Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • beciantal

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tutur de pe forum.
Recent am fost la ITP si nu ies gazele. Desfacand debitmetrul am vazut un potentiometru montat pe un arc torsionat e tot debitmetrul. Arcul e prins pe o rola cu gradatii 504 scrie. Banuiesc ca s-a umblat la debitmetru, deoarece era capacul lipit cu silicon. Ma poate ajuta cineva sa-mi precizeze care este reperul corect sau ce valoare ohmica are potentoimetrul la relanti? Exista vreo referinta pe rola marcata? Cum se poate regla acest debitmetru la valoarea de fabrica?
Imaginea de mai jos este de pe net dar debitmetrul este identic.
Cu multumiri,
Vectra C20NE motronic 1.5
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la valoarea din fabrica nu il mai scoate mai nimeni. si oricum va merge prost masina. se regleaza de cineva care a mai facut si obligatoriu pe analizor de gaze si/sau tester. cauta un service bosch capabil.de unde esti?

in alta ordine de idei cum merge masina? ca nu iti ies gazele nu e obligatoriu sa fie din debitmetru.probabil iti trebuie un catalizator sau o atentie. vezi si tu varianta care iti convine mai mult.
  • relu86

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut, debitmetrele astea cum avem noi, s-au fabricat si cu reglaj pentru monoxidul de carbon, langa mufa o sa vezi k este o gaura astupata, dar daca s-a umblat in el prin reglaje la arc nu vei mai scoate la valoarea initiala.daca te intereseaza am eu unul de vanzare la 100 ron

id mess relu86
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR