Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut.
vreau sa ma ajuta-ti ,sa-mi spune-ti ce masina sa imi iau.am 5700 de euro.cu un mare efort pot ajunge maxim la 5850 dar doar pt ceva adevarat rau.
Eu ma gandeam la o astra H dar prieteni de ai mei spun ca au probleme cu injectoarele,cunostinte care se pricep la fel zic ca au auzit ca au probleme cu injectoarele.asa este?
Sa zicem,trecand peste problema cu injectoarele cineva ma sfatuit ca daca imi iau sa iau pe cea de 1.3 sau de 1.9 ca astea ar fi mai bune.Tot din auzite cica 1.3 ar avea un consum mai mare si nu ar fi asa buna ca astra H fiind o masina cat de cat mare trage mai usor un motor de 1.7 sau 1.9 decat cel de 1.3.apropo as vrea diesel deoarece consuma putin iar eu avand 20 de ani nu prea imi permit ceva care "sa ma manance de bani"(de fapt care sa-i manance,intelegeti voi).Cu 1.9 nam informatii dar sincer urmarind masini prin oras si siteurile de masini am vazut doar brek de 1.9 iar eu vreau de preferat in 4 usi.
A doua varianta ar fi o skoda octavia.Despre ea nu am prea multe informatii, ce ma da inapoi e ca mie nu prea mi se potriveste o astfel de masina,zic eu, nu prea mi se pare ca ar fi de varsta mea.
Alta variante ar mai fi polo dar nu-mi place pt ca e mica asa si vreau ceva cat de cat mai mare si mi se pare cam de "gagica" masina.
Mai dati-mi si voi variante.prefer masinile nemtesti.NU imi plac deloc masini precum hyundai,mitsubishi,renault,peugeot,etc.
Va rog frumos dati-va cu parerea si astept chiar si alte propuneri.
Multumesc!
Skip ads

  • rubin

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 17 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
1.3 e putin , 1.7 e destul iar 1.9 e chiar foarte bine !
Gandeste-te ca un H in 5 usi cantareste vreo 1250 kg iar un Logan cu 1.5 dci cam 1000 kg deci tragi singur concluzia ! Trebuie ceva cai putere !
Daca te gandesti totusi la o Octavia cu 1.9 tdi atunci trebuie sa iei motorul ALH de 90 cai ai vei avea o masina suficient de puternica - are un cuplu foarte bun la turatii joase - si foarte economicoasa consum mediu maxim 5.5 ! problema este designul foarte invechit mai ales la interior !
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu vreau ceva "Care sa fuga" ,nu sunt genul sa alerge pe strazile noastre nu imi place viteza,dar am inteles care e ideea .
Referitor la skoda da intradevar bordul "zici ca e de golf 3".
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da' prietenii tai care ti-au zis de asemenea probleme detin si ei astra h de 1,3 sau 1,7?
Cunosc personal foaaarte multzi care se baga ca OB-ul stii tu unde, si ei habar nu au, nu s-au urcat in viata lor in astfel de masina, stiu si ei din auzite...Eu zic ca daca nimeresti o masina, ingrijita, ai sanse sa mergi multi km doar sa schimbi consumabilele.
Eu iti recomand motoul de 1,7 merge super bine(testat) trage foarte bine.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sylva90 a scris:Referitor la skoda da intradevar bordul "zici ca e de golf 3".


Daca vorbesti de Octavia1, ai dreptate.
Dar in O2 si O2 FL, bordul este mult peste Astra G,H sau Vectra... Evil or Very Mad
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Defineste "peste". Nu toti cunosc limbajul golfanez. Embarassed
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Atunci cand ai chef de scandal, cauta pe altcineva, eu nu ma cobor...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am O2 masina de serviciu si eram curios cu ce e bordul ei "peste" bordul de la vectra c sau astra h. Dar na'... nu stiu cum mi-am permis sa adresez o intrebare inaltimii voastre. Rolling Eyes
Skip ads

  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da la skoda 1 mam referit .
da intradevar skoda 2 e frumoasa rau dar nu am bani de aceea.Visul meu ar fi fost la banii care ii am sa-mi iau golf 5 sau skoda 2 insa doar vis .multumesc celor care imi raspund !
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aa si cine mia zis de 1.7 un baiat foarte bun un mecanic foarte bun care chiar am incredere in el.stiee meserie mai ales pe opel .nu ma puneti sa-i dau nume .
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de pretentioasa/scumpa e Octavia1 la intretinere in raport cu Astra H, dar eu zic ca piesele de astra sunt mai ieftine...
Intradevar O2 e frumoasa, multi si-ar dori o asemenea masina...dar e si mai greu de intretinut, dar tu presupun ca vrei o masina mai usor de intretinut.
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
usor de intretinut,eficienta Very Happy
sa va zic :eu eram disperat de opel dar am cam inceput sa nu mai fiu asa pt ca eu am avut o astra G din 2001 si am bagatla bani in ea :turbina,egr,senzorul de la egr furtunase.in sfarsit am vandut-o ,insa are si tata o astra g din 2003 o are de vreo 3 ani si acu in ultimul timp cam baga bani in ea:la lasat o data calculatorul (dar nu isi mai aduce aminte ce calculator la lasa),acu iar e in fata blocului se opreste in mers ,probb e calc de injectie .si cam daia opelul mia cam iesit asa de la inima .
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai asa e la diesel, pica turbine, calculatoare injectie, injectoare etc.
Cumpara o benzinara ca iesi mai bine la bani si nu te doare capul cu reparatiile. Nu uita ca un diesel sh il cumperi la peste 200,000km reali, lasa bordul si actele ca alea se fac in 10 minute. O benzinara e pentru un tanar de 20 ani care face cateva drumuri prin oras si ceva afara ocazional.
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si daca ar fi sa`mi iau ceva pe benzina cam ce?
ceva care sa consume putin ...incep acu fac in octombrie si traversez orasul .
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Am O2 masina de serviciu si eram curios cu ce e bordul ei "peste" bordul de la vectra c sau astra h. Dar na'... nu stiu cum mi-am permis sa adresez o intrebare inaltimii voastre. Rolling Eyes

Probabil ca am exagerat, dar eu nu vorbesc "golfaneza", conduc un Vectra C personal si din cand in cand masina sotiei adica o Skoda Octavia modelul 2.
Ambele masini sunt la nivel de dotare "Elegance" (fara misto) s-a nimerit...
Ma refeream ca bordul Skodei este la nivel superior dintr-un material mai moale, si cu un aspect placut, pe cand la Vectra parte superioara (chiar daca este destul de moale) are un aspect de plastic.
Despre zona butoanelor si funtionalitatea acestora din nou inclin spre bordul Skodei, climatronicul este intuitiv de folosit, are buton de on/off separat pentru clima, pastreaza functinalitatile de la Vectra, adica dual-zone si control de pe un singur buton (cand soferul e singur).
deasemenea fetel usilor sunt o continuare fireasca a bordului, cu dezaburirea zonei din dreptul oglinzilor foarte buna.
Pentru cine are bani mai multi la Skoda se ofera navigatie cu ecan generos, mult mai mare decat la Vectra sau Astra.
Despre faptul ca la Vectra (50000 km), deja am "greierasi" pe care Skoda nu ii are, nu are rost sa mai zic...

Asta este parerea mea...cu scuzele de rigoare pentru ... Esti OFF TOPIC
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Imi permit sa iti dau un sfat in legatura cu Astra H 1.7 CDTI 101 cp an fabricatie 2006, ca fost posesor.
Masina e super, motor fiabil. Pe a mea am luat-o la 110 000 KM si am dat-o pe la 150 000. Am bagat in ea doar placute fata, filtre si ulei. Cei 40.000 km i-am facut in 2 ani astfel: 36 000 in primul an, si restul in al doi-lea.
Motorul trage f bine, chiar mai bine decat o Octavia 1.9 TDI aia de 105 cp. Daca ii faci revizii la maxim 10 000 KM nu vei avea probleme. Baietii din Buzau care ma cunosc o stiu si iti pot confirma.
Sfatul meu este sa iti cauti un 1.7 CDTI 101 cp 2005-2006, bine intretinut, chiar daca are 150 000 km si mai putine optiuni. Masina merita, si nu e scumpa la intretinere. Sau mai ai o optiune, la aceeasi bani dar cu mai multe optiuni, iti poti lua 1.6 benzina. E o masina foarte in regula.
Sper sa iti fi fost de ajutor,

Radu
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da multumesc pt sfaturi chiar apreciez.
am inceput sa tatonez piata inclusiv cele de 1.7
  • gabyy_12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
si pe mine m-ar interesa un opel astra clasic III .. dar ma atrage si civicul(honda). din cate am observat.. civic consuma destul de mult..ceva informatii ? multumesc
  • gabyy_12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
astra twintop.e superba.acum am vazut-o.dar scumpa
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu daca as avea 5700 de euro pt masina, mi as lua o masina undeva pe la 4000-5000 de euro, sa-mi raman bani de (distributie, filtre,carburant etc) la 5700 de euro gasesti o astra h diesel, cu capace. mai bine o masina de generatie mai veche (1-2) ani, cu mai multe optionale. daca mergi mai mult in oras(agomeratie) nu-ti lua diesel, dai mai mult sa-l repari decat diferenta la carburant.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR