Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • nik78

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut!am cumparat recent un opel astra h2008 ,1.3d,de la opelautorom,si pot spune ca sunt f multumuit pana acum!are pe bord 53.000 km(nu stiu daca sunt reali) dar masina arata ff bine int -ext,butoane,tapiserie scaune,colturi bord,maneta,etc etc!sper sa aiba km reali si sa nu am probleme.intradevar masina a fost curatata si polishata,dar repet arata ff bine,aproape ireprosabil,franele ingheata,cosum 5.5-6l /100!navi color,comenzi volan,kar kit,alarma ,oglina int heliomata etc.mentionez ca am avut mai multe marci nemtesti si pot spune ca ma pricep.am optat pe modelul acesta datorita taxelor f mici,pieselor ieftine si consumului! salut si bafta si va tin la curent dupa ce ii fac soft(15-20 cp) si verific si km!


Am revenit cu noi informatii! am verificat masina pt km cu doua testere:unul era op com iar celalalt tech2 si la ambele au iesit km reali!53.000. masina merge ff bine,consum in oras 5.5-6%! si sper sa nu existe vreu program special nedetectabil de ascundere a nr real de km! rog pe cei n tema sa mi raspunda daca tech2 e bun!salut!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca kilometrii au fost modificati si in computerul motorului nu mai ai nici o sansa sa stii daca sunt reali sau ba.
nu vreau sa zic ca si la tine au fost schimbati.
sa nu intelegi gresit...
  • mojado

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ar mai fi o sansa, ma rog, daca au fost modificati si din motor sa va uitat la counterul de scrieri la serii vin din ceasurile de bord.

Daca apare 1 atunci sunt sanse mari se fi modificat km deoarece cand se modifica km la opel astra h, vectra b, opel zafira e nevoie de o programare a seriei de sasiu.

Bineinteles, seria de sasiu se mai poate modifica si daca ceasurile au fost schimbate dar destul de slabe sanse.

Programe de ascundere km reali nu sunt, daca se modifica km din ECM nu poti sa vezi niciodata cati au fost in realitate vreodata.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mojado a scris:Ar mai fi o sansa, ma rog, daca au fost modificati si din motor sa va uitat la counterul de scrieri la serii vin din ceasurile de bord.



Cum se poate verifica acel counter? Se poate face cu OP-COM sau doar cu TECH-2? Daca se poate face cu OP-COM poti sa-mi zici unde sa ma uit? La masina mea am verificat de multe ori kilometri din motor cu OP-COM si cu TECH-2 si de fiecare data era ok, dar as vrea sa fac si aceasta verificare de care ai zis.

Merci.
Skip ads

  • maxwow

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Ma numesc [editat], saptamana trecuta, mai exact vineri am cumparat un Opel Astra cu 53000 din anul 2008 masina are motorul impecabil (1.7) toarce foarte frumos, franele le ciupesti si masina sa oprit. In legatura cu kilometri am fost la peste 10 service-uri auto sa incerc sa aflu kilometrii adevarati, si la toate service-uri mia dat la fel nr de kilometrii, nu ia aparut nimic anormal, lea testa cu mai multe test precum tech 2 si OP-Com dar si cu un altul care nu stiu cum se numeste, dar mia dat la fel. sunt foarte multumit de masina, merge impecabil, nu a fost lovita si ce sa mai spun e super ingrijita. inainte de a ma duce acolo am cautat si eu pareri despre aceasta firma si am dat peste voi, in prima faza mam temut, dar am spus sa ma duc sa vad ce e si uite ca totul este in regula.
  • Jeanne Andreea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
buna ziua Ma numesc [editat], si vreau sa cumpar o masina un opel corsa de la BELGOPEL AUTOROM, dar nu prea stiu ce sa cred. in orice caz maine ma voi duce voi vedea despre ce este vorba, voi merge sa fac test drive + test kilometrii asta daca ei accepta.
Sper sa nu fie nici o problema in legatura cu kilometrii sau cu masina propriu zisa......
Va voi scrie din nou maine
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Ma numesc Cristian Tuudor Popeescu si pun pariu ca maine, noua noastra colega, Jeanne Andreea o sa ne spuna cat de incantata a fost de masina, cum ingheata franele si cat de minunati si corecti sunt cei de la Autorom! Wink
  • Jeanne Andreea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
da iti multumesc pentru ca esti ironic domnul meu nu cred k este mom sa fim ironici, deoarece este o problema foarte importanta.
Skip ads

  • Opel Autorom

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Sunt reprezentantul firmei Opel Autorom.

Se pare ca se face o confuzie, noi niciodata nu am refuzat niciun client in legatura cu testarea kilometrilor, dimpotriva noi intotdeauna am acceptat sa facem orice test pe care a dorit clientul sa il faca, de preferinta la reprezentanta
In legatura cu masinile, masinile sunt luate de la firme de leasing din Belgia, sunt aduse pe trailer si lasate la cosmetica auto. In romania masinile nu sunt conduse mai mult de 10 km, sunt conduse decat de la Cosmetica pana la sediul firmei nostre.
Repet noi acceptam orice test al masini, de preferat la reprezentanta.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu va intreb pe voi cei de la Autorom de ce cand vine un client sa vada o masina si intreaba de cartea service , voi spuneti ca citez " vo aratam daca cumparati masina " daca nu aveti nimic de ascuns o tineti in masina si o aratati clientilor sa o vada si ei , Eu personal am fost la voi sa vad o masina si asa mi sa raspuns , ulterior am fost din nou sa vad o masina , si in timp ce baiatul de la voi care se ocupa sa arate masinile clientilor era la volan , eu eram in dreapta deschid torpedoul si scot mapa masinii si ma uit prin acte , timp in care baiatul vostru parca a inebunit nu stia cum sa-mi ia mapa din mana si cand ma uit gasesc cartea service si surpriza ultima revizie era la 180000 km si erau aproape 5 luni de atunci , iar pe bord masina avea 61000km , si baiatul a spus ca sa produs o greseala ceva , dar era seria de coroserie , totul era exact de masina respectiva , asa ca puteti sa spuneti voi ce vreti dar e clar ca sunteti dubiosi
  • Opel Autorom

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ei, hai, sa gasim o carte service in torpedoul masinii nu avea cum. Cartile service si toate actele masinii vin cu avionul o saptamana mai tarziu decat ajung masinile in tara. Asa este regula! Actele se trimit separat de masina si nu stau niciodata in torpedoul masinii. Toate actele stau in birou sub cheie, si se prezinta clientului atunci cand se hotaraste asupra unei masini. Orice act pierdut este un lucru grav.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am patit la fel cand eram in cautare de masina...
Masinile aveau cateva zeci de mii de km in "cartea de service" insa in realitate am primit de la un aurohouse de unde se cumparase masina respectiva un mail prin care masina respectiva avea ultima servisare pe la 350000 de km
masina respectiva fusese taxi in germania
Skip ads

  • Opel Autorom

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Avantajul masinilor aduse din Belgia. Belgia este o tara mica, mai mica decat Ungaria si rareori masinile au peste 100.000 de km. Acesta este avantajul masinilor aduse din Belgia, fata de Germania si Franta. Noi aducem masinile de la firme de leasing care garanteaza kilometrii masinii.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da, asa e, pentru ca in belgia sunt doar babute ce merg cu masina doar 10km/an pana la cimitir, sau a unor directori de banca ce tin masina mai mult in garaj ca au masina de la serviciu.
Haideti sa nu ne mai mintim unii pe altii.
Sunt sigur ca acceptati testari oriunde in lume, caci odata modificati kilometrii in ECM nici cel mai bun tester nu-ti poate zice cati au fost, sau daca au fost modificati.
Stim cu totii ca cu 50 de euro in vest iti pun baietii cati kilometrii vrei si-ti dau si carte de service. Uneori, mai sunteti si neatenti si uitati cartile de service prin masina, iar cand vi le gasesc clientii LI SE PARE, si nu e asa.
Cartile de service si actele vin cu avionu Smile)) ma faceti sa rad, vreti voi sa-mi ziceti mie ca voi intrati in tara cu masina fara acte? ca va lasa nemtii si altii sa aduceti masinile fara acte?
Mai bine spuneti ca masinile vin pe platforma pentru ca nu-s in stare sa mearga pe roti.

Ca si informatii despre masini, in special diesel.
NIMENI DIN VEST nu-si cumpara diesel doar de dragu dieselului fara sa faca 20.000km/an minim. NU e rentabil pentru ei. Taxele la diesel sunt mai mari, impozitele sunt mai mari, costurile de intretinere sunt mai mari si nu sunt amorsate daca nu se merge mult cu ea (chiar daca motorina e mai ieftina).
Masinile firmelor de leasing de care incearca sa scape de ele au deja cativa ani si muuulti kilometri, si in acel moment ele nu mai sunt FIABILE pentru FIRMA, caci trebuie sa bage mai multi bani in ele (reparatii, revizii majore) decat scot. La opel reviiziile majore incep abia dupa 150.000km, daca dai masina pana atunci, ori esti nebun, ori esti disperat dupa bani, ori e busita prea tare.
Haideti sa lasam vrajelile astea de 2 lei, si cele 100 de conturi facute de voi aici.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Opel Autorom a scris:Avantajul masinilor aduse din Belgia. Belgia este o tara mica, mai mica decat Ungaria si rareori masinile au peste 100.000 de km. Acesta este avantajul masinilor aduse din Belgia, fata de Germania si Franta. Noi aducem masinile de la firme de leasing care garanteaza kilometrii masinii.


Sa fim seriosi acuma conteaza tara Laughing . De parca Belgia are ziduri la granita si nu poti iesi cu masina. Daca as fi client si as auzi asa lucru de la dumneavoastra as incepe sa rad si apoi va intreb efectiv daca chiar credeti cea ce spuneti.
Apoi frumos as inspectat in foarte mare detaliu masina. Si aici nu ma refer la cosmetica. Conosc o multime de oameni care au luat tepe sanatoase. Cumpara masina dupa faptul ca vopseaua ii intacta si apoi se trezesc ca ii dus: ambreajul , turbina, clima AC, si lista continua.

Sfatul meu fara istoricul cu revizia la masina nu-o cumparati. Prefer de 100 de ori sa cumpar o masina care are in bord 190000 km care are revizie la zi cu facturi pentru fiecare piesa si cu orice modificare sau reparare facuta la masina decat sa cumpar una cu 19000 km fara pic de istoric si chitante.
  • Opel Autorom

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2011

  • Mesaj Privat
BELGIA - MAI JOS ESTE O COPIE A PRIMEI PAGINI DIN LICITATIA DE SAPTAMANA ACEASTA DE LA UNA DIN CELE MAI MARI FIRME DE LEASING DIN BELGIA.
PUTETI VEDEA MARCA, MODELUL. ANUL SI KILOMETRII ACESTOR MASINI ASA CUM LE VEDEM SI NOI INAINTE DE A LE CUMPARA.
VENITI LA NOI LA BIROU SI PUTEM LICITA IMPREUNA!
ACUM PUTETI VEDEA SI INTELEGE ADEVARUL SI AVANTAJELE MASINILOR DIN BELGIA!
DACA DORITI SA CUMPARATI DIN GERMANIA,FRANTA SI SPANIA SUNTETI LIBERI SA O FACETI.
NOI LUCRAM DE 3 ANI CU BELGIA SI NU AM AVUT PROBLEME.
BRUXELLES ESTE CENTRUL UNIUNII EUROPENE.
VA MULTUMIM!

Numero Type Marque Modele Description Année Kilometrage
1079365 Utilitaire Citroën Berlingo Berlingo 1.4 600 Kg 5D/P 55KW Bestelwagen 6/2007 47007km
1079782 Voiture BMW 3-serie 3 SW Dsl (E91) 320 d 110kW/150pk 5D/P - Stationwagon 8/2007 43133km
1079812 Voiture Peugeot 207 207 Dsl 1.6 HDi Sporty 66kW/90pk 5D/P - Coach 9/2007 45409km
1079006 Voiture BMW X3 X3 Dsl (E83) 2.0 d 110kW/150pk 5D/P - Off-road 6/2007 46830km
1079814 Voiture BMW 1-serie 1 Hatch Dsl (E87) 118 d 100kW/136pk 5D/P - Coach 9/2007 60876km
1076061 Voiture Volkswagen Golf GOLF VI VARIANT DIESEL 1.6 CR TDi Trendline DPF 66kw/90pk 5D/P M5 4/2007 62511km
1080076 Voiture Porsche 911 911 CARRERA 2 - 2005 3.6i Coupé Tiptronic S 239kw/325pk 2D/P I5 12/2007 58941km
1079586 Voiture Volvo V70 V70 Dsl 2.4 Turbo - D 20v 120kW/163pk 5D/P - Stationwagon 7/2007 69704km
1079132 Voiture Renault Clio Clio III Dsl 1.5 dCi Générique 50kW/68pk 5D/P - Coach 8/2007 60769km
1079605 Voiture Mercedes A-Klasse A-klasse 2.0 A180 CDI Elegance 5D/P 80KW Berline 8/2007 74456km
1079470 Voiture Audi A6 A6 Avant 2.0 TDi Multitronic 5D/P 103KW Break 10/2007 55081km
1079297 Voiture Volkswagen Touran Touran Dsl 1.9 TDi Trendline 77kW/105pk 5D/P - Multi Purpose Vehicle 5/2007 76270km
1079711 Voiture Opel Corsa Corsa Dsl 1.3 CDTi 16v ecoFLEX Enjoy FAP 55kW/75pk 5D/P - Coach 9/2007 48702km
1079861 Voiture Volvo V70 V70 DIESEL - 2007 2.0 Turbo - D 16v Kinetic 100kw/136pk 5D/P M6 1/2008 59578km
1079593 Voiture Toyota Corolla Verso Corolla Verso Dsl 2.2 Turbo D4D 16v Linea Luna 7pl. 100kW/136pk 5D/P - Mult 8/2008 36935km

Affichez: ----- Tout ----- 5 Véhicules 10 Véhicules 15 Véhicules 20 Véhicules 30 Véhicules 50 Véhicules 100 Véhicules 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 10 pages
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ofofof.. de ce o fi belgia sau Bruxelles centrul UE, nu stiu... mai toti oamenii cu capu pe umeri stiu ca euro si UE sunt tinute in spate de Germania, si ca fara ei UE n-ar avea nici o valoare, dar de.
sunt sigur ca de 3 ani nu ati avut probleme, doar aduceti masinile si le vindeti, problemele le au clientii care le cumpara de la voi, si uneori aflam si noi de ele cand vin si se plang aici, altfel va multumeste si recomanda mecanicii care fac multi bani cu reparatu lor.
tot ati uitat sa-mi explicati cum aduceti masini in tara fara acte de provenienta, certificate, etc.? (care vin prin avion o saptamana dupa, caci asa e voie?!) - ps, unii din noi chiar traiesc in alte tari si stiu cum e cu trecutu frontierei, cu masinile la vama, cu actele prin avion, etc.
si si eu am o masina aici care ma gandesc sa o vand, va pun cati kilometrii vreti voi si chiar imi va fi frica ca statul roman ma va pune sa platesc pentru inselaciune Smile))
in romania, cu drumurile noastre si fara autostrazi, taica-miu face 10-20.000km/an doar cat merge pana acasa, la tara, la fratemiu si prin diferite drumetii.
Iar belgianu, pentru ca e prost, nu face 20.000km/an cu dieselul chiar daca are autostrazi, caci de, e tara mica, si ii e frica sa treaca in altele.
Ce daca un diesel costa cu vreo 3000-4000euro mai mult decat un benziar de aceasi CP. Ce daca un diesel e impozitat mai scump decat un benzinar de aceasi CP. ce daca un diesel are taxe mai mari decat un benziar de aceasi putere (cilindree mai mica).
ce daca intretinerea costa mai mult la un diesel decat la o benzina?
ce daca intr-un diesel pe distante scurte tremuri de frig pana se incalzeste si mai si strici masina.
belgianu e atat de prost si plin de bani incat arunca cu ei pe geam.
isi iau dieseluri si merg putin cu ele ca apoi sa le vanda la opel autorom si sa le cumpere romanii ieftin.

P.S. am dat un search google cu o parte din "lista voastra" si nu am primit nimic. ori site-ul asta e atat de smecher incat google nu stie sa-l indexeze, ori voi mintiti iar de ingheata apele.

L.E. O sa incerc sa nu mai raspund la orice mai zice dragul nostru dealer, caci deja suntem offtopic. daca vre-un moderator nu doreste sa schimbe numele topicului in "Opel autorom si pareri despre ei", topicul asta este despre kilometrii.

ca si concluzie: Kilometrajul poate fi schimbat foarte usor si foarte ieftin. Schimbarea este facuta atat de bine incat nici cel mai bun tester, sau chiar Opel, nu va putea spune cu exactitate cati kilometrii are masina. In general cand se schimba kilometrii, baietii care o fac iti dau si carte de service pentru noii kilometrii. Singura sansa de a afla kilometrii e sa sunati la dealer/proprietarul ce a vnadut-o samsarilor (daca ei chiar exista) sau sa gasiti din greseala prin masina cartea de service, sau vre-un sticker pe care scrie vre-o informatie despre revizie.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Opel Autorom, nu stiu cine sunteti, cu ce va ocupati, dar consider replicile dvs pe acest forum ca o ofensa la adresa inteligentei anumitor membrii CO, asa ca nu vad ce cautati pe aici. Probabil nici nu o sa faceti ulti purici pe forum. Masinile care sunt cumparate de firma si vandute in romania sunt de obicei masini ieftine, rulate pana peste cap, de obicei primul posesor fiind o firma (taxi, curierat etc). Intreb si eu asa : daca la noi o masina de firma umbla in medie 5000 km lunar, si asta pe drumurile pe care le avem, in belgia si franta cat ruleaza o masina d-asta pe luna? Pe tester la verificarea km si a istoricului, de obicei apare o lista scurta de interventii, incompleta (lipsesc cativa din primii ani dupa fabricatie, si nu o sa cred ca atata timp masina a stat, deoarece masinile astea se vand/ fac pe comanda cele mai multe), si de remarcat e ca istoricul se termina cu maxim sub 2000 km fata de km din bord. Prostiile alea cu actele prin avion sunt de zis la gradinita. Da, masinile vin pe platforma deoarece vin cate 7-8 masini odata si ar fi scump de platit cate un sofer pt fiecare masina. Asta e adevarat. Dar in caz de un control pe drum, cum justifici posesia masinilor pe platforma ta? Doar cu un CV? Daca as avea posibilitatea, as organiza un flagrant ca la carte sa va ard pe toti, sa va saturati de manarit masini. Pacat de coruptia de la noi... toti inchid ochii la bani.
In atentia celor care vor sa isi cumpere masini de la acesti tepari : firma asta minunata are minim 500 euro profit la fiecare masina vanduta. Saracii de ei, nu?
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
imi pare rau floriniac, dar tre sa te contrazic. de cele mai multe ori masinile vin pe platforma pentru ca pe 4 roti nu ar ajunge in romania. cand am ajuns pe langa junghiurile pe platforma, am gasit multi (vreo 5-6) cu masinile in pana, cu capota ridica. acum parca imi pare rau ca nu le-am luat bani la aia cu opeluri pentru diagnosticuri, ca sa se sature de adus toate tigaile.
si trecand peste asta, 500euro mie mi se para foarte mic profitul, eu din ce stiam era pe la 1000.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
500, 1000 de euro profit, chiar e irelevant...
Eu am un var in belgia, si mi-a zis ca in 3 ani a facut 150.000 de km cu masina, si nu facea taximetrie sau curierat, ba chiar munceste pe un tir si 4 zile pe saptamana e plecat de acasa...
Asa ca belgia si km putini e vrajeala... Doar daca ai noroc chior nimerestti o masina cu km putini si fara bube...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR