Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dan_p

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor opelistilor!
Sunt nou pe aici si poate subiectul a mai fost dezbatut, dar totusi sper sa gasesc o rezolvare a problemei urmatoare: am o Astra clasic ll din 2007, cu cinci usi si sunt foarte multumit de ea, functioneaza perfect. Acum are 18.000 km. De vreo doua luni pe drumuri mai proaste se aude un zgomot trepidant, cred eu de la placa de carton de deasupra portbagajului (cea care este tinuta in sus de un snur).
Ca solutii, m-am gandit sa pun o greutate mai mare pe ea sau la inchiderea portbagajului sa o ancorez in jos cu alt snur. Poate insa cineva a gasit ceva mai bun.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ai putea incerca cu ,,cordeline" de prins roata de rezerva. Sunt si elastice si au 2 carlige pe capete. Am luat eu din Cora si am dat 5lei pe 6 de diferite marimi.
  • dan_p

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Ai putea incerca cu ,,cordeline" de prins roata de rezerva. Sunt si elastice si au 2 carlige pe capete. Am luat eu din Cora si am dat 5lei pe 6 de diferite marimi.

Salut ddf! Cu cordelina elastica, gasesc ca este o idee buna, dar ca sa-l prind de roata de rezerva ar trebui sa fac niste gauri, nu? Totodata prin ferestrele mici dreptunghiulare din lateral, s-ar deforma mocheta de pe fundul portbagajului.
Cu respect!
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ai putea sa faci o agatatoare si sa o prinzi pe dedesupt cu nituri. Daca forta de tragere nu este prea mare nu cred ca se va deforma. La mine in portbagaj sunt 4 agatatoare unde se baga chingile de fixare a bagajelor. Roata de rezerva nu este la vedere ci este sub bagaje, deci nu vad ce treaba ai avea cu ea.
Alte solutii :
-1. La vechiul break (Dacia) tablia o prinsesem cu niste suruburi cu piulita fluture.
- 2. Exista in comert magneti de usa , ai putea incerca.
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mi se pare mie sau va scarpinati invers?Smile Polita are niste tampoane de cauciuc, dedesubt, incercati sa le reglati ca sa vina la fix. In plus, si hayonul are inca 2, tot de cauciuc, uitati-va si la alea. Daca tot nu se rezolva, folositi burete cu o fata adeziva sa-l lipiti acolo unde se sprijina polita pe plastic. Daca nici asa nu merge, dati muzica mai tare. Daca nici asta nu merge, vindeti si luati-va sedan.

PS: Interesanta ideea cu magnetii, s-ar putea sa mearga Wink
  • dan_p

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
[quote="denisCT"] Daca nici asa nu merge, dati muzica mai tare. Daca nici asta nu merge, vindeti si luati-va sedan.

Salut Denis! Vreau sa-ti spun ca daca vroiam sedan, imi luam, dar imi place mai mult cea in cinci usi, iar gunoiul nu obisnuiesc sa-l acoper cu covorul, il iau cu farasul si-l arunc la galeata.
Nu este vorba de reglarea hayonului pe care stiu sa o fac, ci de polita de care ai amintit. De la tine, totusi astept niste idei inteligente. Idea
Tu cum te scarpini? Smile
  • Ioan S.

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dan_p a scris:Salutare tuturor opelistilor!
Sunt nou pe aici si poate subiectul a mai fost dezbatut, dar totusi sper sa gasesc o rezolvare a problemei urmatoare: am o Astra clasic ll din 2007, cu cinci usi si sunt foarte multumit de ea, functioneaza perfect. Acum are 18.000 km. De vreo doua luni pe drumuri mai proaste se aude un zgomot trepidant, cred eu de la placa de carton de deasupra portbagajului (cea care este tinuta in sus de un snur).
Ca solutii, m-am gandit sa pun o greutate mai mare pe ea sau la inchiderea portbagajului sa o ancorez in jos cu alt snur. Poate insa cineva a gasit ceva mai bun.

Am avut cam aceeasi problema la masina mea (Astra clasic ll din 2006). Pe hayon sunt 2 tamponase din cauciuc care ar trebui sa-l fixeze ... erau deformate si am introdus sub ele ceva asemanator cu buretele insa dintr-o spuma ce pare poliuretanica ... nu stiu exact ce o fi insa si-a facut treaba. In plus in balamalele capacului de deasupra portbagajului am introdus vaselina siliconica.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ma refeream ca acesta este unul din dezavantajele legaturii directe cu portbagajul - zgomotul, la fel cum dezavantajul la sedan este gura portbagajului mica. Daca nemtii cand au conceput-o si testat-o au folosit cele 4 tampoane de cauciuc si a fost ok, probabil intra la ideea "asa fac toate si nu e ceva grav incat sa se mai intervina cu altceva". Din nefericire, exista si unii utilizatori care sunt deranjati de sunetele respective, si am prezentat solutiile generale. Daca nici una nu te satisface, esti liber sa dai frau liber imaginatiei Smile
Skip ads

  • dan_p

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ioan S., gasesc ca sugestiile tale sunt foarte bune, de aceea le voi incerca, multumesc.
Denis, ce sa-i faci, in timp, zgomotul acela constant, chiar daca nu este de mare intensitate, ajunge sa te deranjeze.
Va salut!
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dar tu esti sigur ca e de la polita de corton? Ai facut proba si fara polita, sa vezi daca nu cumva trepidatiile vin de altundeva?
  • dan_p

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ovilio`f a scris:Dar tu esti sigur ca e de la polita de corton? Ai facut proba si fara polita, sa vezi daca nu cumva trepidatiile vin de altundeva?

Salut Ovilio! Nu mi-a trecut prin cap sa fac aceasta proba, dar am sa o fac. Cei care erau in spate, in masina, mi-au confirmat ca de acolo vin zgomotele.
  • jere

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut .eu am avut aceasi problema si am crezut ca din spate vine trepidatiile dar erau de la plasticul de la trapa.acuma nustiu daca tu ai trapa?
Skip ads

  • dan_p

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema, intarind cu niste silicon tampoanele alea mici de cauciuc care erau indoite, dar acum aud vibratii la portiera din fata dreapta. Nu stiu ce mai este.
Salut Jere! Nu am trapa.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am avut vibratii in portiera si a fost de la modulul de airbag care zdranganea. Sisemul de prindere este cu clipsuri in genul rotitelor de masina de jucarie la copil. Scuze de comparatie dar alta nu mi-a venit in minte acuma
  • Alex4Dinamo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sal asta am observat si eu la masina face un zgomot ciudat deasupra portbagajui nu stiu de ce dar incerc sa vad ce are
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai omori un greieras si vin altii 10 la inmormantare. Asta e problema.
  • Catalin_Popescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut Dan_p. Ai spus/scris ca stii sa reglezi hayonul. Te rog mult sa specifici cum se procedeaza. Am si eu un Astra Classic II din 2007 si parca am soareci in portbagaj. Sigur zgomotele vin de la hayon. Multumesc anticipat!
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu am pus niste banda din burete (care se pune la captusit usi sau geamuri in tamplarie) pe locasurile alea de acolo si nu mai am astfel de probleme .........
  • claudiunik

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z16 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu face zgomot polita aceea ci hayonul,verifica pozitia tampoanelor de cauciuc, de pe hayon trage putin de ele si introdu o surubelnita sub cele pe care se sprijina cele 2 tampoane ale hayonului pe masina ridicandule putin avund grija sa nu zgarii masina si nu in ultimul rand vezi daca se inchide bine hayonul verificand prin tragere in sus dupa inchidere cand trebuie sa ramana fix sa nu se miste.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR