe langa multe doage lipsa are si una in plus : oriunde se afla in trfic sau pe strada "vede" masinile care au fost tamponate candva sau rasturnate, io ma uit si dau din cap "asa o fi" ) si apoi o s-o lovesc. Daca mi se ridica nitel tensiunea la vreuna e a mea. Nu sunt un bun negociator dar sunt norocos.
  • tigra_95

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salutare, sunt nou inregistrat pe acest forum si am un Opel Tigra de vanzare; ma intrebam daca ma poate ajuta cineva sa il treaca la Vand / Cumpar Masina deoarece eu pot posta acolo doar dupa 3 luni de la inregistrare, multumesc frumos
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@tigra_95, nu te poate ajuta nimeni: regulamentul este pentru toatã lumea pe acest forum Wink
ªi pentru a anticipa urmãtoarea miºcare iþi dau un sfat: nu incearca sã deschizi un anunþ de vânzare la o altã secþiune...anunþul va fi ºters iar contul tãu suspendat. Numai bine.
Skip ads

  • tigra_95

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cata forta de concentrare, poate chiar sa si anticipeze dom'le.
Ei uite ca nu aveam de gand sa postez altundeva pt. ca daca te duce putin capul te gandesti ca toti care vor sa cumpere urmaresc forumul "Vanzari" deci nu ar avea sens sa postez altundeva anuntul pentru ca nu il va vedea nimeni; daca totusi as fi vrut sa postez altundeva as fi facut-o din prima si nu incercam sa apelez la o varianta mai inteligenta.
Si din moment ce nu pot posta acolo unde imi doresc chiar o sa sterg contul, dupa ce o sa citesti, pentru ca nu imi este de folos. Numai bine domnu' Edwin. Sa traiesti bine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tigra, lasa ironiile de doi bani, ca nu e cazul. Edwin ti-a descris un scenariu (din pacate) des intalnit pe forum de cand s-au introdus restrictiile referitoare la accesul la sectiunea comerciala.
Daca tu te-ai inscros pe clubopel doar ca sa iti vinzi masina, atunci probabil ca decizia ta, enuntata in mesajul de mai sus, de a renunta la cont, e cea corecta. Scopul clubopel.com nu e sa se transforme intr-un site de comert.
  • robertoo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sustin si eu cele scrise de jE . Haideti sa traim cu un psihic sanatos si anonimatul pe care ni-l ofera PC - ul sa nu devina o sursa de energie din care sa ne "umflam muschii" ; sa nu uitam ca in spatele unui ID sau pseudonim se afla un om. Altfel vom ajunge sa umblam teleghidati pe strada, dependenti de virtual si o sa fim derutati si speriati cand un copil iti spune un banal " buna ziua". O sa ne uitam amenintator spre el si probabil o sa cautam tastatura sa-i raspundem la salut. Nimic ( nici chiar acest club Opel ) nu functioneaza fara REGULI si DISCIPLINA. salut
  • tigra_95

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2010

  • Mesaj Privat
je, e foarte bine ca nu faceti din forum unul comercial; referitor la edwin pur si simplu i-am raspuns in maniera in care a facut-o el, daca acela e un scenariu des intalnit nu ar trebui sa generalizeze si sa creada ca toti o sa-l urmeze; e ca si treaba cu francezii care spun ca toti romanii sunt hoti sau toti romanii sunt tigani, mi se pare o aberatie, fiecare individ are propria'i personalitate si nu ar trebui bagat in aceeasi oala cu majoritate
o zi buna
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tigra, fara suparare, dar ii dau dreptate la faza asta lui Edwin. La felul la care ai formulat intrebarea, mesajul din spatele ei era "eu nu am acces la sectiunea comerciala, nu ma ajuta cineva sa strecor totusi topicul meu acolo?"
Coroborat si cu raspunsul tau, cum ca daca nu poti posta anuntul de vanzare atunci renunti la cont... Eu nu zic ca nu esti bine intentionat, dar forma in care te-ai exprimat a lasat sa se inteleaga altceva
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@tigra_95, imi pare rãu dacã te-ai simþit ofensat de rãspunsul meu, chiar nu am avut acestã intenþie.
Cea ce ti-am scris a fost cu gândul de a evita pe cât posibil suspendarea contului tãu. ªi îþi spun ºi motivele pentru care erai aproape de o suspendare:
1. Primul tãu post pe acest forum urmãreºte un scop bine definit: negoþul in interes personal ( nu acesta este rolul forumului. ).
2. In chiar primul tãu post cereai ajutor pentru incãlcarea regulamentului ( cu care ai fost de acord la inscrierea pe forum ) tot in interes personal.
Eu am incercat doar sã-þi atrag atenþia asupra consecinþeler acestor acþiuni ºi asta doar in interesul tãu, totul intr-un mod cât se poate de civilizat. Imi pare rãu, cã nu ai inþeles mesajul meu Sad
Iþi doresc ca acest forum sã devinã - ºi pentru tine - mai mult, decât un loc "pentru afaceri". Dacã ai un Opel cu care te mândreºti fã o prezentare in sectiunea : "Ai un opel, sã-l vedem", incearcã sã ajuþi, sã respecþi, si vei fi la rândul tãu ajutat ºi respectat. Numai bine.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Robertoo sa ne spui si noua ce ai facut azi !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR