Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Alt topic inutil...
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Am un pret de revizie pentru Ford, si nici daca ar avea motor de avion nu mi-ar trebui asa ceva

Ascultati:

Revizie Ford Focus: TDCI shit...
Ulei - 6 litri Shocked
Filtru ulei
Filtru combustibil
Filtru aer
Placute de frana fata
Manopera

1250 RON

De rasul curcii, facuta la Casa Auto Timisoara...




Daca au pe cine prosti, de ce sa nu profite......schimb ulei 5 litri castrol 5-w30, filtru aer, filtru ulei, filtru polen, filtru motorina+ manopera 420 RON, la focus 1.8 tdci.....la care OPEL e mai ieftin?......
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:...si CDTI-ul e mult peste TDCI...


explica mi si mie care e diferenta, inafar de ordinea initialelor eu crek e fix aceiasi tehnologie
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
s-a ajuns cu totul in alta parte..astept pareri si la audi si passat...
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:
explica mi si mie care e diferenta, inafar de ordinea initialelor eu crek e fix aceiasi tehnologie

134 CP Vs. 150 CP ? Embarassed
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate @ astrah. Dam din una in alta. Ca de obicei, ce buna e masina care o am eu si ce jalnice sunt celelalte.
Ca sa clarificam un pic lucrurile, dau niste citate de pe clubford referitoare la revizii:
La Royal Motors Pitesti Revizia An 1 / 15000 km ptr Ford Focus 2, 1.6 diesel costa doar 584 lei TVA inclus.

Facut astazi revizie (fara filtru polen) 15.000 Ford Focus 1.8 TDCI.
Prestator: Royal Motors PitestiTotal: 607 lei

1.4 benzina:344 lei daca nu ma insel (am platit 369 lei, dar am cumparat si un litru de antigel la 25 lei in banii aia).

La Casa Auto Bv,Focus 1,8 TDCi:Pretul a fost 734 lei cu TVA in care a intrat si manopera.
S-au schimbat (zic ei) filtre aer, combustibil, ulei, polen, plus ulei Formula F5W40 - 6L.

Focus 1.6 TI-VCT:Revizie 15.000.
1.Am vorbit cu Alexandru Maftei.
2. M-am programat
3. Am mers la service
4. Am dat acolo de un mecanic simpatic care a facut toate verificarile + schimbat ulei, filtru ulei,filtru polen.
5.Am platit factura in valoare de 350 RON.
6. Am plecat multumit.

Mondeo 2.0 TDCI:Tocmai am facut revizia de 30k km la Colina Baneasa:
-diagnoza calculator
-ulei+filtre
-filtru polen
-cumparat+montat aparatori spate
-fixat o bagheta la prag desfacuta de un prieten beat
TOTAL: 1050RON

Mondeo 1.8 Tdci:La Royal Motors Pitesti cred ca este cel mai mic pret din tara pentru revizii Ford.Am fost ieri la revizia de 15000 Km pret total 530 RON .Diferenta este din consumabile si manopera. Folosesc numai filtre si consumabile Ford.Iata costurile:
- manopera 165 Ron
- ulei Ford 5w30 ( 6 litri ) 150 RON
- filtru ulei 40 RON
- filtru aer 50 RON
- filtru motorina 125 Ron

Mondeo 2.0i: Revizia de 1 an la Neste Automotive, programare pe fuga cu 2 ore inainte, pret 420 lei, un loc placut si civilizat, nota 10+.


Am pus preturile platite si de posesorii de Focus si de cei de Mondeo. Puteti vedea ca preturile sunt asemanatoare. La Focus, in afara de motorul de 1,6 Tdci, si 1,4i, celelalte motorizari se regasesc si pe Mondeo. Cum si la Astra NG sunt motorizari comune cu Insignia. Asa ca se poate face comparatie si intre Focus si Insignia. O revizie inseamna filtre si ulei schimbate. Oare o revizie la Insignia 2.0 Cdti 160 cp e mai scumpa decat revizia la un Astra NG cu aceeasi motorizare?
@calin1945:450 + 50 Ron la garaj pt filtre si ulei schimbat? Asa mult nene? La Ford este 420 Ron la reprezentanta, vezi mai sus.
@nergeanu: crezi gresit ca nu incape comparatie intre Mondeo si Insignia. Intra si tu de curiozitate pe siturile ambelor si o sa ai surpriza sa vezi ca Insignia, cu motorizari si dotari asemanatoare este cam la acelasi pret cu Mondeo. Tu chiar crezi ca cu 19.000 euro iti iei o Insignia super-echipata? trezeste-te tata, o sa fie la fel de cheala. Si referitor la motorizari, mai sunt si alte pareri, diferite de a ta. Nu vreau sa iti dau acum cateva linkuri, cauta singur.
@elegance: erau 131, s-au facut 140 si mai nou, au ajuns la 164. Embarassed
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu intelegi ca are calin1945 dovada ca o revizie la Ford e 1250 ron si noi de fapt aberam ? Very Happy Very Happy Very Happy Uite asa apar ideeile preconcepute despre cate o marca si uite d-asta multi striga "Ford e naspa si Opel e cea mai tare", chiar daca in realitate ambele marci sunt situate aprox. pe acelasi palier, fiecare cu plusurile si minusurile sale, per total insa ambele intrand cam in aceeasi oala.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
[quote="forbidden27"]@nergeanu: crezi gresit ca nu incape comparatie intre Mondeo si Insignia. Intra si tu de curiozitate pe siturile ambelor si o sa ai surpriza sa vezi ca Insignia, cu motorizari si dotari asemanatoare este cam la acelasi pret cu Mondeo. Tu chiar crezi ca cu 19.000 euro iti iei o Insignia super-echipata? trezeste-te tata, o sa fie la fel de cheala. Si referitor la motorizari, mai sunt si alte pareri, diferite de a ta. Nu vreau sa iti dau acum cateva linkuri, cauta singur.

SI SA INTELEGEM CA TU LA ACELASI PRET AI PREFERA MONDEO IN LOCUL INSIGNIA? Shocked
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:Nu intelegi ca are calin1945 dovada ca o revizie la Ford e 1250 ron si noi de fapt aberam ? Very Happy Very Happy Uite asa apar ideeile preconcepute despre cate o marca si uite d-asta multi striga "Ford e naspa si Opel e cea mai tare", chiar daca in realitate ambele marci sunt situate aprox. pe acelasi palier, fiecare cu plusurile si minusurile sale, per total insa ambele intrand cam in aceeasi oala.


Voi aberati cu citate de pe forum si calin1945 va flutura factura in nas....alt topic inutil vorba lui astrah Wink

Zicea cineva de tdi, daca se refera la 2.0 tdi alea sunt la versus pe trabant forum. Aici vorbim de motoare serioase, nu gauri negre ale bugetelor sau dinalea dupa care trebuie sa ai piese de rezerva si truse de chei in portbagaj .
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Andreyyyyyyyyyyyy
In primul rand incearca sa renunti la ironie, pentru ca nu da bine.
Ai reusit sa gasesti vreo factura sa ne arati si noua?.... sau ai picat de "pinochio"? Embarassed
Cat despre citatele de mai sus.... Laughing eu le iau in gluma...
Unde am zis ca Ford e naspa si Opel e bun...?

@dodo
Toate reprezentantele sunt, de fapt, puse pe japca, stiu si asta, dar este singura sansa de pastra garantia, nu?

@forbidden
450 revizia la Vectra in garaj, pentru ca am pus filtre bune si ulei Castrol EDGE Sport 0W-40 (incomparabil cu pisoarca de la GM)...asadar vezi tu daca e mult....

Numai bine
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat


Uite si facturi, sa nu mai spuneti ca aberam. Nu uitati ca in service lucreaza tot romani. Si ca la toti romanii, nesimtirea e sport national. Prima revizie la 15.000km am facut-o la Slobozia. e aici un service, Selena Auto se numeste. Pt ca in zona nu era nici un service autorizat Ford, l-au autorizat pe asta. Din motive de lene, nu m-am dus la Bucuresti sau Constanta, m-am programat la ei. In prostia mea am zis ca fiind service autorizat Ford, preturile sunt cam aceleasi, cand am facut programarea, nu am intrebat si cat costa. Asa ca am platit lenea si prostia 12,3 milioane. Pret cu peste 50% mai mare decat in Bucuresti sau Constanta. Urmatoarea revizie, cea de 30.000km am facut-o in Bucuresti, schimbat aceleasi elemente cu 8 milioane.
@calin1945: daca o revizie in reprezentanta unde preturile sunt cum stim toti la un Ford pe benzina e 420 lei, crezi ca daca un posesor de Ford pune aceeasi marca de piese si ulei la garajul tau nu iese tot la acelasi pret? Si nu prea se pun pisoarce in serviceurile autorizate, se pune exact ce cere producatorul. Si iti mai dau si garantie pt pisoarca aia.
@Negreanu: da, deocamdata prefer Mondeo. Mie nu imi place Insignia.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
andreyyy a scris:Nu intelegi ca are calin1945 dovada ca o revizie la Ford e 1250 ron si noi de fapt aberam ? Very Happy Very Happy Uite asa apar ideeile preconcepute despre cate o marca si uite d-asta multi striga "Ford e naspa si Opel e cea mai tare", chiar daca in realitate ambele marci sunt situate aprox. pe acelasi palier, fiecare cu plusurile si minusurile sale, per total insa ambele intrand cam in aceeasi oala.


Voi aberati cu citate de pe forum si calin1945 va flutura factura in nas....alt topic inutil vorba lui astrah Wink

Zicea cineva de tdi, daca se refera la 2.0 tdi alea sunt la versus pe trabant forum. Aici vorbim de motoare serioase, nu gauri negre ale bugetelor sau dinalea dupa care trebuie sa ai piese de rezerva si truse de chei in portbagaj .


Unde ne flutura factura in nas k eu n-am vazut nicio factura !? Daca ar fi avut-o ar fi pus o poza cu ea de mult pe forum...

Intr-adevar si eu sunt de acord cu astrah.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intoarce pagina te rog Laughing
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Fa singur o comparatie. Tine cont ca pe factura aia la Ford s-au schimbat si placutele frane cu 12 milioane.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=69614
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Intoarce pagina te rog Laughing


Da, nu o vazusem pana acum Surprised L-au pacalit rau de tot de proprietar... Ideea este ca nu te oblliga nimeni sa faci revizia la acea reprezentanta, dupa cum ati vazut poti face revizie la Mondeo cu 600 lei la alte reprezentante, pret mult mai mic decat in cazut revizilor la Insignia din linkul postat de forbidden
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am fost pacalit Crying or Very sad @forbidden, crezi ca ar fi ok sa merg inapoi cu factura sa le fac circ?... cata manopera pot pune in plus pt placute?

Nici nu imi trecuse prin cap cat ar putea sa coste... cand mi-a zis soferul era sa cad sub birou... oricum s-au lins pe bot... mai vad ei masina cand zboara porcul... mai bine trimit masina la Arad.

Cat despre uleiul din reprezentanta GM, inca nu mi-a raspuns nimeni ce ulei este (adica ce firma il produce...SHELL, BP .... ca doar nu produce GM ulei), de fisa uleiului cu densitate, fluiditate la diferite temp si alte detalii pentru comparatii nici vorba...
Macar aia de la Skoda TM mi-au zis ... in trecut foloseau Aral, acum baga Castrol... pentru ala as da banii...
Nu cred ca it da nimeni garantie pe ulei... iti valideaza doar garantia generala... nu vrei sa stii ce lunga este lista de exceptii...asta e alta discutie...

La 420 logic este justificabil ... nu se poate mai ieftin... eu nu am garaj... am fost la cineva la garaj.. Smile

Numai bine.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
calin, degeaba mergi cu factura inapoi. Banii sunt dati si luati, asta este. E bine data viitoare sa te interesezi inainte si la altii sa vezi cat costa. Iti dai seama ca si eu am facut ochii cat cepele de mari la prima revizie cand nesimtitii aia mi-au facturat 12,3 milioane. Cand i-am intrebat de ce asa mult, mi-au zis, citez "ce vrei domnule, la asa masina cat ai vrea sa coste?" Ce mai puteam face? Sa-i pun sa-mi scoata filtrele si uleiul din motor? Asta a fost, mi-am luat-o. Acum, inainte de revizie, sun pe la toate service-urile, unde imi dau pret mai mic, acolo ma duc. Pe clubford sunt niste service-uri care au parteneriat incheiat cu asociatia clubford, au pt membrii asociatiei niste discounturi frumusele, plus ca serviciile sunt net superioare celorlalti.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai stiam ca cei de la Ford TM sunt mai sus cu pretul, dar nu credeam ca e chiar asa...

De acum o sa suflu in iaurt..

O zi buna.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
gata cu ford...astept pareri si despre audi si passat
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La fel de proaste ca Ford-ul, ba mai rau chiar Razz
BMW-ul la fel, Toyota varza, Peugeot/ Renault niste dricuri, iti spun eu ce apreciaza lumea cu adevarat pe-aici in afara de Opel
Logan !
Mai bine pui intrebarea asta pe forum la VW/Audi si Ford
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR