Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am o problema de ceva vreme cu rulmentii spate la un Opel Vectra a 1.8i , si dupa nenumarate schimburi de rulmenti, seturi de roti, bucse, inele de centrare pt jante, am ajuns la concluzia ca puntea spate are ceva . .. Am inceput cautarile prin schroot-uri dupa punte insa eu am senzor ABS si nu am gasit nici una la fel, Embarassed decat una de astra f 1.7d. Inca nu am cumparat-o deoarece nu stiu sigur daca potriveste (arat la fel la vedere insa nu stiu daca vor potrivi toate cele la locul lor). Si inca ceva, daca pun o punte fara senzor ABS ce se va intampla? Nu mai merge ABS-ul? Rog daca a avut cineva aceasta problema sa ma lamureasca si pe mine cum sta treaba.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
treaba e mai simpla.pe punte butucul se prinde in 4 suruburi.desfaci de acolo si schimbi la tine.poti pune inclusiv discuri pe spate.adica cauti o punte de c20ne vectra/astra si desfaci butucii si pui la tine.daca pui butuci fara abs nu o sa mai mearga abs-ul.din ce an e masina ta? vezi ca alea din 94-95 au butucii capsati si altfel de rulment.si costa numai vreo 5 mil bucata.



mai exact ce problema au rulmentii la a ta?ai pus piese de calitate?am pati-o si eu cu un rulment spate prost de fabrica si statea roata aiurea de a uzat cauciucul.

ps.da-mi pm sa iti dau nr la un amic care are tot chitul spate( butuci,rulmenti,tamburi,frane,pistonase de vreo 5000 km. le da ieftin ca el a trecut la discuri. sunt cu abs.
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Marian_sro, am primit mesajul de la tine, merci mult de indicatii , insa la mine problema pare sa fie alta: se pare ca masinuta mea a avut in tinerete un accident (e din 1991) si se pare ca s-a indoit ceva la punte, poate chiar acel suport pe care se prind butucii, si deci am nevoie mai degraba de o punte decat de butuci(care arata foarte bine, da de banuit ca s-au schimbat recent). Eu am facut rost de o punte spate completa de astra f 1.7d , insa nu stiu sigur daca potriveste(butucii de pe aceasta nu sunt cu ABS). Am de gand sa schimb puntea si sa pastrez butucii care ii am acuma. La prima vedere conductele de la frana si cablul de la frana de mana au alt traseu pe puntea de astra. . . si asta cam pune probleme. Saptamana viitoare o sa ma apuc de teaba, insa pana atunci mai intreb in toate partile pentru a fi cat mai documentat . Merci inca odata.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu zic ca daca ai probleme cu rulmentii , e de cautat in zona butucilor.inclusiv axul pe care stau rulmentii sa fie stramb. totusi ce probleme au rulmetii? la un stand de directie ai fost?
Skip ads

  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sa sti ca poate ai dreptate, acel ax poate fi de vina si ala tine de butuc nu de punte. Imi sparge rulmentii pe spate cam la 2500 km. Am observat ca primul se sparge rulmentul mai mic, partea din interior. Am fost la mai multe service-uri din zona insa nimeni nu a putut sa imi puna un diagnostic exact, ba ca au fost rulmentii de proasta calitate (am pus HQ ), ba ca jantele nu au inele de centrare (mi-am facut la strung), or fi cauciucurile cu galme (mi-am cumparat gume noi), si dupa toate aceste "pareri" care m-au cam costat s-a ajuns la concluzia ca o fi ceva cu puntea. Am schimbat intr-un an de 4 ori rulmentii pe spate si m-am saturat, drept urmare o sa schimb si puntea insa am aceasi nelamurire: SE POTRIVESTE PUNTE DE ASTRA F 1.7d PE VECTRA A 1.8i . Puntea de astra o am acasa si asta m-ar scuti de o alta cheltuilala. Saptamana viitoare ma apuc de munca si daca nu ma poate lamurii nimeni o sa aflu singur.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca rulmentii se schimba cu tot cu camasa exterioara,care este pe butuc si de cele mai multe ori mesterii `uita`sa le scoata,si schimba numai coroana cu role si camasa interioara.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu zic ca pentru inceput sa schimbi doar butucii cu cei de pe puntea de f.e mai simplu asa. daca se potriveste toata puntea nu stiu cati iti pot spune.daca o aia acasa fa masuratori si te lamuresti.
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu a potrivit puntea de Astra Embarassed Sad insa mi-am cumparat un set complet butuc+frane cu ferodouri + abs(desi as fi preferat cu discuri) second la 200 lei. Sper sa fi scapat de probleme (am totusi o retinere ca am cumparat butucii de pe un vectra accidentat, Confused sper sa nu fie afectati butucii). Puntea am schimbat-o joi si in weekend am fost la munte cu masina si s-a comportat perfect.
Multumesc tuturor pentru sfaturi !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deci a fost cum am spus? doar butucii erau de vina? dincolo era mai ieftin.
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
E prea devreme sa ma pronunt, acuma merge perfect (la fel mergea dupa fiecare schimb de rulmenti). Imi spargea rulmentii cam la 4 luni, deci mai astpt vreo 3 luni si daca nu incep sa miste rotile inseamna ca am remediat problema. Mecanicul e de parere cu tine, marian_sro, deci sunt optimist si eu. Merci de ajutor si sper sa fie bine.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cum va dati voi seama ca nu mai sunt buni rulmentii? La mine spre exemplu se invat cam greu rotile pe spate, o fi de la rulmenti?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ce fac rotile? un rulment stricat huruie. pe spate fiind conici mai inclina si cauciucul, joc in butuc.
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se invart greu....de la ce ar putea fi?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ceva frana blocata sau rulment strans ghiolbaneste
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare in legatura cu asta Se potriveste puntea de breack pe un sedan tot f?
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu mai vreau sa deschid un topic de aceea intreb si eu pe cei care stiu.vreau sa imi pun pe spate discuri in loc de tamburi.ce trebuie sa iau de pe alta vectra ca sa pot monta ope pe masina mea:discuri,fuzete,etrieri,rulmneti,cabluri de frana de mana....ar mai trebui ceva?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cel mai simplu cum am scris si mai sus.desfaci de pe punte butucii.din 4 suruburi scoti tot ce ai nevoie.sa iei si conductele de frana de pe spate ca nu merg ale tale.iti mai trebuie alt cablu de frana de mana ,scule ,un amic sa te ajute la aerisit franele si chef de munca.
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:cel mai simplu cum am scris si mai sus.desfaci de pe punte butucii.din 4 suruburi scoti tot ce ai nevoie.sa iei si conductele de frana de pe spate ca nu merg ale tale.iti mai trebuie alt cablu de frana de mana ,scule ,un amic sa te ajute la aerisit franele si chef de munca.


conductele sunt de metal sau din cauciuc?ideea e ca eu cumpar piesele de la cineva din bucuresti si sa ii spun exact ce trebuie sa dea jos
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
conductele de metal care merg la etriere.de pe undeva de pe punte pana in etriere.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR