Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi repar ecu meu la dnul Mihai de pe ecu.ro, dar mi-a cerut ca prima conditie sa fac o proba cu un alt ecu si nu reusesc sa dau de cineva nici in ruptul capului. Se pare ca dnul Mihai mi-ar rezolva problema rapid si ieftin, dar mai intai trebuie sa ma asigur ca chiar e ecu! S-ar oferi cineva pentru o proba? Modelul masinii mele e Astra H 2004 Z16XEP.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tu si donatorul trebuie sa aveti codul de securitate ca altfel nu se poate programa pe masina sa faci proba.
In Iasi are CORBU un Z16XEP dar posibil sa fie in Italia acum.
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu e problema, merg la opel si fac rost de cod ca oricum imi va trebui, acum sa fac rost de un ecu. Tu stii sa programezi ecu dnul Dan? Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da.
Problema e alta si o intuiesti...putini vor sa ajute chiar si platiti.
Iti mai dau eu ceva variante pe PM
Skip ads

  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ok, atunci astept PM-ul tau
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
hai ca fac cinste cu o sticla de wiskey, o atentie...o cinste mai mare numai sa ma imprumute si pe mine cineva cu un ecu, mergem la meserias cu masinile impreuna, nu dureaza mai mult de 1 ora sa le imperecheze si sa il puna si la loc. Hai va rog cine ma ajuta cu un ecu pentru Z16XEP Sad
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ma ajuta cineva cu un ecu de proba pentru astra H 2004 z16xep
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut, sunt si eu in aceeasi oala cu tine, ECU picat-Z16SE. Eu stiu sigur ca el este de vina Smile. Ai incercat cumva sa gasesti nou? In caz ca ai dat niste telefoane sa intrebi poate imi spui si mie niste preturi si magazinul, mersi.Inafara de reprezentanta nu prea am gasit alte magazine care sa aduca , si la un pret mai bun.
Skip ads

  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e acelasi ecu Z16XEP sau Z16Se, dar stiu ca al meu variaza intre 27 si 38 milioane in magazine, diferenta de pret e din cauza distribuitorilor, iar la reprezentanta sa nu indraznesti ca e 44 milioane, si probabil iti face vreo oferta asa sa te pacaleasca si ti-l da cu 41-42. In dezmembrari nu se gasesc din astea pe benzina, am sunat la multe dezmembrari si in iasi si in tara.
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La reprezentanta in Galati mi-au cerut in jur de 35, dar fara manopera cred(nu am fost eu acolo si nu stiu exact). Interesant ca oferta de 27 inca nu am avut..toate fiind in zona 30-35. Chiar aveam de gand sa ma duc la reprezentanta in Iasi, daca nu gasesc alte combinatii. La pretul ala o sa stau cuminte, e clar Smile

Deocamdata inca incerc sa il repar si eu. Chiar azi l-am desfacut si dat cuiva..daca reusesc ceva te anunt.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa-l repari totusi... daca nu undeva la 25mil pe ebay
http://cgi.ebay.de/OPEL-Mot...eile_Zubeh%C3%B6r

sau 300E second
http://cgi.ebay.de/Motorste...eile_Zubeh%C3%B6r


desi cele 2 nu par a fi acelasi lucru, al 2lea pare mai degraba de 1.7 DTI
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La Z16SE este HSFI 2.1 cod DJTY, DWLZ ... prezent cu alt cod (soft) pe Z14XE/Z16XE, merg si restul dar se face resoftare. Daca cumperi il iei simplu si cod se afla sau il iei cu imo si cip (daca or fi perechi Laughing ). Exista pe piata si refurbished (chinezi oligofreni) care tin cateva zile/luni. Se gasesc la dezmembrari destule, nu e bai dar toate pica la un moment dat, recomand unul de pe o masina pocnita si gata.

La Z16XEP e Delco DYCA, DZKR ... foarte rare din pacate si belea cu CAN si cod securitate si resoftare daca difera cod mapa. Daca ala nu il face sa nu puna capac sau sa insiste cu lipiturile lui peste, stiu ce ar avea dar nu am timp, daca astepti incerc sa te ajut.
Skip ads

  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mda.. mai rau am facut cu ecu Mad

Dupa ultima "interventie"(refacut lipituri din cate am inteles..), nu a dat erori si primele ore de proba a mers aparent normal. Azi am mers mai mult cu ea prin oras, a fost si mai cald , s-a incalzit...au inceput rateurile. Am iesit inafara orasului si pe la 100km/h a aparut checkengine, limitare la 4000rpm, relanti la 500rpm cu trepidati mari. La diagnoza tot tacamul, fuel pump si ceva cu missfire pe cilindru, aleator ..cand la 1, cand la 2/3/4. Cred ca nu lucreaza cum trebuie injectoarele. Stergerea erorilor au ca efect o imbunatatire a mersului motor dar dupa cateva accelerari apar din nou(la fel si mersul neuniform)

E cineva care a reparat ECU si nu are probleme sa zicem ...de cel putin 1 an ? cazuri de 1-2-3 luni am mai vazut dar mai mult nu. Cred ca o sa apelez la ultima solutie, ECU nou, daca tot nu merge,ajunge la dezmembrari Very Happy
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nici eu nu am reusit sa il repar pe al meu. am incercat la multi meseriasi dar toti m-au cam dat la o parte. acum cred ca il fac pachet si il trimit lui cristi_bv, se pare ca acest domn este chiar un domn, nu il cunosc personal, dar mi-am facut o parere foarte buna despre el vorbind la telefon. Mi-a spus ca mi-l poate repara. deci poti sa incerci si tu giony
  • pavelraduv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pt cei cu probleme la pompa de injectie luati leg cu o firma din cluj 0748053856 pret 300e inlocuire calc sau pompa la schimb 350-400e
Eu acolo o s-o trim pe a mea zilele acestea. E cel mai ok cu inlocuirea calculatorului decat cu reparatii
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR