Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de curind display-ul la laptop a incetat sa mai functioneze , in sensul ca iluminatul nu mai functioneaza . cu mare greutate mai poti vedea pe ecran ceva , doar din anumite unghiuri.
se poate repara asa ceva? sau unde gasesc eu doar display-ul de cumparat?
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
foarte probabil lampa back/light sau pcb-ul driver al acesteia te-a lasat. incearca sa gasesti un electronist sa iti verifice montajul ridicator de tensiune, eu cred ca de acolo e problema. un display nou e in jur de 100 euro sau sh cam la jumatate.
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceasta problema. solutia e simpla si nu costa foarte mult. e o placa mica,electronica,chiar sub ecran,un asa zis inverter de curent. ala e dus. unul nou cred ca e in jurul la 50-100 de lei.bafta cu reparatia. numai bine
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Intai asigura-te ca driverul video nu este afectat de vreun virus! Daca acesta este ok, poti incepe constatarea/depanarea convertizorului de inalta tensiune...sau schimbarea "neonului"...pe care ai putea sa-l gasesti inegrit la capete, deci "obosit"!
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca pun pe alt monitor imaginea de la laptop( prin cablu la mufa) , se vede normal. si la display-ul laptop- ului se vede , dar foarte sters. deci tind sa cred ca iluminatul are o problema.....
am fost azi la in electronist si a zis ca nu merita. ca face mai mult lucrarea decit laptop-ul in sine... nu stiu ce sa fac cu el , sau daca sa caut piese in continuare cu gindul ca voi gasi undeva mai ieftin...
omul a zis ca daca trebuiste inlocuite neoanele , costa 150 lei + 50 manopera..... si crede ca asta este de vina . dar nu la desfacut . doar sa uitat la el asa .
am mai gasit la cineva , in tirg , un laptop dar alt model . un 4100 . semana display-ul dar nu sunt sigur ca se potriveste la mufa...
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Se poate rezolva cum a zis cosmin b. Costa 50 lei
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
unde se gaseste acest montaj de cumparat si cum se numeste? are ceva aparte la fiecare model sau este acelasi la toate laptop-urile?
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
uite ca sa-ti faci o idee despre cum arata. http://shop.ebay.co.uk/i.ht...286.c0.m270.l1313
iar pretul este chiar derizoriu. la acelasi pret ar trebui sa gasesti si in ro.plus ca inlocuirea o poti face singur. scoti o mufa, il pui pe cel nou, montezi la loc si e gata. bafta
Skip ads

  • DJ_Speedy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Conteaza foarte mult felul in care a "murit" ecranul. Daca a murit brusc, sunt foarte mari sanse ca invertorul sa se fi prajit (sau mai e un caz, citeste mai jos). Daca inainte sa moara de tot ecranul ai avut o culoare rosiatica, sunt sanse mari sa ti se fi ars lampa.

Pana in prezent, am "reparat" 2 laptopuri: unul al prietenei iar celalalt al meu, amandoua avand probleme cu LCD-ul.

Cel al prietenei a avut un defect mai "ciudat": unul din cele 2 fire care se duc la lampa se dezlipise de aceasta, ecranul mergand doar intr-o anumita pozitie la inceput, pana in ziua in care nu a vrut sa se mai aprinda deloc. S-a reparat usor prin lipirea la loc si asamblarea laptopului (care inca mai functioneaza).

La al meu a inceput sa i se inroseasca ecranul din ce in ce mai tare (pe durata a cateva luni - 3-4) iar intr-o zi nu a mai vrut sa se mai aprinda ecranul. In schimb, se auzea un tiuit puternic. Initial am crezut ca este invertorul, dar facand niste probe cu un alt invertor si o alta lampa, am vazut ca de fapt se troznise lampa. Am cumparat un ecran LCD spart din care am recuperat lampa si am montat-o in LCD-ul meu. Laptopul merge si acum.

Daca e invertorul stricat, asa cum ti-a spus si cosmin b, e foarte usor sa il inlocuiesti (e mai greu sa gasesti). Daca e lampa, e mult mai greu (a se citi "mai delicat") de schimbat, dar se poate face si asta. La fel, ramane problema de gasit o lampa.

Laptopul e destul de slabut si cel care ti-a spus ca nu se merita cam are dreptate (in cazul in care gasesti piesa de care ai nevoie si te costa mult, la care ai mai adauga si banii pe care ii dai intr-un service pentru manopera). Daca tii neaparat sa-l faci, da-mi un MP si incerc sa te ajut.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
azi am reusit sa incerc un invertor de la un alt toshiba , dar model 4100 XCDT. sunt aproape identice ,doar ca au altfel prinderile de laptop. in rest aceleasi mufe. a functionat perfect. s-a aprins display-ul si se vede bine. deci invertorul este de vina. acum nu stiu nici daca are o serie anume , sau cum il gasesc.
dj_speedy poate ma poti ajuta tu cu un invertor?
  • DJ_Speedy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu pot sa te ajut (a se citi "nu am piese") pentru ca nu ma ocup cu reparatul lor decat in cazuri speciale. Am pe cineva in lista de mess care se ocupa cu asa ceva. L-am intrebat acum si a zis ca e posibil sa aibe, dar o sa se uite maine pe zi si o sa ma anunte. Lasa-mi un numar de telefon sau un id pe MP si cum aflu ceva, dau de veste.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu un Fujitsu-Siemens, cu diferenta ca afisajul se stinge si se aprinde cand vrea el. Am observat ca se aprinde daca rabat afisajul. Poate fi din panglica de fire ce trec prin "balama"?
Skip ads

  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie de la banda flexibila sau placa invertorului fisurata(sau lipituri reci).spune-mi ce model e ca am un fujitsu facut bucati pe la munca,poate se potriveste ceva.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Amilo Pro V3505 WL2
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR