Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • nightlyon

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

saptamana asta tre sa aleg dintre doua masini si as vrea o parere avizata pentru ca eu in afara de ce am citit pe forumuri nu ma pricep foarte mult. Cele doua masini sunt:

Opel Astra H 2005 1.7 CDTI motorina 115 cai Hatchback 170.000 Km Euro 5
(dotari: Filtru particule, Computer bord, Airbag, Tempomat, ESP, Oglinzi electrice, ASR, Alarma, ABS, Senzori parcare, Scaune incalzite, Geamuri electrice, Aer conditionat, Inchidere centralizata, CD Player, etc)
Pret: 5300 euro negociabil

si

Audi A3 2002 1.6 benzina 102 cai 125.000 Km Euro 4
(ABS, geamuri electrice, aer conditionat, jante aliaj, inchidere centralizata, airbag, servo directie, computer bord, ESP, proiectoare ceata etc)
Pret: 5050 euro negociabil

Amandoua sunt inmatriculate. Stiu ca sunt un pic diferite masinile si ca sunt pe forum de astra Smile dar astept pareri.
Multumesc anticipat
Skip ads

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Personal daca astra n-ar avea nicio problema, as alege-o fiind mai noua, insa ma gandesc ca la 5300 nu prea cred sa fie astra H in stare prea buna.
Tine cont ca motorul de 1.6 de pe audi consuma mult, in jur de 10l /100 mixt si desi este benzina are destule hibe si piese scumpe(ex: distributia este in jur de 1000 lei).
De asemenea daca Astra ar avea probleme, iar audi-ul ar fi bun, normal k as alege audi-ul... Alegerea tine de foarte multi factori, si daca nu vedem si nu testam masinile nu iti putem spune cu exactitate ce am face
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
astra h euro 5 nu poate fi si nici 115 cai nu crek are....oricum A3 e mai frumos, da preturile is cam mici crek nu s intr-o stare foarte buna nici una...
  • dj_82_dan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu as alege astra ca e mai noua, si 17 nare probleme mari. dar e cam ieftina.vezi sa nu fie cu probleme
Skip ads

  • nightlyon

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ambele masini sunt din alte orase si nu am ajuns inca sa le testez. Am vorbit la telefon doar cu proprietarii si logic ca ziceau ca sunt in stare buna.
Astra e adus de curand din afara. Personal mi se pare ca are multi km la bord si ma gandeam daca se merita.
Audi are proprietar roman. Era 5800 euro initial dar nu a gasit cumparator pana acum pe criza asta si tot a scazut pretul pana a ajuns la 5050, de unde daca are nevoie de bani si cam asa pare o sa mai scada un pic zic eu.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
h-ul ala adus de afara la 5300 este euro 4 si are 101 cai, deci asta inseamna ca daca l-a adus de afara si l-a si pus la vanzare, l-a luat cu vreo 4300 euro de-acolo 500 de euro l-a dus drumu/cazare/mancare iar 500 de euro spera sa-si scoata profit, daca mai are airbagurile pe ea e bine

audi-ul zici ca e proprietar de-aici, vezi de cand o are, daca o are de cel putin un an prezinta mai multa credibilitate fata de astra.
distributia costa 1000 ron si la astra h.
audi consuma 10 in oras si nu e o cifra mare.
Astra H arata mult mai bine decat audi a3 din 2002.
Nu stiu preturile pieselor la audi cu motor de 1.6 dar stiu la 1.7 CDTI de la opel.
de exemplu:
Ulei 5L GM 5W30 115 RON
Filtre: Ulei, Aer, Polen, Motorina : 130 ROn

Total : 245 RON
  • nightlyon

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ca design as zice ca arata mai bine astra h, normal ca e si mai noua. Desi audi mi se pare mai impunator, mai ales frontal, ca spatele nu prea imi place.
Ca motoare ce parere aveti ? E mai bun cel de pe astra sau audi ?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
DJINN a scris:h-ul ala adus de afara la 5300 este euro 4 si are 101 cai, deci asta inseamna ca daca l-a adus de afara si l-a si pus la vanzare, l-a luat cu vreo 4300 euro de-acolo 500 de euro l-a dus drumu/cazare/mancare iar 500 de euro spera sa-si scoata profit, daca mai are airbagurile pe ea e bine

audi-ul zici ca e proprietar de-aici, vezi de cand o are, daca o are de cel putin un an prezinta mai multa credibilitate fata de astra.
distributia costa 1000 ron si la astra h.
audi consuma 10 in oras si nu e o cifra mare.
Astra H arata mult mai bine decat audi a3 din 2002.
Nu stiu preturile pieselor la audi cu motor de 1.6 dar stiu la 1.7 CDTI de la opel.
de exemplu:
Ulei 5L GM 5W30 115 RON
Filtre: Ulei, Aer, Polen, Motorina : 130 ROn

Total : 245 RON

De acord cu tine mai putin in legatura cu distributia....care e in jur de 500 ron http://autokarma.ro/catalog...92&filtru=045
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
depinde ce vrei tu...daca vrei consum mai mic normal ca alegi astra....si in plus astra e mai noua.....nu te speria de nr de km...e diesel deci rezista fff multi km daca e intretinut cum trebuie....ce ar putea sa te lase este volanta.....motorul de la audi mi se pare c-am slabut si consuma mai mult..parerea mea: mergi pe astra
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@mad2max, ai dreptate, eu am dat 1000 ron cand am facut-o acum un an,
daca m-as fi dus la maiandrei de pe atunci probabil as fi iesit mult mai ieftin.

la audi platesti firma, ca si la vw de altfel.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai depinde de cum stai cu banii. Ai bani de benzina, elemente de suspensie si eventuale piese scumpe (injectoare duse de la benzina CO95)? Atunci ia Audi. Vrei mai ieftin? Mergi pe Opel. Totusi, chiar si la AstraH poti sa ai ceva probleme cu CIM-ul si turbina.

http://www.ultimatespecs.co...=686&option=4

http://www.ultimatespecs.co...1136&option=4

P.S. A3-ul e in 3 usi sau e sportback? Dar Astra, e GTC sau 5usi?
  • nightlyon

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Audi e sportback, iar astra in 5 usi. Sper sa ajung maine sa vad astra, dar am o senzatie ca e teapa. Am cautat peste tot si nu am gasit mai ieftin de 6000 de euro si asta rar, de obicei de la 6500 in sus.

Daca ar fi sa aleg intre un opel model mai vechi si audi cam in aceeasi bani ce ati recomanda ?
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vectra C, gasesti o gramada la 6000....crek e cea mai buna alegere
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
DJINN a scris:@mad2max, ai dreptate, eu am dat 1000 ron cand am facut-o acum un an,
daca m-as fi dus la maiandrei de pe atunci probabil as fi iesit mult mai ieftin.

la audi platesti firma, ca si la vw de altfel.


Am schimbat distributia la acelasi motor in decembrie 2009, 500 RON piesele cu tot cu pompa de apa si 450 RON manopera in service.
Deci, da, 950 RON, dar cu tot cu manopera
Cred ca la Audi cu siguranta e mai scump ca la Opel.

Amandoua sunt f ieftine, parerea mea, audiul e masina scumpa, chiar daca e din 2002 iar peste numai 1 an jumatate va avea 10 ani si va fi buna de programul rabla.
Mergi pe H, e mai noua, nu e scumpa la intretinere, iar km daca sunt reali nu sunt multi ptr diesel
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Din nou, ca la oricare alta comparatie, lipsesc criteriile. Despre ce finante vorbim? Despre cati km pe an? Pe ce fel de drum se va merge? Cat la suta din distanta va fi in oras si care e orasul ala? Cum arata masinile din punct de vedere tehnic? Fara criteriile astea nu poti vorbi decat la modul general, adica inutil.

A3 SH:
http://www.whatcar.com/car-...ll-review/25182-5
A3 user review:
http://www.whatcar.com/car-...s-reviews/25182-5
http://www.carsurvey.org/reviews/audi/a3/

Astra SH:
http://www.whatcar.com/car-...ll-review/25333-5
Astra user review:
http://www.whatcar.com/car-...s-reviews/25333-5
http://www.carsurvey.org/reviews/opel/astra/
  • nightlyon

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Din nou, ca la oricare alta comparatie, lipsesc criteriile. Despre ce finante vorbim? Despre cati km pe an? Pe ce fel de drum se va merge? Cat la suta din distanta va fi in oras si care e orasul ala? Cum arata masinile din punct de vedere tehnic? Fara criteriile astea nu poti vorbi decat la modul general, adica inutil.


In pricipiu in jurul a 5000-5500 de euro
Cred ca 10.000-15.000 maxim de km pe luna.
30% prin oras, restul prin afara
Drumul va fi in Iasi pe sosea, nu de tara.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
30% in Iasi, restul in afara, nu ar insemna un efort prea mare asupra suspensiei, deci nu cred ca vorbim de schimbat elemente de suspensie. Asa ca nu o sa le punem la calcul.

15mii de km pe luna? Banuiesc ca e pe an, nu? Daca banuiala mea e corecta, atunci vin 1200km/luna medie. La o medie de 10l/100 pentru Audi si 7l/100 pentru Opel, avem 120litri benzina pe Audi si 84litri motorina pe Opel. Adica 600RON CO99 (7200RON/an) pentru Audi si 400RON (4800RON/an) pentru Opel. Socotim o revizie pe an, deci vorbim de vreo 600RON pentru Opel (mai schimbam si o placuta de frana). La Audi nu stiu, dar o sa fiu rau si o sa presupun ca e cu vreo 50% mai mult, adica 900RON. Anvelopele presupun ca's la fel la pret, ca si celelalte taxe, deci nu le punem la calcul. Rezulta o diferenta e 200RON pe luna la combustibil, adica 2400RON pe an (~550EUR), plus o diferenta de 300RON la revizie. Deci cel putin 2700RON pe an.

Intrebarea e: ce iti permiti?
  • nightlyon

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc dodo_13 , interesant raspuns. Scuze, am gresit eu, pe an sunt km da.

Din cate am inteles daca fac in jur de 10.000 pe an e mai bine sa am pe benzina ca la diesel daca nu mergi mult cu masina apar probleme cu catalizatorul, injectoarele, pompa de injectie si altele. Asa este ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu. Smile
  • nightlyon

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
De masina asta ce parere aveti ? http://autovit.ro/index.php...&id=C13652638
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR