Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • serginio1781

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Galati
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
offside a scris:01215 Floresti si 01020 Dej, octombrie 2003-octombrie 2004,la paza obiective speciale

aia numa in nume, ca noi nu cred ca mai avem nimic de aparat, de tipul special, la noi totul e la oferta speciala.

daca nu sti ce inseamna paza obiective speciala inseamna ca ar trebui sa itti ti parerile pt tine...daca faceai si tu armata stiai ce inseamna...obiective speciale nu inseamna numai lucruri fixe sau mobile...inseamna mai mult....si credema ca stiu ce spun...ca lucrez in sistem si e mai mult de atat
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Era un subiect destinat celor ce si-au dat ani din viata ...exclusiv in slujba patriei,ca era un regim si acum este altul cu nimic mai bun decat celalalt militarul trebuia sa execute ordine intocmai si la timp nu sa puna intrebari,esti curios sa stii ce-ai pierdut?crede-ma ca poti avea surprize si asemenea experiente iti marcheaza definitiv drumul in viata,nu neaparat in rau.Dupa mai bine de 2 ani petrecuti acolo unde nici vorba de puscarie unde toti se imbraca la fel,mananca aceeasi mancare toti fara exceptie participa la acelasi program...diferenta o face numai valoarea personala si poti ajunge in locuri imposibil de imaginat poti fi pus in situatii pe care le traiesti numai purtand o uniforma,o arma ori mai multe ..si/sau indeplinind o misiune.
Nu poti sa te pronunti asupa unui lucru..despre care nu stii nimic ,ai dreptul in schimb la o opinie care este a ta trebuie respectata dar in nici un caz nu poti sa te contrazici cu cineva care stie din propria experienta.


Daca te referi la mine si asa pare...nu m-am contrazis cu nimeni si mi-am exprimat parerea despre armata. Dupa ce toti prietenii din copilarie, iti vin acasa schimbati, bolnavi, epuizati psihic si cu tot felul de probleme serioase, iti pui totusi mintea la mestecat si o idee tot iti faci despre ce au patit amaratii aia acolo. Probabil ca iti ofera si satisfactii aceasta armata dar nu stiu cati pot spune asta Rolling Eyes
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris: Probabil ca iti ofera si satisfactii aceasta armata dar nu stiu cati pot spune asta Rolling Eyes

eu pot sa spun asta
nu imi pare rau ca am facut armata din contra ma bucur ca am facut-o, am "nimerit" la o unitate in Buc. [ 7 statii cu 137 de casa ], aproape in fiecare weekend eram acasa legal in cursul saptamanii "ma descurcam", am invatat codul Morse, dupa ce am terminat armata parca imi parea rau ca s-a terminat asa repede 1 an asa ca m-am angajat la o unitate de langa Buc. acolo era si mai marpha aveam un program de 24 cu 48 cateodata 24 cu 72 ce iti doreai mai mult decat in cele 24 de ore cat era un serviciu sa "lucrezi" de la ora 7 la 15 dupa care aveai de ales intre schlafen [somn ] remy de cele mai multe ori pana dimineata, sau sa mesteresti pe la masina dupa care te duceai acasa si te odihneai dupa atata munca dar mai erau si zile cand veneau vagoane pline cu munitie sau armament si bagam ca negrii pe plantatie din fericire erau foare rare zilele alea
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
um 01714, pitesti, transmisiuni,
promotia februarie 2002-februarie 2003
Skip ads

  • deleted-57498

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2010

  • Mesaj Privat
valimoshu a scris:Daca ai facut armata posteaza aici perioada , jandarmi sau MAN , unitatea , localitatea si poate ne regasim fostii camarazi de arme.

Primul sunt eu:

octombrie 2004 - octombrie 2005 octombrie91-octombrie92
jandarmi jandarmi
UM 0865 Campina (perioada de instructie ) um 0812 orastie-perioada
UM 0596 Bucuresti (pana la liba )
um 0596-bucuresti-trs
  • deleted-57498

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2010

  • Mesaj Privat
0812-orastie ,0596-bucuresti-transmisiuni, jandarmi
  • stony

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
centru instructie jandarmi Lugoj,nu imi aduc aminte ce numar avea UM,4 luni dupa care fostul Savinesti Arad
  • costy_cernat2008

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Calarasi,la 01438. garda 8 luni. frumoasa perioada. armata te ajuta sa socializezi cu alte persoane. este singura,sau rara ocazie de a-ti testa abilitatea de a te adapta la niste situatii si conceptii total diferite de cele intalnite pana in acel moment. nu mi-a placut pe moment, dar acum imi dau seama ce frumos a fost! bafta la toata lumea.
Skip ads

  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
costy_cernat2008 a scris:Calarasi,la 01438. garda 8 luni. frumoasa perioada. armata te ajuta sa socializezi cu alte persoane. este singura,sau rara ocazie de a-ti testa abilitatea de a te adapta la niste situatii si conceptii total diferite de cele intalnite pana in acel moment. nu mi-a placut pe moment, dar acum imi dau seama ce frumos a fost! bafta la toata lumea.


cumva ai dreptate, dar era si multa, foarte multa prostie!
  • costy_cernat2008

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
asta era si ideea. sa se stranga cat mai multe opinii diferite,conflicte de idei.de aceea ne ducea pe noi la satu mare si pe ardeleni la constanta. sa fim seriosi,fiecare am avut cate ceva de invatat in 12 luni de chin. nuuuu?
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
boris_dinamo a scris:
costy_cernat2008 a scris:Calarasi,la 01438. garda 8 luni. frumoasa perioada. armata te ajuta sa socializezi cu alte persoane. este singura,sau rara ocazie de a-ti testa abilitatea de a te adapta la niste situatii si conceptii total diferite de cele intalnite pana in acel moment. nu mi-a placut pe moment, dar acum imi dau seama ce frumos a fost! bafta la toata lumea.


cumva ai dreptate, dar era si multa, foarte multa prostie!


Vad ca suntem pe aceeasi lungime de unda: armata = prostia organizata. Intr-adevar, am invatat multe, si bune si rele, unde mai pui ca eu am facut 16 luni.
  • serginio1781

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Galati
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:
mecaNIK a scris:Era un subiect destinat celor ce si-au dat ani din viata ...exclusiv in slujba patriei,ca era un regim si acum este altul cu nimic mai bun decat celalalt militarul trebuia sa execute ordine intocmai si la timp nu sa puna intrebari,esti curios sa stii ce-ai pierdut?crede-ma ca poti avea surprize si asemenea experiente iti marcheaza definitiv drumul in viata,nu neaparat in rau.Dupa mai bine de 2 ani petrecuti acolo unde nici vorba de puscarie unde toti se imbraca la fel,mananca aceeasi mancare toti fara exceptie participa la acelasi program...diferenta o face numai valoarea personala si poti ajunge in locuri imposibil de imaginat poti fi pus in situatii pe care le traiesti numai purtand o uniforma,o arma ori mai multe ..si/sau indeplinind o misiune.
Nu poti sa te pronunti asupa unui lucru..despre care nu stii nimic ,ai dreptul in schimb la o opinie care este a ta trebuie respectata dar in nici un caz nu poti sa te contrazici cu cineva care stie din propria experienta.


Daca te referi la mine si asa pare...nu m-am contrazis cu nimeni si mi-am exprimat parerea despre armata. Dupa ce toti prietenii din copilarie, iti vin acasa schimbati, bolnavi, epuizati psihic si cu tot felul de probleme serioase, iti pui totusi mintea la mestecat si o idee tot iti faci despre ce au patit amaratii aia acolo. Probabil ca iti ofera si satisfactii aceasta armata dar nu stiu cati pot spune asta Rolling Eyes

depinde de fiecare cum reactioneaza la stres , fizic si psihic...si majoritatea sunt k au lok stabil semunk...nu stiu dak sunt 30% care intradevar le place ceea ce fac...adik sa serveasca patria Very Happy
Skip ads

  • D.dany

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Focsani ,Vrancea pompieri 1999-2000
  • cata_

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2011

  • Mesaj Privat
um 02265 constanta , 13 01 1989 - 31 03 1990 um 02602 curcani ,calarasi
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
um 02192 constanta 2 ani marina 1985 1987
  • florinion

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
alba iulia regiment de geniu 1993-1994
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Trebuia sa o fac, insa nu am servit asa ceva si sunt si mai mandru fata de cei care au facut-o !
Totusi,nu e' tarziu sa-mi servesc patria... cu un mare "mezel" !
  • jemilien

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
CAMPULUNG MUSCEL UM-0843 JANDARMI FEBRUARIE -IUNIE 1999, UM 0829 BANEASA IUNIE1999-FEBRUARIE 2000 ,va mai amintiti de"AMR"?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sibiu UM01606 Scoala de Transmisiuni, am facut la subofiteri ca am terminat facultatea pe IT si am facut-o pe perioada de toamna-iarna-primavara.

A fost acum 12 ani si m-am cerut in Armata sa pot sa-mi gasesc un post dupa terminarea facultatii fara sa mai stau cu gandul ca ma angajez si 'ma ia Armata'.
Imi amintesc clar cateva lucruri : ni s-a spus ca 'logica ramane la intrarea in unitatea militara' si apoi ne-au pus la maturat frunzele impotriva vantului vre-o 2 ore 'sa ne inmoaie', am primit o prima Permisie dar... locotenentul nostru a uitat sa raporteze la Comandant perioada exacta a permisiei si am ajuns la intoarcere fix la Carcera unde ne-au luat cureaua si sireturile sa nu ne spanzuram de oftica Very Happy , mancarea a fost in general foarte buna, conditiile de locuit si studiu in general bune, am facut cursuri si unii profesori erau chiar pregatiti (in special cel care ne preda 'Dreptul' era un om extraordinar, ne vorbea de la egal la egal si zicea 'stimati colegi'... mai rar asa om), am facut trageri si marsuri dar aveam o conditie fizica de invidiat... imi amintesc ca am pierdut autobuzul dar am fugit cu usurinta dupa el si l-am prins fix in statia urmatoare (in fiecare dimineata fugeam de voie de nevoie 2km asa era regula), la terminare am facut 80 de flotari si 100 de abdomene, ce mai .... bune si rele laolalta, am facut de toata exact 153 zile. Cine a fost barbat s-a descurcat, cine nu a stat ca gaina in Unitate. Seara imediat dupa Apel ne schimbam de uniforma si saream gardul si apoi fugeam pana acasa iar dimineata la 05.30' eram inapoi saream gardul pana sa vina cineva sa verifice. AMR-ul a inceput sa se simta dupa ce am trecut de jumatatea perioadei pe care am facut armata. La final, dupa absolvirea gradului de Sublocotenent de Transmisiuni am mancat un gordon bleu la popota si apoi am fost invitati sa ramanem in continuare in Armata, eu personal pentru un post pe granita ca stiam ceva maghiara din familie. Am refuzat politicos si mi-am vazut de viata de civil in continuare, dar au fost cativa dintre noi care au ramas cu Armata pe Viata.

Ce am invatat in Armata ? In primul rand am invatat sa tolerez prostia, care era multa (chiar si printre noi cei ce eram proaspat terminati cu studii superioare, am vazut niste fenomene...) dar am invatat si cum sa fac sa treaca mai repede timpul. Dupa Armata am fost mult mai ordonat, mai calm, mai tolerant si cu o conditie fizica excelenta. Nu am stralucit cu nimic in Armata, nu am iesit in fata... doar mi-am conservat energia (am fost printre baietii care au stat mereu in spate).

Nu regret ca am facut-o, regret doar timpul pierdut pe acea perioada in care am ratat cateva oportunitati reale de angajare.
  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
01270 Focsani din sept. 1986 pina in dec. 1986,dupa care mutat la Soveja 01013 paremi-se pina in ian.1988.Acum dupa atitia ani trecuti pot spune doar ca armata era un RAU NECESAR...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR