Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • gigi_diaconu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu am stat sa citesc toate comentarile ....
cu astra mea de 120 cp am dat linie cu un passat de 131cp....lam facut la diferenta de o juma de masina....
Skip ads

  • sanel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Calibra 2007 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pot sa va confirm ca mondeo este o super masina o detin de 3 ani si am facut aproape 90 de mii de km si am schimbat doar consumabile, nu am schimbat nici macar o bucsa si merge impecabil, ca si intretinere e destul de ieftina cu doar 400 ron schimb 6 l ulei si toate filtrele originale,
pe cand la corsa tote m-au costat 460 ron
  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca ar fi sa fie o liniutza mondeo ar castiga detasat fata de passat si vectra...
ca si posesor de passat (131 de cai 2001 6 trepte de viteza) va spun sincer ca motorul passatului face PRAF motorul vectrei (in cazul meu) la demaraj!

mondeo are fratele meu (115 cai 2004 5 trepte de viteza) si pot sa va spun ca merge aproape la fel ca passatul insa cred ca unu de 131 de cai mondeo e racheta e mai rapid chiar si ca passatul!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Faptul ca motorul vectrei tale e PRAF nu inseamna ca toate sunt la fel. Laughing Eu te invit la cluj cu racheta aia de mondeo sa imi desfund un pic dpf'ul in filtrul tau de aer.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris: Eu te invit la cluj cu racheta aia de mondeo sa imi desfund un pic dpf'ul in filtrul tau de aer.


Laughing Laughing
  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Faptul ca motorul vectrei tale e PRAF nu inseamna ca toate sunt la fel. Laughing Eu te invit la cluj cu racheta aia de mondeo sa imi desfund un pic dpf'ul in filtrul tau de aer.


se vede ca esti copil Laughing
ai macar masina ta personala sau e a parintilor Laughing
de ce sa nu recunoastem ca Dpf-ul "fura" din cai?
macar vad ca recunosti ca ai Dpf-ul infundat ca sa nu zic PRAF...

btw: te asigur ca nu ai nici o sansa..te faci de ras...asa ca viseaza (subiectiv) in continuare...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca va cam dati zmei pe aici. Toate 3 sunt foarte apropiate ca performante, sunt masini de familie nu sport. La o liniuta totul se rezuma la starea tehnica a masinilor, cauciucurile cu care sunt incaltate si priceperea soferilor.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si oricum, nu era vorba de liniutze Smile
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ASTRA 2.0 DTI a scris:
de ce sa nu recunoastem ca Dpf-ul "fura" din cai?

A zis cineva ca nu e asa? Las' sa fure ca vectra nu'i passat. Wink
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ASTRA 2.0 DTI a scris:daca ar fi sa fie o liniutza mondeo ar castiga detasat fata de passat si vectra...
ca si posesor de passat (131 de cai 2001 6 trepte de viteza) va spun sincer ca motorul passatului face PRAF motorul vectrei (in cazul meu) la demaraj!

mondeo are fratele meu (115 cai 2004 5 trepte de viteza) si pot sa va spun ca merge aproape la fel ca passatul insa cred ca unu de 131 de cai mondeo e racheta e mai rapid chiar si ca passatul!

Cand ai visat tu toate astea? Wink
  • andrey49

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
vectra C face cu usurinta un mondeo la orice si liniuta si drum lung ..iar passat si audi au motoare bune si puternice
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Vazand discutia asta incep sa-mi amintesc de ce am "parasit" forumul o buna bucata de timp...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am luat si eu cunostiinta cu noul Mondeo 2.0 TDCi. Nice car. Mi-a placut din toate punctele de vedere. Consumul mi-a placut si mai mult. Londra-Romania consum 5,8 l % condus foarte rapid.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu un jaf Daniele. Cred ca masina cu care ai mers era stricata, eu am fost catalogat drept pescar mincinos cand am spus ce consum scot cu Mondeo. https://www.clubopel.com/vie...p=1080522#1080522
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. Ce legatura are "noul" Mondeo cu modelul detinut de tine ?
2. Ce legatura are 2.0 tdci cu motorul de detinut de tine, 1.8 tdci ?
3. Topicul despre Focus l-ai deturnat spre Mondeo
4. Acum topicul despre 2.0 tdci il deturnezi spre 1.8 tdci adica spre topicul despre focus deturnat de tine spre Mondeo
Nu vrei sa deschizi un topic ptr 1.8 tdci ?
5. In continuare, in ciuda cunostintelor tehnice irefutabile, iti este practic imposibil de conceput ca 2 masini din clase diferite cu acelasi motor pot avea consumuri diferite in conditii de trafic f diferite.
6. aia cu perscarul era, evident, o gluma. Personal cred ca ti-ai dat seama, dar se pare ca n-ai trecut peste
Sper sa nu te superi iar, dar nu cumva trebuia sa fie fordbidden ?

Nu vreau sa dezgrop mortii, dar cred ca undeva este o posibila problema de identificare a unui numitor comun.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27, am urmarit si eu disputa voastra. Mie mi-a placut extrem de mult masina. Foarte confortabila(nivel de zgomot mult mai mic decat al multor benzinare cu care am mers, suspensie silentioasa), extrem de bine legata, portbagaj imens. Iar consumul asta a fost cu mentiunea ca masina avea pana in 3000 de km la plecare.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deci posibil sa mai scada.
@slash cu flame nu ai sa devii credibil.
  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Haide sa va lamuresc eu o data pe toti cum sta treaba cu CDTI si cu TDCI ca am avut de ambele am condus de ambele si totul este cam asa : La TDCI toata putearea apare in treptele 1,2 si pe 3 pana la 3.600 cam asa dupa care pe destul treptelor este vizibil mai lent si isi pierde din putere. Eu am am avut urmatoarele masini 1.6 cdti 90 cp 5+1 si va zic ca am facut liniuta cu vectra 1.8 140 cp si credeti-ma ca pana la 120 vectra este undeva la jumatate de masina in spate chiar si cu diferenta de 50 de cp insa de la 120 si pana la 160....170 nu ii mai vad nici numarul sa il citesc. Avem aici aruncat in comparatie un mondeo de 131 cp care dupa parerea mea trage sau cel putin ar trebuii sa traga asemanator cu ford focusul pe care l-am avut 1.6 cdti dupa ce a fost resoftat si va zic ca pe 1,2 si 3 mancam orice 1.7 cdti sau 1.9 cdti problema la TDCI dupa cum am mentionat mai sus apare atunci cand treci de o anumita viteza si anume 120 - 130 pentru ca ai impresia ca se sugruma si park ramai pe loc.Probleme grave la ford sunt asa (CALITATEA VOPSELEI este oribila se zgarie din orice atingere orice miscare a prafului depus pe caroserie e un chin sincer,alta problema a fost cutia de viteze care pur si simplu a cedat odata cu resoftarea si au sarit pinioanele de nu zici ca e adevarat ,o alta problema imensa a motorului este pierderea de ulei pe care o capata in timp vizibil daca este forjat un pic)cam atat despre ford si puterile lui magice si acestea fiind spuse un 1.9 cdti sincer pe o vectra de 1.500 kg in linie cu un mondeo daca va dati pana la 160 - 180 castiga vectra daca este ceva gen 0 - 130 te papa fordu de zici ca nu ai vazut. Acuma detin o vectra 1.9 CDTI model facelift 2008 sunt foarte incantat de ea desi are doar 120 cp si nu ma satisface in treptele 1 si 2 consider ca pe 3 ,4 pune tot jos mai ales in treapta 4 cand ajunge de pe la 120..130 pana pe la 170 cam asa este magnific. Ca diferente daca vreti intre passat si vectra c sunt enorme tatal meu avand passat B6 model 2007 si pot sa va spun ca e ALCEVA alta directie alta stabilitate alta calitate.

Ca un scurt top eu as alege in momentul de fata asa :
Audi 2.0 tdi
Passat 2.0 tdi
Vectra 1.9 CDTI (aici dc vrei 150 cp sa ai bani sa te bucuri de cp lui)
Ford mondeo (calitate proasta pentru banii patiti)
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu am Z19DTH si 2.0 TDCi 115 cai.Merg cu amandoua,opel are 120K km si ford 140k km.La consum,fordul sta mai bine clar.Distributia e pe lant,asta e un plus.Are cutie in 6 trepte,insa primele 3 trepte sunt foarte foarte scurte,si de-asta trage foarte tare pana in 80,si dupa se mai linisteste.Nu cred ca Z19DT fuge asa la viteze mici,dar asta datorita cutiei.In schimb,vectra mea are cutie lunga,ma duc cu a2a in 80,dar tot trage mai tare.35 de cai e o diferenta.Ma gandesc totusi ca cel de 130 poate sta aproape de mine pana in 80-100.Dupa cam greu..Fiecare are plusurile si minusurile lui.La ford pica volante si injectoare.La opel pica volanta si admisia,egr.Per total,tot acolo o sa ajungi.La consum e mai bun ford,la performanta opel.
  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
2.0 tdci 115 comparal cu 1.9 cdti 120 daca ai condus nu vorbi de 150 de cp ca de la 120 la 150 de cp e diferenta de 8v cel de 150 se stie ca are 16v deci logic ca al tau trage mai tare.fa comparatie la un 2.0 tdi 140 cu 1.9 cdti 150 sa vezi ca sunt egale daca nu cumva 1.9 cdti il face in a 4-a.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR