Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Subiect interesant dupa parerea mea...
Interesant deoarece de curand am vazut niste facturi din Germania unde ora era 6euro+TVA, e drept ca era un service mic, calitatea lucrarii cam slabuta dar totusi...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La Vectra schimbarea compresorului si multe altele la partea de clima, umplere, verificare, schimbarea curelei, schimbarea blocului de climatizare m-a costat 18,97 euro. 22,01 euro cu tot cu TVA. Ca si durata cred ca au fost 2-3 ore. Service-ul era in Dortmund, era foarte dotat si cu oameni extrem de bine pregatiti.
O sa ma uit si pe celelalte facturi dar costul la manopera a fost mereu destul de mic.
  • adipapp

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din experienta pe care o am in Autria si in Germania e aproape imposibil sa fii pacalit. Asta in cazul in care ajungi cu un simplu GPS la un service. Sunt prea buni pentru a putea noi sa criticam!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Danemarca 80Euro la Opel, 110Euro la bosch. Asta doar manopera, fara consumabile gen manusi, hartie, etc.
La negru, din ce am auzit se reduce pe la jumatate.
6euro/ora in germania mi se pare enorm de putin. tinand cont ca un om lucreaza 40h/saptamana (desi se lucreaza mai putin).
Ar insemna undeva pe la 1000 euro/luna, tinand cont ca se mai platesc si taxe din banii aia, sculele, garajul, etc nu mai ramane foarte mult de salariu.
Sa nu mai zic ca jobul de mecanic e unul destul de greu, si salariile sunt mai ridicate...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In Romania la reprezentante manopera este 150 RON/h
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
uite ca pe asta n-o stiam. Dar de ce au astia preturi atat de europene? Smile)) adica mecanicul meu din romania care in ochii mei e zeu in ale mecanicii imi lua 50lei/ora si astia vor triplu?
imi fac reprezentanta Smile))
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
la radacini brasov vad ca e 99 lei in general si 62 de lei la oferta speciala cum.Preturi fata TVA
Daca muncesc 160 de ore pe saptamana inseamna 9.920 de lei iti produce mecanicul fara TVA ( ca asta e al statului si nu-l bag aici)

Oricum trebuie tinut cont ca discutam de 160 de ore tehnologice care inseamna de ex 53 de revizii(o revizie are 3 ore tehnologice)... Care revizii nu te tine 3 ore acolo, ci in doua ore iti da drumul, cu toate ca ar putea sa-ti dea si mai devreme dar trag de timp
Ceea ce inseamna ca mecanicula ala produce mult mai mult


p.s. - si acum ca sa va intristez aflati ca la contempo la bmw este 170 de lei ora de manopera, tot fara tva si nu e mult fata de ceilalti dealeri
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Preturi manopera in Italia:
40-45€/ora cu factura sau 25€/ora fara acte la un service foarte bun. Problema e ca patronul are un adaos enorm la piese si s-a invatat ca romanii vor repede si calitate.
25€/ora cu factura la un service la fel de bun dar dintr-un oras mai mare (Ravenna) doar cu programare.
Un schimb ulei + filtre intre 15-45€ in functie de service
La reprezentante e mult mai mult, personal nu am incercat, un prieten si-a facut prima revizie la un passat cc si a costat 800€; ca bonus i-au dat masina spalata interior/exterior Laughing
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
anul trecut ma panicasem inutil si vroiam sa schimb ambreiajul si volanta in Geneva. am primit cateva devize de repartii pe care am vazut 115CHF/ora ~95E/ora+tva 8%

la o reprezentanta opel manopera pt schimb kit ambreiaj si volanta era de 1050CHF = 875E, iar total cu piese GM 2620 CHF. deja ma inverzisem la fata cand citeam emailul... Shocked
  • D3rbedeul_

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2013

  • Mesaj Privat
In Austria la Denzel / BMW - 111 euro / ora !
  • AAlex344

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2020

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Subiect interesant dupa parerea mea...
Interesant deoarece de curand am vazut niste facturi din Germania unde ora era 6euro+TVA, e drept ca era un service mic, calitatea lucrarii cam slabuta dar totusi...
.
ba baiatule ,trezeste-te .sa imi arati si mie mecanicul care iri lucreaza tie in germania pe 6 euro ora. adica ce face , iti repara tie masina si aduce bani de acasa ?fac mecanic de o viata .am fost si in romania si in germania si in italia si in olanda .pentru 6 euro pe ora pot doar sa scuip pe masina ta si sa te dau afara , nu o lua personal iti transmit exact senzatia pe care as avea-o .
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@AAlex344 exprimã-te civilizat!
Skip ads

  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Mda.... Dupã 10 ani de la postarea inițialã nu cred cã ar trebui sã fii așa ofuscat... Ciudate timpuri.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poate multi nu stiu cum sa abordeze o situatie de genul asta.
oare cat ma costa sa....
o abordare foarte simpla este sa dai o cautare pe net sa vezi un tutorial cu operatiunea respectiva.
sa zicem schimbare placute frana fata
ai vazut pe net sa zicem 1/2 ora pe roata ca nu vad ce are de facut decat sa desfaca roata 5 suruburi si apoi un surub la etrier, scote placutele vechi curata cu peria de sarrma acolo si le pune pe cel noi..
rabateaza la loc etrierul dupa ce a impins cilindrul inapoi si gata pune roata la loc .\are timp sa si fumeze o tigara si sa bea o cafea cu toate ca este interzis sa faci asta la locul de munca conform normelor.
pai daca ala te taxeza cu 4 ore manopera te duci cu telefonul la el si ii zici sa caute el pe net unde dureaza 4 ore 2 roti.
hai sa fim mai curajosi si sa folosim internetul ca ne ajuta. .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR