Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.Ultima mea problema la masina sunt actele acesteia.Dupa ce am cumparat-o anul trecut in iulie,fiind inmatriculata pe romania dupa ce a fost adusa din franta de firma de la care am cumparato eu,am fost chemat la politie acum 4 zile cu actele masinii si numerele de inmatriculare.Motivul nu era trecut pe acea hartie.M-am prezentat a doua zi dupa ce am primit hartia si surpriza,mi-au spus ca masina a fost inmatriculata prima oara in tara cu acte false si ptr asta imi anuleaza inmatricularea.Mai exact avea taxa de poluare platita cu un ordin de plata fals.In tot timpul acesta am trecut eu personal cu masina de 2 ori rar-ul.Fara sa-mi zica nimeni ca ar fi vreo problema.Masina a fost adusa in tara in 2008 si inmatriculata tot atunci.Deci toata treaba a durat 2 ani.Acum a primit citatie de la tribunalul bucuresti si tre sa ma judec cu ei tocmai pe 15 septembrie.Pana atunci masina o sa stea numai in garaj ptr ca nu mai am drept de circulatie.Singura scapare ar fi sa-i platesc eu taxa de prima inmatriculare care ajunge la 42 mil.Asa ca tepe puteti lua chiar daca luati masina inmatriculata cu nr de romania ea fiind adusa de afara.Numai bine!
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mare iti e gradina doamne ... pai si militieni de ce nu ii cauta pe cei de la care ai luat masina?
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai ce vina ai tu pt asta?
Parerea mea este ca vei castiga procesul! Poti sa le ceri si daune pt perioada in care a stat masina.
  • martrix

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
problema e conoscuta de vreun an de zile , cam tot ce intra in tara cu nr de FRANTA au aceasta hiba, stiu pe cineva caruia politia i-a confiscat masina cumparat cu 5000 de euro si de 1 an de zile masina sta in curtea politiei si omul nu isi mai poate recupere banii
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Deocamdata masina se afla la mine.Doar actele au ramas la politie.Exista momentan doar un proces civil ce va incepe pe 15 septembrie,dar pana atunci e posibil sa apara si unul penal ptr ca intra la categoria fals in acte si altele,iar ptr asta cineva tre sa faca puscarie.Eu stau si ma intreb cum de cei de la fisc cand au primit ordinul de plata ptr taxa de poluare,nu au verificat daca firma respectiva are bani in cont,sau daca deja le-au fost virati banii,ei au dat direct chitanta firmei ca sa isi inmatriculeze masina.Singura solutie ar fi ca sa o inmatriculez eu taxa fiind cum am mai zis 42 mil.Dar e posibil ca in urma cercetarilor sa reiasa si ca masina este furata si atunci e posibil sa mai pierd inca o mie de euro.Nu avem nici un avocat ceva in clubul nostru care m-ar putea ajuta?Acum ma uit la ea in garaj,si nu imi vine sa cred ca nu pot sa circul cu ea.Va spun sincer ca am plans 2 zile cand am aflat.Numai bine!
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Geo89 numa tie ti se putea intampla asa ceva !
P.S. baga o pe bulgaria cit mai urgent (se pierde urma din RO) e sigura treaba.
dai 450-500e si scapi de necaz ,dak mai intreaba politia de masina le spui ca ai vandut-o nu mai e la tine .
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Geo89 ce ai mai facut ? ... a inceput procesul procesul?
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Sal,nu am timp acum deoarece trebuie sa plec la munca sa va dau mai multe detalii,dar promit ca diseara cand ma intorc am sa va spun mai multe.Poate o fi cineva care poate ma invata si pe mn csf,ca avocatii imi mananca banii degeaba.Miercuri am avut proces la Bucuresti,dar din cauza timpului si a banilor nu m-am putut prezenta,


@IONUTZMI---Nu am cum sa o bag la bulgari fiindca am instiintare de la pol ca nu am voie sa ii fac nimic.Nu pot sa o vand,sa o inmatriculez,etc.


Revin diseara cu info!
Skip ads

  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
macar sti de la cine ai luato.
  • Asu111

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bafta!
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
SAL'tare la toata lumea.Nu am mai avut deloc timp de net si de calculator asa cum va promisesem ca va raspunD in acea seara.Eu masina am luat-o de la un intermediar care se cunostea cu patronul firmei(firma a cui era masina care o inmatriculase ptr prima data in tara)si date despre el nu stiu prea multe.Dar vinovata se face firma respectiva.Nush dc dureaza asa de mult cazul asta.Acum pe 13,am judecata iar si o sa particip sa vad ce dracu mai mint astia din justitia romaneasca ca m-am saturat de ei.Alte detalii nu stiu ce sa va mai zic.Intrebati-ma si va raspund.Stima!
  • Niku

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Incredibil ! De ce trebuie sa tragi tu pentru firma respectiva?Normal ar fi fost sa mearga direct la cel care a eliberat ordinul de plata fals pentru ca acolo s-a facut defapt magaria,ce vina aia tu din treaba asta.Daca tu ai luat masina deja inmatriculata in Romania.Eu i-as da in judecata pentru treaba asta,politia romana sau cine se ocupa de treaba asta.este absurd ce fac astia !
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am tot incercat si pe la politie sa vad cum si ce fel,dar nimic.Nu imi da voie nici macar sa o inmatriculez eu,deci sa-i platesc taxa de poluare si toate cele.Am hartie prin care sunt instiintat ca nu am voie sa circul,sa o instrainez,sa o vand etc.Avocata mi-a luat banii de pomana a zis ca trebuie sa asteptam sa vedem ce se intampla la Bucuresti si tot asa.Eu zic ca trebuia sa imi dea macar pana la solutionarea cazului drept de circulatie.Unde trebuie sa ma adresez ca la politie nu ma ajuta nimeni?
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu, nu am inteles eu sau nu ai spus tu, cine a deschis acest proces civil cine pe cine a chemat in judecata si cu ce cerere s-a adresat instantei, cine de la cine ce vrea?
tu ai posibilitatea, daca pe tine te cheama statul in judecata pt neplata taxei de prima inmatriculare, ca in cadrul aceluiasi proces sa chemi in judecata firma care , de fapt a facut prima inmatriculare
tu ai primit citatie pt prima infatisare?
trebuia sa te duci si sa explici cum sta situatia sau pur si simplu, cum spune si pe citatie sa trimiti un inscris la tribunal cu nr de dosar si automat acel inscris aparea la dosar
stai ca am vazut ca ai si avocat
tu ai cumparat un lucru cu un viciu ascuns care nu este prevazut in contractul de vanzare cumparare auto, asa ca, teoretic ai putea rezilia contractul sau, daca firma respectiva plateste taxa , pastrezi masinasi eventual poti cere si ceva despagubiri, dar intri la niste cheltuieli si nu stii daca poti si obtine acele despagubiri
eu sunt increzator ca hotararea o sa fie in favoarea ta, problema e ca o sa dureze
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Procesul civil l-a deschis trerzoreria (fisc-ul)din bucuresti pentru ca nu a incasat suma necesara ptr taxa de prima inmatriculare cu scopul de a anula inscrierea masinii de la bucuresti la braila.ca eu am trecuto de pe bucuresti pe braila.oricum mare lucru nu am inteles nici eu.Procesul este impotriva mea si a firmei,eu fiind cumparator de buna credinta.Am primit citatie si ptr prima si ptr a 2 dar prima nu a fost deloc explicita.Apar multe nume,multe date fara rost.Eu am factura fiscala pe masina ptr ca a fost cumparata de la o firma.Ce se mai poate face?Unde pot sa ma adresez sa imi dea drept de circulatie pana la finalizarea cazului?
  • Niku

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mergi la urmatoarea infatisare si discuta cu judecatorul!
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pt a cirula, te poti adresa instantei ,la urmatorul termen, dar nu cred ca se rezolva ceva
intereseazate despre datele de identificare a patronului firmei, sa nu dea firma falimentara si sa nu stii de unde sa-l iei
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot ti-ai angajat avocat, pune-l la munca pentru banii pe care ii dai. In primul rand, pune-l sa faca plangeri penale pentru neglijenta in serviciu impotriva persoanelor de la inmatriculari care au inmatriculat prima data masina precum si a celor de la finante care au eliberat dovada platii (daca e cazul). Dupa aceea, sa se indrepte impotriva firmei care ti-a vandut masina ca aceasta sa-ti plateasca despagubiri pentru lipsa de folosinta a masinii (intre timp strange orice bilet de autobuz sau taxi care iti cade in mana). Vezi ca sunt termene pe care poti sa le pierzi daca nu faci actele la timp.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ce ai mai facu tcu procesu ?
in ce stadiu sa mai ajuns ?
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles ca procesul s-a anulat din motivul ca a fost intentat fara a a vea dovezi si fara ca masina sa fie in neregula asa cum au zis ei.S-a demonstrat ca masina este in regula si este ok la acte si restul.Acum trebuie sa primesc hartii de la tribunal de la Bucuresti sa pot sa ma duc la politie sa-mi ridic numerele si actele.Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR