Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@negreanu: bun, gata cu Ford cum vrei tu. Sa vorbim despre Audi si Passat. Daca avem ce vorbi. Ambele au acelasi motor, ambele aceeasi cai si cuplu in plus fata de Vectra, ambele cam 100kg mai putin decat Vectra. Pe aceleasi situri care s-au mai citat si pana acum, ambele cu performante mai bune decat Vectra. Dar tu iarasi o sa zici ca baiatul ala cu Mondeo de l-ai facut tu in curba, s-a dus acasa suparat si si-a luat Passatul. L-a chemat si pe fra-su cu Audi, dar tu i-ai facut din nou. E normal, pe acest forum am observat ca multi cred ca Opel are in motor niste cai pursange, celelalte marci, chiar daca au cai mai multi, sunt gloabe de-alea subnutrite.
Toate 3 masinile sunt din clasa family car, ar trebui sa te intereseze mai mult siguranta, comfortul, stabilitatea, fiabilitatea, dotarile la acest tip de masini. Eu unul nu am cumparat masina sa dau liniute cu ea, am luat-o sa imi duc familia in concedii, sa ma simt in siguranta cand o conduc. Ca trece Passatul, Vectra sau Audi glont pe langa mine, ma lasa rece. Tara e plina de cretini si zmei pe care ii vezi la stirile de la ora 5.
Bafta si iti doresc sa ii faci in sange pe toti.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27:nu cred ca ar trebui sa incepem sa facem misto...pur si simplu sunt ffff multi in special cu audi si passat care se cred regii soselelor...doar pentru ca au masina din clasa premium.....cand vad un opel pe strada il compara cu un logan sau nu mai stiu ce...iti dau flash-uri si claxoane doar ca sa poata sa treaca ei...daca ai putea chiar sa si opresti sa le faci loc.....si apropo Vectra OPC face AMG la demaraj..demonstrat la Top Gear......
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Passatu nu-i premium...poate doar in visele celor de la Wolfsburg Rolling Eyes
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Offtopic...
@negreanu a fost demonstrat tot pe la Top Gear ca Vectra este cea mai slaba din clasa la stabilitate...sa nu mai zic ca are tractiune fata la "doar" 260 CP.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ca de obicei complet pe langa subject...260 cp? Question
Vectra OPC fata de un Passat mai slaba la stabilitate?

Stii tu ceva dar le intortochezi de iasa cu totul altceva....

PS: Ai vazut vreodata Vectra OPC cum topaie pe drumuri rele?..ala-i un indiciu legat de suspensiile ei.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu fac misto deloc. Asa cum spunea si slash, e un topic complet inutil. Si eu mi-am luat flas-uri, inclusiv de la Logan, am lasat nebunul sa treaca. Asta nu cred ca inseamna ca masina aia e mai buna decat a mea. La fel, doua masini identice, cu aceleasi motorizari, una cheala si una cu toate dotarile, la demaraj, cea cheala castiga fiind mai usoara. Asta inseamna ca e mai buna?
Am fost un pic ironic pt ca la inceputul topicului ai spus ca l-ai facut pe ala cu Mondeo. Ti-am mai spus, probabil e genul cocalarului care se crede stapanul soselelor dar in fond e varza ca sofer. Daca imi aratai un link, un videoclip in care ambele masini sunt testate pe un circuit, in aceleasi conditii si de un pilot profesionist si iesea una din ele prima, credeam. Asa, ce ai facut tu cu ala pe sosea, intr-o curba e egal cu zero. Sa afirmi ca doar pt asta Vectra e mai buna ca Mondeo, nu e credibil. Datele tehnice ale masinilor contrazic asta. Nu am zis niciodata si nu o sa zic ca Ford sau Opel fac cele mai bune masini, fiecare cu bunele si relele lor, fiecare cumparata dupa preferinte sau in functie de oferta, toate masinile din clasa asta sunt aproximativ egale ca performante, consum, dotari. Nimeni nu trage de masinile astea in viata de zi cu zi sa scoata maximum de performanta din ele. Multi tragem la consum. Masinile astea ating 200km/h, dar noi mergem cu 110, 120 mai sus, face gaura in buzunar. Asa ca daca tu esti multumit de Vectra ta, eu sunt multumit de Mondeo meu si X e multumit de Passatul lui, asta e important.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:.....si apropo Vectra OPC face AMG la demaraj..demonstrat la Top Gear......


te rog pune un link, ca am pierdut emisiunea...
desi imi vine greu a crede , ma tot gandesc ce varianta de AMG ar putea decadea atat.... Shocked
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Depinde care AMG. Singurul pe care Vectra OPC il bate este C36 AMG. Celelalte AMG-uri......
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Oricare AMG contemporan cu OPC, daca compari o Vectra OPC cu un C 36 AMG din 1900 toamna....logic sa ai sanse, mici dar sunt... Laughing
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Offtopic...
@negreanu a fost demonstrat tot pe la Top Gear ca Vectra este cea mai slaba din clasa la stabilitate...sa nu mai zic ca are tractiune fata la "doar" 260 CP.



Hai sa nu aruncam cu noroi in OPC doar pentru ca nu i-a placut Vauxhall lui Clarkson vreodata.Si faci o mare confuzie,englezul ala subiectiv vorbea de caracterul subviratoriu al masinii si nu de stabilitate.Iti sugerez sa te duci cu orice masina cu tractiune fata cu 200CP cel putin pe o pista si sa virezi maxim la 80km/h cu acceleratia la podea,pun pariu ca Fordurile o sa aiba cea mai buna traiectorie si Opelurile toate vor iesi de pe asfalt,poate se vor si rasturna. Rolling Eyes
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum ati ajuns de la dieseluri de 1.9 la OPC si AMG, dar vreau sa le aduc la cunostinta celor care sustin ca OPC are prea multa putere pt. tractiune fata ca exista un remediu: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=17297
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=2FHLzWwghmU

Ascultati ce zice dp 2 min....
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cine e mai prost, OPC-ul sau pilotul din Clarkson:

Timpii pe pista Top Gear:
Ford Focus ST 1.34.9
Volvo S60R 1.35.0
Ferrari 575M 1.35.2
Vauxhall Vectra VXR 1.35.3
Fiat 500 Abarth 1.35.5
Alfa 147 GTA 1.35.6
Lotus Elise 1.35.6
Aston Martin Vanquish 1.36.2
Renault Clio V6 1.36.2
Honda Civic Type R 1.36.5
http://www.bbc.co.uk/topgea...w/powerlaps.shtml
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tot la ei Astra OPC are timp mai bun decat Golf R32....

Stai ca-s socat...Vectra OPC are timp mai bun ca Lotus ELISE?!?! Shocked

astrah a scris:Offtopic...
@negreanu a fost demonstrat tot pe la Top Gear ca Vectra este cea mai slaba din clasa la stabilitate...sa nu mai zic ca are tractiune fata la "doar" 260 CP.


Laughing .....s-a demonstrat ca Question
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu mai zice nimeni nmk la link-ul de la top gear?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Stai ca-s socat...Vectra OPC are timp mai bun ca Lotus ELISE?!?! Shocked

Lotus Elise s-a produs si in variante cu puteri mici. Care plecau parca de la 120 de CP. Puterea bruta si-a spus cuvantul. Wink
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Audi Q7 V12 TDI? asta ce e locomotiva? Laughing
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pai si u compari "sageata albastra" cu o locomotiva? Laughing
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
500 cai DIESEL....crek cuplu iti rupe gatu cand schimbi vitezele Laughing ....acu chiar am deviat
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR