Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dak
  • **
  • 54 mesaje
  • din 20 Jul 2007
  • Insignia 2011 A20DTH
  • Bucuresti
  • dak

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E Club Opel , sau PENTRU PATRIE ? Ma scuzati, sau poate, am gresit eu?
Skip ads

  • MARIAN CRISTI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ai gresit tu !
  • dantes1969

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Septembrie 88 - Ianuarie 90 la GRANICERI IN PORT CONSTANTZA . Viatzaaaaaa frateee ... Laughing
  • voyageros

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am facut-o la parasutisti, sunt navigant. In general am doar cuvinte de bine si nu pentru ca as fi stat toata ci dimpotriva , am facut in armata lucruri interesante si va asigur ca nu sunt dintre cei ce au venit acasa si "s-au laudat" ca ei n-au facut nimic in armata numai au dormit toata ziua.
Campia Turzii com Luna
Skip ads

  • cojocaru sorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
oct. 1998 - sept. 1999 Grupul de pompieri Bacau, oct. 1999 - mar. 2001 Scoala militara de subofiteri pompieri Boldesti Prahova, de atunci in sistem...trup si suflet.
pentru unii in armata a fost mai bine ca acasa (erau care nu aveau ce pune pe masa acasa, erau vre-o zece frati si mai cate altele... )
si da, armata, pe unii, ne-a adus cu picioarele pe pamant.
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cojocaru sorin a scris:oct. 1998 - sept. 1999 Grupul de pompieri Bacau, oct. 1999 - mar. 2001 Scoala militara de subofiteri pompieri Boldesti Prahova, de atunci in sistem...trup si suflet.
pentru unii in armata a fost mai bine ca acasa (erau care nu aveau ce pune pe masa acasa, erau vre-o zece frati si mai cate altele... )
si da, armata, pe unii, ne-a adus cu picioarele pe pamant.

Colegule, imi place exprimarea ''a fost mai bine''. Sigur nu va mai fi la fel. Bafta!
  • zafirache

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Baia Mare - UM 01354 - Artilerie antitanc - Septembrie 1985- August 1986
Ovidiu - Canal Dunare - Marea Neagra August 1986 - Ianuarie 1987
Partea cu Baia Mare a mai fost cum a mai fost, dar la Canal a fost bullshit Evil or Very Mad
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu... Simleu Silvaniei, UM 01468 - Artilerie grea, dar la subunitatea de cercetare instrumentala de artilerie (CIA, pe scurt, numa' ca nu-i aia americana). Septembrie 1990-septembrie 1991, un an si o zi parca. 7 luni biban (cu amintiri urate), 5 luni veteran(cu amintiri frumoase, am stat 2 luni in aplicatie in poligon la Cincu, aproape toata vara). Am avut doar 2 permisii, prima dupa 7 luni de armata, am facut vreo 27 ore pana acasa, pierdusem si o legatura de tren, am stat 3-4 ore si am asteptat. A 2-a permisie a fost din aplicatie. Veteranii au fost din Jud. Prahova, vreo 20 parca, 2 erau din Baia Mare (gemeni ), iar ai mei colegi au fost de peste tot: Bihor, Cluj, Constanta, Caras Severin, Giurgiu, chiar si Bacau, dar nu din oras. Pistol mitraliera AKM 47 cu seria CU 0299. Am fost soldat, cu functie de sergent la un moment dat, apoi caporal, la apelul bocancilor, bineinteles. Tot cu functie de sergent. Era solda un pic mai mare, doar asta era avantajul. Am bagat multa garda si mult serviciu la bucatarie, eram roboti de curatat cartofi, cred ca am curatat o basculanta de cartofi singur. In rest instructie, poligon. Acolo am invatat sa strang din dinti. La inceput strangeam pumnii. Hai liberare!
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
zafirache a scris:Baia Mare - UM 01354 - Artilerie antitanc - Septembrie 1985- August 1986
Ovidiu - Canal Dunare - Marea Neagra August 1986 - Ianuarie 1987
Partea cu Baia Mare a mai fost cum a mai fost, dar la Canal a fost bullshit Evil or Very Mad


Cred ca la Canalul Dunare-Marea Neagra a fost ceva de groaza. Ocna.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Magurele - UM0575 - jandarmerie
  • Alin7key

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
UM 01026 Brigada ''Mihai Viteazul'' Bucuresti
  • dlaur13

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mihdoi ,tu esti a 2-a promotie de la Boteni? Gitu si mustacioara lui a fost la mine in companie cu Temelie,Dutan,Mitu Cristian sau Ene Ion la Michel. Eu am fost ala de dadea raportul la revista de front dimineata......
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:UM 01714 Pitesti- Transmisiuni sept '88-ian '90


mackiss a scris:um 01714, pitesti, transmisiuni,
promotia februarie 2002-februarie 2003


UM-01714-Transmisiuni-Pitesti.Promotia 1997-1998. Perioada la Pitesti si restul la Bucuresti SRE(Sectia Relatii Externe).
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Alin7key a scris:UM 01026 Brigada ''Mihai Viteazul'' Bucuresti

Inseamna ca bati un pas de defilare perfect chiar daca esti trezit din somn sau rupt de beat! Smile
  • dlaur13

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mihdoi a scris:Am efectuat stagiul militar in perioada oct 1980 - aprilie1982. Ar fi trebuit cu un an mai devreme, dar altcineva a hotarat asa.
UM 01842 Titu (de fapt Boteni)
Parasutisti.
Concentrari cu scoatere din productie (pentru pastrarea in forma) in anii '84 '85 si '89, cate o luna.
valimoshu a scris: ...si poate ne regasim fostii camarazi de arme.

As dori sa reintalnesc doi fosti colegi:
Marian Tudoroiu din Ploiesti
Florin Gâþu din Pitesti sau din Iasi. Oscila intre cele doua orase.
Dragi colegi, prin cercurile voastre de cunostinte, ati auzit de vreunul din ei? Va reamintesc ca sunt tot de varsta mea, 50.


dlaur13 a scris:mihdoi, esti generatie cu gitu, temelie,etc...? Ai fost cu ei in companie la Michel ? Eu am fost incheietor de companie la Michel



Si o poveste haioasa,din punctul meu de vedere, legata de subiect.
La comisariat, in '80, din comisia medicala facea parte si un medic ce ma cunostea (coleg cu mama):
El: " - ...si ia zi unde te trimit astia?"
Eu: " - ?...de unde sa stiu?... cu toti secretosii astia..."
" - asteapta putin!"
Astept cam o juma' de ora. In poponetul gol, ca totul se desfasura in timpul vizitei medicale. Vine omul meu ranjind cu gura pana la urechi:
" - peste o saptamana (partea asta o stiam)... pleci doi ani la marina (p'asta nu o stiam Shocked) , dar daca vrei, aranjam la un an si patru luni...)"
Cu un nod in gat am zis:
" - ...un an si patru... dom' doctor..."
Iar dispare, iar mai stau in curu' gol o juma' de ora, se intoarce cu ordinul de incorporare modificat si zice:
" - n-au mai fost locuri decat la Sighetu Marmatiei".
Astepta reactia mea. Eu insa, foarte fericit ca "scap" doar cu un an si patru, nu ma mai interesa distanta:
" - n-are importanta dom' doctor, doar un an si patru...multumesc... ne mai vedem..."
Iau hartia, ma imbrac si plec. Acasa, le povestesc alor mei ce si cum si scot ordinul sa-l pun undeva la vedere. Soc: abia acum citeam ce modificari s-au facut. Eu luasem de buna varianta cu Sighetu Marmatiei. insa pe ordin era scris UM 01842 Titu.
Da. Uitati, asa am ajuns sa fac armata si aproape de casa si un an si patru luni. Am facut-o de fapt un an si sase luni, ca prin '79 au intrat rusii in Afganistan si de atunci ai nostri tot adaugau inca 2 luni la armata.
Poate va mira , dar eu sunt un tip cam nonconformist si nu prea sufar constrangerile, de aceea am vrut sa fac armata mai putin. Nu zic ca nu mi-a prins bine. Chiar mi-ar placea s-o fac inca o data si chiar la marina.

  • dlaur13

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mihdoi a scris:Am efectuat stagiul militar in perioada oct 1980 - aprilie1982. Ar fi trebuit cu un an mai devreme, dar altcineva a hotarat asa.
UM 01842 Titu (de fapt Boteni)
Parasutisti.
Concentrari cu scoatere din productie (pentru pastrarea in forma) in anii '84 '85 si '89, cate o luna.
valimoshu a scris: ...si poate ne regasim fostii camarazi de arme.


[quote=''dlaur13''] pe colegiimei.ro am pus o poza de la parasuare la Buzau (1981) cu comp. 2 b2. esti pe acolo ? GITU:GAVANA 2, BL. C14, SC:A,ET:2,AP:5, PITESTI asta am gasit in caietul meu de caporal Sad



As dori sa reintalnesc doi fosti colegi:
Marian Tudoroiu din Ploiesti
Florin Gâþu din Pitesti sau din Iasi. Oscila intre cele doua orase.
Dragi colegi, prin cercurile voastre de cunostinte, ati auzit de vreunul din ei? Va reamintesc ca sunt tot de varsta mea, 50.

Si o poveste haioasa,din punctul meu de vedere, legata de subiect.
La comisariat, in '80, din comisia medicala facea parte si un medic ce ma cunostea (coleg cu mama):
El: " - ...si ia zi unde te trimit astia?"
Eu: " - ?...de unde sa stiu?... cu toti secretosii astia..."
" - asteapta putin!"
Astept cam o juma' de ora. In poponetul gol, ca totul se desfasura in timpul vizitei medicale. Vine omul meu ranjind cu gura pana la urechi:
" - peste o saptamana (partea asta o stiam)... pleci doi ani la marina (p'asta nu o stiam Shocked) , dar daca vrei, aranjam la un an si patru luni...)"
Cu un nod in gat am zis:
" - ...un an si patru... dom' doctor..."
Iar dispare, iar mai stau in curu' gol o juma' de ora, se intoarce cu ordinul de incorporare modificat si zice:
" - n-au mai fost locuri decat la Sighetu Marmatiei".
Astepta reactia mea. Eu insa, foarte fericit ca "scap" doar cu un an si patru, nu ma mai interesa distanta:
" - n-are importanta dom' doctor, doar un an si patru...multumesc... ne mai vedem..."
Iau hartia, ma imbrac si plec. Acasa, le povestesc alor mei ce si cum si scot ordinul sa-l pun undeva la vedere. Soc: abia acum citeam ce modificari s-au facut. Eu luasem de buna varianta cu Sighetu Marmatiei. insa pe ordin era scris UM 01842 Titu.
Da. Uitati, asa am ajuns sa fac armata si aproape de casa si un an si patru luni. Am facut-o de fapt un an si sase luni, ca prin '79 au intrat rusii in Afganistan si de atunci ai nostri tot adaugau inca 2 luni la armata.
Poate va mira , dar eu sunt un tip cam nonconformist si nu prea sufar constrangerile, de aceea am vrut sa fac armata mai putin. Nu zic ca nu mi-a prins bine. Chiar mi-ar placea s-o fac inca o data si chiar la marina.[/quote]
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sibiu, '85-'86, um0815, securitate (pe vreme aia),
Multa prostie in armata, ordine tampite si contradictorii, insa iesi
de acolo mai puternic si mai pregatit pt. viata.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
UM 02408 Bucuresti, octombrie 1999-aprilie 2000, MTR.
Am fost 16 (ca-n film) si am terminat 15. O experienta interesanta mai mult prin prizma relatiilor interumane. Erau cadre militare cu nume foarte ciudate: Vrabie, Balercã, Cãpãþînã, Mariþa, Peicã, Calalb etc. si comportament pe masura. De multe ori ni se spunea "Sunteti niste civili in haine militare", si evident ca nu ne-am spetit sa schimbam impresia. Fiind o unitate neoperationala, programul a fost foarte lejer. Imi aduc aminte ca joi am intrat in unitate, si sambata pe la pranz deja plecam in prima permisie. Cea mai lunga perioada petrecuta in unitate a fost de 3 saptamani, asta pentru ca s-a apucat cucuveaua aia de Hancu sa prezica el "marele cutremur" si unii au zis "sa fim pregatiti pentru orice".

Activitatile constau in principal din niste ore de curs, ceva instructie, cateva garzi si servicii AOS si SSC. In rest, plimbari pe la muzee, Casa Radio la concerte, facut pe publicul pentru muzicanti, ping-pong, fotbal, betii ... Very Happy. Femeile ne mai lipseau Smile.

Noi eram o adunatura pestrita de oameni cu diferite pregatiri: ingineri, profesori, economisti, cativa artisti si unul singur care avea tangenta cu muzica. Poreclele erau delicioase: Gazelã, Trist, Spartacus, Amorfu', Nenicu, Tataie, Mamaie, ªpriþulescu, Toranaga, SeSeCeu, Dinicã etc. Dinicã era actorul nostru, si pe langa faptul ca ii imita foarte bine pe Gheorghe Dinica, Florin Piersic, Ion Dolanescu, Amza Pelea avea si un umor foarte spumos. Antreul la chefuri era garantat Smile.

A fost o perioada si cu bune si cu rele, dar o experienta foarte reusita.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
1994,um1096 bacau, brigada de tancuri, transmisiuni(centralist). dormeam in centrala telefonica in comandament, ziua ma chemau superiorii si imi dadeau o mapa inscriptionata DS(document secret) si ma trimiteau in oras cu urmatoarele destinatii: magazinul XX , coniac YY, s.a.m.d. aveam mapa cu DS ca ma oprea patrula de la garnizoana si ma intreba ce fac prin oras, daca ma gaseau cu bautura ar fi iesit rau.
imi amintesc ca am vorbit ca centralist cu gen Gusa chiar de la poarta unitatii, am crezut ca e cineva care glumeste, era de 1 august ziua tanchistului, venise o comisie formata din mai multi generali si au dat alarma reala de lupta. au iesit peste 100 de tancuri pe dealul bacaului, plus TAB-uri catre aeroport. toate masinile care treceau ne faceau V cu degetele de la maini.
cand am mers in poligon prima oara, ne-au pus sa greblam iarba de acolo, cand a tras un AG-eu am scapat grebla din mana:))
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:1994,um1096 bacau,))

cred ca erati peste drum de noi, 01184/
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR