Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In tulcea,de aici sunt, avem o strada lunga (isaccei) strada care are indicatoare de oprirea interzisa pe ambele parti (sensuri)
Dar sub acele indicatoare nu exista placute de oprire interzisa pe trotuar (stiti indicatoarele)
Se mai opreste din cind in cind si pe trotuar (este lat si nu deranjaza trecatorii)
SURPRIZA
In ultima luna trece automobilul politiel si face poze, cu data ,ora ,auto,= le trimite acasa impreuna cu amenda de 700.000 lei gata completata prin posta si basta.
nu mai poti sa faci contestatie, nimic
VI SE PARE CORECTA TREABA ????????????????
NU AM INDICATOR DE OPRIRE/STATIONARE PE TROTUAR
mie mi se pare abuz
Nu poti sa faci nimic, am trei colegi care au platit amenda, si ma astept din zi in zi sa-mi vina acasa plicul
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
lucian a scris:In tulcea,de aici sunt, avem o strada lunga (isaccei) strada care are indicatoare de oprirea interzisa pe ambele parti (sensuri)
Dar sub acele indicatoare nu exista placute de oprire interzisa pe trotuar (stiti indicatoarele)
Se mai opreste din cind in cind si pe trotuar (este lat si nu deranjaza trecatorii)
SURPRIZA
In ultima luna trece automobilul politiel si face poze, cu data ,ora ,auto,= le trimite acasa impreuna cu amenda de 700.000 lei gata completata prin posta si basta.
nu mai poti sa faci contestatie, nimic
VI SE PARE CORECTA TREABA ????????????????
NU AM INDICATOR DE OPRIRE/STATIONARE PE TROTUAR
mie mi se pare abuz
Nu poti sa faci nimic, am trei colegi care au platit amenda, si ma astept din zi in zi sa-mi vina acasa plicul


din cate imi amintesc legea zice ca parcatul pe trotuar e permis numai unde exista semnul respectiv care da voie. deci nu prea ai ce contesta. sorry
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu ... trotuarul nu este facut pentru circulatia sau stationarea automobilelor ... ci pentru circulatia si stationarea pietonilor .... daca nu ai un semn care sa permita cel putin riveranilor parcarea automobilelor pe trotuar atunci esti in culpa ... sory.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pe vremea cand am dat eu sala... parca era ceva de genul... poti STATIONA (nu PARCA) pe trotuar daca nu incurci circulatia pietonala....
in ultima varianta de lege / regulament, nu mai stiu ce au scris astia Embarassed

Acum, despre ce poti face....
NU semnezi sub nici o forma recomanda cand iti vine la usa.... risti sa nu mai primesti nimic prin posta, ca nu iti spune nimeni de unde e recomandata... si astepti sa treaca 6 (shase) luni. O sa te puna sa o platesti o data cu impozitul, da' tu baiat destept te duci la judecator si obti ordin de anulare pt ca S-A PRESCRIS, te intorci la taxe si platesti doar impozitul.

PS:
rog un jurist / avocat sa ma contrazica, daca este cazul... capu' meu de inginer imi spune ca asta ar fi o solutie...
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:
Acum, despre ce poti face....
NU semnezi sub nici o forma recomanda cand iti vine la usa.... risti sa nu mai primesti nimic prin posta, ca nu iti spune nimeni de unde e recomandata... si astepti sa treaca 6 (shase) luni. O sa te puna sa o platesti o data cu impozitul, da' tu baiat destept te duci la judecator si obti ordin de anulare pt ca S-A PRESCRIS, te intorci la taxe si platesti doar impozitul.

PS:
rog un jurist / avocat sa ma contrazica, daca este cazul... capu' meu de inginer imi spune ca asta ar fi o solutie...


orice P.V. NECOMUNICAT in termen de 30 zile de la data emiterii devine nul.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu in ce masura este coerent cu legile RO, dar chestia trebuie sa fie nula juridic daca nu se indica in mod clar si DOVEDIBIL, de exemplu prin completarea unui formular calitatea persoanei care a facut poza, pentru a fi valabila aceasta trebuie facuta de un politist "adevarat" nu de un "neica-nimeni" si asta in caz de contestatie EI trebuie sa o dovedeasca...
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
robertt_rct a scris:
...
orice P.V. NECOMUNICAT in termen de 30 zile de la data emiterii devine nul.


pai astea de la BigBrother-ul de pe DN1... vin cam dupa 4 - 5 luni.
la jumatatea lui mai a venit amenda de viteza de la inceputul lui ian.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:
robertt_rct a scris:
...
orice P.V. NECOMUNICAT in termen de 30 zile de la data emiterii devine nul.


pai astea de la BigBrother-ul de pe DN1... vin cam dupa 4 - 5 luni.
la jumatatea lui mai a venit amenda de viteza de la inceputul lui ian.


...de la "data intocmirii", nu de la data producerii evenimentului...
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
de data asta am inteles Embarassed
Smile
ma rog, deci este si mai ieftin.... o luna nu 6 cum stiam eu....
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
robertt_rct a scris:
orice P.V. NECOMUNICAT in termen de 30 zile de la data emiterii devine nul.


revin cu detalii:

citat din Ordonanta Guvernului nr. 2 din 12/07/2001
"ART. 13
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(2) In cazul contraventiilor continue termenul prevazut la alin. (1) curge de la data constatarii faptei. Contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp.
(3) Cand fapta a fost urmarita ca infractiune si ulterior s-a stabilit ca ea constituie contraventie, prescriptia aplicarii sanctiunii nu curge pe tot timpul in care cauza s-a aflat in fata organelor de cercetare sau de urmarire penala ori in fata instantei de judecata, daca sesizarea s-a facut inauntrul termenului prevazut la alin. (1) sau (2). Prescriptia opereaza totusi daca sanctiunea nu a fost aplicata in termen de un an de la data savarsirii, respectiv constatarii faptei, daca prin lege nu se dispune altfel.
(4) Prin legi speciale pot fi prevazute si alte termene de prescriptie pentru aplicarea sanctiunilor contraventionale.
ART. 14
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
(2) Abrogat.
(3) Abrogat."

[/b]
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
robertt_rct a scris:

citat din Ordonanta Guvernului nr. 2 din 12/07/2001
ART. 14
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.


ai si tu un link oficial cu chestia asta???
nu de alta, dar ne-ar fi de mare ajutor in caz de nevoie...
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
O.G. 2 / 2001

Ce minuni face google asta Cool
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
si e ok?
Nu-mi vine sa cred si eu am platit intr-o saptamana 2 amenzi: una pt parcare pe trotuar si alta pt parcare fara tichet....sigur mere cu prescrierea?
Mie mi-au lasat biletelul sub stergator de fiecare data...si nu era de la politie ci de la administratia parcarilor....Daca te iau baietii in evidenta si la a 5-6 abatere iti ridica masina? In Rm.Valcea stiu sigur ca nu se dau amenzi de parcare...se ridica masina cu totul Sad.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
virgil a scris:
robertt_rct a scris:

citat din Ordonanta Guvernului nr. 2 din 12/07/2001
ART. 14
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.


ai si tu un link oficial cu chestia asta???
nu de alta, dar ne-ar fi de mare ajutor in caz de nevoie...


eu am luat textul din "Legis", dar cred ca puteti gasi si pe net textul de lege. ca fost inspector de executare silita va recomand sa cititi toata ordonanta. o sa gasiti raspuns la multe "probleme"
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
robertt_rct a scris:..... ca fost inspector de executare silita va recomand sa cititi toata ordonanta. o sa gasiti raspuns la multe "probleme"


...bine cel putin ca stim cu cine vorbim Twisted Evil Razz ..sau ce sa vorbim Laughing ...glumeam Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR