Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mama lui de RAR. mie imi pare rau de tot ca am inceput sa o dezmembrez. o puteam inscrie pe bulgari. si eu am fost la rar si mi-au spus...EURO 2. niste nesimtiti.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Voi chiar mai credeti in Mos Gerila Twisted Evil
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
adica?
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
chircu_bogdan a scris:mama lui de RAR. mie imi pare rau de tot ca am inceput sa o dezmembrez. o puteam inscrie pe bulgari. si eu am fost la rar si mi-au spus...EURO 2. niste nesimtiti.

asta e, o sã-mi iau din românica, cãci sã iau la noroc din germania nu e o solutie. Vin cu euro 4 si mi-o pune 2. Nu mã risc. Mai bine iau din Ro, si imi asum riscul urias de a fi tras pe sfoarã. Mã duc sâmbãtã pânã la Gilãu, langa Cj, cica e o piata auto mare pe-acolo. Sã vãd ce gãsesc, eu la Opel Vectra nu renunt. I'll keep you updated.
Skip ads

  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cipri19 a scris:
chircu_bogdan a scris:mama lui de RAR. mie imi pare rau de tot ca am inceput sa o dezmembrez. o puteam inscrie pe bulgari. si eu am fost la rar si mi-au spus...EURO 2. niste nesimtiti.

asta e, o sã-mi iau din românica, cãci sã iau la noroc din germania nu e o solutie. Vin cu euro 4 si mi-o pune 2. Nu mã risc. Mai bine iau din Ro, si imi asum riscul urias de a fi tras pe sfoarã. Mã duc sâmbãtã pânã la Gilãu, langa Cj, cica e o piata auto mare pe-acolo. Sã vãd ce gãsesc, eu la Opel Vectra nu renunt. Duminica am fost si in Tg. Mures si am vazut doar 2 vectre b2 din sute de masini. Unu era exceptional in afara de faptul ca ii ramanea check-engineul aprins, ceea ce m-a dezamagit... Celalalt, era neingrijit, era rugina pe alocuri. I'll keep you updated.

  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
in brif la mine era scris e3 und d4 si rar-ul mi-a scos-o e4
la fel z18xe 1.8 125cp august 2001
vb cu baietii de la rar poate te ajuta
noxe 187g/co2
  • bobyb

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu este adevarat eu am anscriso acuma 2001 si am facuto euro 4 sunama sati spun cum 0765479874
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
OAMENI BUNI!Chiar nu intelege nimeni ca gradulde poluare a motoarelor difera de tarile din care sunt aduse.Adica:motorul care este Euro 3 sau 4 in Germania sau Austria la noi poate va fi de Euro 2 sau 3.In plus taxa de depreciere functioneaza invers,adica:cu cit mai dotata(luxoasa) este cu atit mai mult platesti vs. cu cit mai putine dotari sunt in masina platesti mai putin,deci asa se merge pe dotarile masinii(de la finante).
Cind am vrut sa-mi iau masina m-am dus si la RAR si la Finantele Locale sa ma interesez.Raspuns:RAR-nu va luati masina mai veche de 92-95 din strainatate ca taxele vor fi enorme iar la masini mai noi de 2000 daca nu va omoara taxa de poluare(care se masoara si are parametriin care trebuie sa se incadreze) va omoara deprecierea si oricum poluarea se masoara si sunt niste standarde din care nu ar trebui sa iasa.
Raspuns la Finante:-daca va luati masina din strainatate neaparat sa va trimita o copie despre toate actele masinii si cel mai important este(BRIf-ul)deoarece masina nu se socoteste noua/rulata de la iesirea din fabrica ci de la punerea lui in circulatie(adica data primei inmatriculari in tara respectiva) asa se socotesc anii de vechime .
ADICA:taxele se platesc la finante in functie de datele gasite in acte si masurate de RAR+cm3+vechimea masinii+poate alte taxe.Mentionez ca impozitul la masini cu motor de peste 2000cm3 va fi dubla.
Ma sfatuit doamna de la finante ca:-daca gasesc masina inmatriculata in tara sa-mil iau ca nu se stie cit va fi taxa la o masina straina(prea multe variabile).

Asa ca daca aveti sansa sa va aduceti o masina aratoasa dar cu motor obosit si rulat care pe de asupra mai scoate si fum si sa fie si full extra,eu zic sa nu va mai obositi sa va duceti la RAR si la finante ca o muscati rau de tot,mai bine il dezmembrati si il vindeti pe piese.Singurele persoane care nu platesc taxa de inmatriculare sau platesc putina sunt invalizii dar trebuie sa fie masina modificata pe invalid(cum a fost a mea).C-am asa sta treaba cu inmatriculatul asa am luat si eu din tara inmatriculata,era mai bine pentru sanatatea buzunarului meu Very Happy .
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am mai postat cindva pe forum despre timpenia asta cu RAR.
Aici:
http://forum.4tuning.ro/326...-codul-motor.html
puteti vedea ca motoarele Z sint euro 4.
E o aberatie a RAR ca la Bucuresti, in 2001 in iunie sa inmatriculeze zafira mea cu Z18XE ca EURO 4 si acum, in Bihor, acelasi motor (mai nou chiar! - fiind din 2002) sa fie EURO 3.
Admit ca au trecut multi ani si ca acum calendarul normelor europene include Euro 5 si chiar Euro 6 dar discutia asta a mai fost si prin 2005 cind cel mai "tare" era EURO 4.
Si atunci a fost tot asa o discutie cu cineva care luase masina de prin 2003 cu z18xe si i-au scos-o euro3...
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
z18xe 92 kw iese euro 4 100% , nu iese nici un euro 3 nimic ! euro 3 iese numai motoarele diesel cu Y , cele pe benzina cu Y tot euro 2 ies !
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tin sa va contrazic. Eu detin Z19DT euro 3. Si nu mai spuneti ca nu se poate deoarece si cei de la GM mi-au spus ca e euro 3. Am si certificat de conformitate si surpriza si acolo tot euro 3. Asa ca mai pot aparea si exceptii Smile
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Prieteni, l-am cumparat din RO, mai mult sau mai putin(mai mult sau mai putin din ro, deoarece nu a prea rulat pe la noi in tara, a fost adus din DE). Joia asta am gasit unul in stare impecabila in Arad la o firma de masini SH. Opel Vectra 1.8 16v Z18XE, Edition 2000 din anul 2001. Astazi am ajuns acasa din Arad, insa nu i-am facut poze inca, deoarece am sarbatorit cu familia noua achizitie.Very Happy E euro 4 und d4. Am avut de parcurs ca. 320 km, in care masina s-a comportat exceptional. O sa pun poze maine, pe un topic separat, pe proaspat posesor.
Cat despre firma, nu dau numele sa nu fac reclama sau ceva. Oamenii de acolo au fost foarte amabili si foarte de treaba, s-au asigurat ca inainte sa plec, sa fie totul in regula. Mi-au dat pana si triunghiuri reflectorizante si trusa d-aia medicala pt acordare de prim ajutor. Si garantie pe 50000 km. Si ce mi-a placut iara, au lasat o eticheta cu ultimul tip de ulei pus in motor. Masina a costat 4800 de euro. O mica problema, are un bec ars la proiectoare:P. Postez maine si vin cu poze pe alt topic. Noapte buna pana atunci.
Skip ads

  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cipri19 a scris:Prieteni, l-am cumparat din RO, mai mult sau mai putin(mai mult sau mai putin din ro, deoarece nu a prea rulat pe la noi in tara, a fost adus din DE). Joia asta am gasit unul in stare impecabila in Arad la o firma de masini SH. Opel Vectra 1.8 16v Z18XE, Edition 2000 din anul 2001. Astazi am ajuns acasa din Arad, insa nu i-am facut poze inca, deoarece am sarbatorit cu familia noua achizitie.Very Happy E euro 4 und d4. Am avut de parcurs ca. 320 km(consum rezonabil pentru 1.Cool, in care masina s-a comportat exceptional. O sa pun poze maine, pe un topic separat, pe proaspat posesor.
Cat despre firma, nu dau numele sa nu fac reclama sau ceva. Oamenii de acolo au fost foarte amabili si foarte de treaba, s-au asigurat ca inainte sa plec, sa fie totul in regula. Mi-au dat pana si triunghiuri reflectorizante si trusa d-aia medicala pt acordare de prim ajutor. Si garantie pe 50000 km. Si ce mi-a placut iara, au lasat o eticheta cu ultimul tip de ulei pus in motor. Masina a costat 4800 de euro. O mica problema, are un bec ars la proiectoare:P. Postez maine si vin cu poze pe alt topic. Multumesc pentru sfaturi tuturor. Noapte buna pana atunci.

iara am facut dublu post, mama masii. Scuzoaiele mele, sunt obosit.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:Tin sa va contrazic. Eu detin Z19DT euro 3. Si nu mai spuneti ca nu se poate deoarece si cei de la GM mi-au spus ca e euro 3. Am si certificat de conformitate si surpriza si acolo tot euro 3. Asa ca mai pot aparea si exceptii Smile


Pai ii diesel a ta Very Happy de aia ii euro 3 Smile benzinarele is euro 4 daca incep cu Z...
Exemplu Opelu meu vectra Z18XE euro 4 an 2001
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@kallyo Nu ai deloc dreptate. Si la diesel se aplica regula cu Z in fata doar ca mai sunt si EXCEPTII.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:@kallyo Nu ai deloc dreptate. Si la diesel se aplica regula cu Z in fata doar ca mai sunt si EXCEPTII.


Poate am gresit da din cate am vazut la prieteni nu neaparat opel toate sunt euro 3 Smile poate ma insel yo acuma na Confused da benzinarele cu Z.... is euro 4 de aia sunt sigur Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR