Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut colegi

O intrebare am si eu.Motorul meu este cam zgomotos de la o vreme...i-am schimbat si uleiul cu Castrol Magnatec b4 5w40, si tot asa face...fata de toamna trecuta, se aude mult mai pronuntat zgomotul motorului in exterior.In rest masina merge bine, nu are erori... de la ce sa fie?
Multumesc
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca tipul uleiului ales de tine corespunde specificatiilor tehnice GM. Verifica.
Oricum, la vechimea masinii, apreciind un rulaj de peste 150.000 km, poate ar fi bine sa te gandesti la un ulei 10W40.
Uite aici o discutie despre uleiuri. Poate iti este de folos :
https://www.clubopel.com/vie...15&start=1580
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Masina are 105k km.Este luata de la o cunostinta care a luat-o din 2003 din Germania cu 45.000 km si pana in 2006(sin 2006 e la mine) a facut doar 2000...o tinea in garaj pe timp de iarna si cand ploua....
Masina a devenit mai zgomotoasa inainte sa ii pun uleiul asta.Doar ca dupa ce am sch. uleiul nu s-a atenuat zgomotul deloc ci a ramas la fel.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nici o idee, nimeni?Ce poate fi?
O cunostinta mi-a spus ca ar fi de la injectoare.I-am pus metabond pt motorina, dar motorul e zgomotos dinainte sa pun eu aditiv.Si dupa la fel a ramas zgomotul.
Skip ads

  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Distributia ai schimbat-o pana acum?si a mea devenise zgomotoasa,parca zdranganea cam mult pe la motor
dar dupa schimbare estefoarte silentioasa




mad2max a scris:Nici o idee, nimeni?Ce poate fi?
O cunostinta mi-a spus ca ar fi de la injectoare.I-am pus metabond pt motorina, dar motorul e zgomotos dinainte sa pun eu aditiv.Si dupa la fel a ramas zgomotul.

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E schimbata la 60.000....si are doar 45.000...mi se pare cam devreme.
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:E schimbata la 60.000....si are doar 45.000...mi se pare cam devreme.


nu neaparat devreme.mergi la un mecanic sa dea jos scutul ala sa iti verifice distributia.ce fel de zgomot auzi tu?e un zgomot anume sau in general motorul huruie mai tare?daca e in general mai zgomotos cel mai probabil ai pus un ulei prost sau contrafacut.si la km astia mergi pe 10 40 eventual cu specificatiile GM.bafta
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
TyTy a scris:
mad2max a scris:E schimbata la 60.000....si are doar 45.000...mi se pare cam devreme.


nu neaparat devreme.mergi la un mecanic sa dea jos scutul ala sa iti verifice distributia.ce fel de zgomot auzi tu?e un zgomot anume sau in general motorul huruie mai tare?daca e in general mai zgomotos cel mai probabil ai pus un ulei prost sau contrafacut.si la km astia mergi pe 10 40 eventual cu specificatiile GM.bafta


Motorul huruie mai tare de vreo 3 -4 luni, de cand aveam vechiul ulei, cum am mai spus....acum 2 sapt am schimbat uleiul cu alta marca, respectiv Castrol Magnatec, si nu e nici o schimbare.Nu bate nimic la motor doar ca e mai pregnant sunetul....ca o comparatie suna aproape ca un vw passat 2.0 tdi.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Racordul flexibil e la locul lui? E sub masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR