Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor...Am si eu o mica intrebare legata de directie : Intre volan si caseta de directie este vre-o bucsa(dintr-aia in cruce?) care trebuie schimbata din cauza ca imi trepideaza volanul?si la mersul in linei se simte pentru ca daca iau dreapta sau stanga vre-o 10 grade nu vireaza.Doar atat ma intereseaza daca exista sau nu.
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Este. Dar nu neaparat din crucea cardanica (asa se numeste bucsa asta) iti vibreaza volanul. Este flexibila si jpcul apare destul de greu in ea.
Mai este o "bucsa" cu un rulment in ea, si poate sa fie joc si de acolo. Aceasta se afla sub volan, in camasa ansamblului de prindere a volanului de bord.
La masina ta se scoate usor volanul cu tot cu ax.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am si eu joc in volan. nu foarte mult, dar ma termina.

am identificat ca vine din bucsa cu rulment , cea din care de regleaza pozitia volanului. ramane sa vad cum o desfac azi si ce vad acolo. din tis nu prea imi dau seama cum e ansamblu asta.

daca nu sti de unde iti vine jocul, prinde axul care intra in caseta, exact acolo in spatele pedalelor cu un mox/cleste mare ceva, sa fi sigur ca nu mai se misca acolo, si misca usor din volan. apoi daca ai pe segmentul volan- intrare in caseta, ai sanse bune sa nu fie din caseta. apoi muta moxul pe urmatorul segment. refaci testul pana izolezi jocul.

o sa desfac eu la mine azi, si fac 2-3 poze la fata locului.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
@marius ai deschis bucsa aia?..sau ai vazut una defacuta?.

m'am cam blocat in sapaturile mele. am ramans cu piesa "in mana" dar nu am vrut sa merg mai departe pt ca aveam nevoie de masina si am pus totul la loc.

intrebarea mea....ce cedeaza acolo?..ce sa cumpar sa am pregatit pt data viitoare cand ma apuc de treaba. nu vreau sa mai desfac odata doar sa constant.
Skip ads

  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ai mai facut ceva cu bucsa aia ?
Am si eu acelasi joc mic si enevant si as vrea sa scap de el. Tu ai rezolvat ceva ?
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si eu am joc in volan si ma scoate din sarite.inca nu am apucat sa vad de unde e......
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema, dar la mine jocul este de genul ca la denivelari sau gropi parca imi ia volanul din mana...se misca foarte usor
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e bucsa cu rulment. se aude o bataie fier p fier cand merg p drum de tara cu pietris
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Bun asta a inteles cred toata lumea. Nu asta era ideea sa ne vaitam cum ne troncane volanu Very Happy ci daca cineva a si rezolvat-o si sa ne spuna cuma desfacut, un tutorial ceva cu poze. Ca am intrebat la opel si mi-au zis ca ma costa toata operatia 14 mil Shocked Deci care sunteti mai minitehnicus asa si ati desfacut va poftesc sa postati aci. Multam Embarassed


cred eu ca despre asta e vb
  • Mariyus

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut am si eu aceeasi problema la mine problema sta astfel pe sosea buna nu se aude nici musca cum am intrat pe drum de tara cu gasesti dealtfel in toata romania incepe sa faca galagie am schimbat caseta de directie am schimbat pivoti capete de bara si nimic inafara de bucsa cea maro cu rulment de sub volan mai este una care sta pe axul volanului si camasa pe care vine prins butucul de contact . la mine e in felul urmator daca inping bine bucsa in locul ei acolo face mai putina galagie daca merg cu masina ceva vreme fara sa bag in seama galagia bucsa iese din locasul ala si sta doar pe jumatate . in concluzie eu zic ca trebuie schimbate amandoua


daca a mai gasit cineva alta rezolvare scrieti ms
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR