Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ovidiu.SB a scris:
dancuciureanu a scris:
liberlamare a scris:1994-1995 - Bacau artilerie UM 01184 - Scoala de ofiteri in rezerva

He he , tot acolo dar pe vremea cu sa traiti tovarasu', prin 1987 parca dar la infanterie. Scoala avea doar TR infanterie si artilerie, pe langa erau cativa amarati la BA, GAZ si paza munitie/rezerve alimentare. Cei cu TR aici fata de alte unitati din tara eram mai in 'vacanta' dupa cate am auzit, eu unul vacanta pe bune ca deh, nu te pui cu tampitul. Am sa va povestesc eu ceva mai multe sa ne mai descretim fruntea Laughing

Incorporat 29.09.94
Depus juramant 05.11.94
Trecut in rezerva 30.03.95 Very Happy

am fost colegi, poate si de divizion =)).
Skip ads

  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Incorporat 23.06.2004
Depus juramant 10.07.2004
Trecut in rezerva 16.06.2005
Jandarmerie Campulung Muscel UM 0843
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Gurritza a scris:oct 1986 - ian 1988 vanatori de munte , Tg-Jiu,Gorj..... U.M. 01036.Nu stiu cum a fost pt. altii,dar din punctul meu de vedere , OK.


Nu cumva era 01063 (chiar m-am uitat pe livret), unitatea de langa Coloana infinitului? Daca veneai mai repede ne intalneam, eu am plecat de acolo in iulie '86. Si eu zic ca a fost OK, nu pot sa zic ca mi-a placut armata dar a avut si partile ei frumoase, a fost o arma frumoasa (vanatori de munte), erau faine taberele de schi de la Ranca (mai putin marsurile, pe jos, Tg. Jiu-Ranca). Una peste alta, a trecut si acum ne amintim cu placere de acele vremuri.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am efectuat stagiul militar in perioada oct 1980 - aprilie1982. Ar fi trebuit cu un an mai devreme, dar altcineva a hotarat asa.
UM 01842 Titu (de fapt Boteni)
Parasutisti.
Concentrari cu scoatere din productie (pentru pastrarea in forma) in anii '84 '85 si '89, cate o luna.
valimoshu a scris: ...si poate ne regasim fostii camarazi de arme.

As dori sa reintalnesc doi fosti colegi:
Marian Tudoroiu din Ploiesti
Florin Gâþu din Pitesti sau din Iasi. Oscila intre cele doua orase.
Dragi colegi, prin cercurile voastre de cunostinte, ati auzit de vreunul din ei? Va reamintesc ca sunt tot de varsta mea, 50.

Si o poveste haioasa,din punctul meu de vedere, legata de subiect.
La comisariat, in '80, din comisia medicala facea parte si un medic ce ma cunostea (coleg cu mama):
El: " - ...si ia zi unde te trimit astia?"
Eu: " - ?...de unde sa stiu?... cu toti secretosii astia..."
" - asteapta putin!"
Astept cam o juma' de ora. In poponetul gol, ca totul se desfasura in timpul vizitei medicale. Vine omul meu ranjind cu gura pana la urechi:
" - peste o saptamana (partea asta o stiam)... pleci doi ani la marina (p'asta nu o stiam Shocked) , dar daca vrei, aranjam la un an si patru luni...)"
Cu un nod in gat am zis:
" - ...un an si patru... dom' doctor..."
Iar dispare, iar mai stau in curu' gol o juma' de ora, se intoarce cu ordinul de incorporare modificat si zice:
" - n-au mai fost locuri decat la Sighetu Marmatiei".
Astepta reactia mea. Eu insa, foarte fericit ca "scap" doar cu un an si patru, nu ma mai interesa distanta:
" - n-are importanta dom' doctor, doar un an si patru...multumesc... ne mai vedem..."
Iau hartia, ma imbrac si plec. Acasa, le povestesc alor mei ce si cum si scot ordinul sa-l pun undeva la vedere. Soc: abia acum citeam ce modificari s-au facut. Eu luasem de buna varianta cu Sighetu Marmatiei. insa pe ordin era scris UM 01842 Titu.
Da. Uitati, asa am ajuns sa fac armata si aproape de casa si un an si patru luni. Am facut-o de fapt un an si sase luni, ca prin '79 au intrat rusii in Afganistan si de atunci ai nostri tot adaugau inca 2 luni la armata.
Poate va mira , dar eu sunt un tip cam nonconformist si nu prea sufar constrangerile, de aceea am vrut sa fac armata mai putin. Nu zic ca nu mi-a prins bine. Chiar mi-ar placea s-o fac inca o data si chiar la marina.
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
21 Iulie 1992-29( parca) Ianuarie 1994. Marina Militara! 21.07.92-17.(?) 09.92-centrul de instructie Mangalia,18(?).08-20.10.92 UM 02159 si restul armatei la 02046.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
1983-1984 T.R. 01866 Ploiesti. 9 luni de vacanta si spalare a creierului.
  • deleted-28636

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
UM 01028 Vanatori de munte
Halchiu jud.Brasov
Feb.1996-Feb 1997
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
octombrie 1983 - februarie 1985, 01256 caracal ciclul I - CMJ arges (pitesti) ciclul II...ce vremuri domnule, ce vremuri...numai amintiri frumoase.
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mister blebeanu nu era cumva 2196, adica nu ai sanse
sau mai era undeva centru de instructie militara
eu am facut la 2196, furier,telefonist,transmisionist,garda,cultivat cartofi,varza si altele
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate D-le Virgil Grigoras! La UM 02196 Mangalia. Acolo,noi UM 02159 am facut perioada de instructie. Am prins toiul verii-inceputul toamnei in acea unitate (si pe valea plangerii) aproape 2 luni in care nu am vazut nici macar un nor pe cer. Soare si caldura mare!
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am incorporat in 14 10 1997 la mai in Lugoj 4 luni, la Portile de fier 1 si 2 o luna si dupa aceea la Deva o zi ,apoi la Orastie pina la liba.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
revin cu date exacte:
26.06.2002 - 10.10.2002 - UM 01866 (termen redus) Ploiesti (radiolocatie)
10.10.2002 - 16.12.2002 - UM 01881 Brasov (antiaeriana)
16.12.2002 - 19.12.2002 - UM 01866 Ploiesti
19.12.2002 - trecut in rezerva.

mi-am regasit si eu livretul!
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
dl blebeanu nu-i nevoie sa ma iei la domnule, si cu d mare, hai sa fim seriosi, in perioada cand ai facut tu instructia la 2196 eram si eu acolo, eram omul unitatii, sa zic asa
eu am fost incorporat in 91,octombrie
2159, nu era cumva transmisiunile, nu mai tin bine minte, stiu ca incepea cu 21...,unitatile militare si se terminau la 2196
am avut si eu cativa colegi din constanta si mangalia, dar cu regret trebuie sa recunosc ca nu mai tin minte cum ii chema
pe cel din constanta, numele mic era costica, parca
cand ne-am liberat am fost pe acasa la el, am mancat am baut de ne-am facut pulbere, nu stiu cum am mai ajuns la gara, mergeam pe dea dreptul, cum se spune, pe liniile de tramvai, peste tot, nici nu era traficul de acum
am promis ca mai tinem legatura, ne-am mai dat cateva telefoane, dar incet incet am uitat unul de altul, ce sa-i faci asta-i viata
nici nu era telefonia asta mobila care-i acum
ce sa mai spun, sunt multe de povestit, dar stii cum e cu povestile astea din armata
sanatate si numai bine!
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
D-le Grigoras UM 02159 era la vremea aceea unitatea de dragoare de baza din Constanta. DB 13,14,15... + puitoarele de mine 271-(nava mea) si 274. Desi existau si aceste 2 puitoare unitatea se numea DB-uri. La ora actuala nu stiu cate nave mai exista din ele,sau daca mai exista aceasta unitate. (Din auzite,din navele care compuneau 02159 a mai ramas doar puitorul 274,celelalte fiind dezmembrate. Asa o fi? Referitor acum la unitatea voastra am numai cuvinte de lauda. Baza super:bazin de inot,teren de fotbal,sala de cinamatograf si chioscul acela din cladirea voastra de unde ne-am cumparat primele pachete de Snagov fara filtru. Sincer,perioada de o luna si trei saptamani petrecuta la voi mi-a placut cel mai mult din toata armata. Mi-a parut un adevarat concediu.
  • robyvol33

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
UM 01640-Buzau(cring)- transmisiuni(bruiaj)
septembrie 1990-septembrie 1991
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
a! deci tu erai venit din constanta la instructie?
credeam ca din mangalia, acolo era o unitate 2159T, parca, transmisiuni , adica
daca erai venit din constanta l-ai cunoscut pe unul,Ivascu Sandel, mi-a fost coleg de liceu si prieten
era fruntas sau caporal, si era venit cu soldati la instructie
poti sa spui ce vrei despre el, nu-i spun, oricum il tachinez si eu de multe ori, se ia cam in serios
ce sa-i faci intre prieteni se accepta, am fost coleg cu el din clasa intai
salutare si s-auzim de bine!



1
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cu regret,numele nu-mi spune nimic. Dar am o scuza buna: Cat a trecut de atunci? 18 ani de zile... Din 4 doar de 2 fruntasi mi-aduc aminte:Vlase (fruntasul nostru-plutonul 1) si Ciciu (pluton 3-viitorul meu caporal pe 271). Numai bine!
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
In perioada februarie-decembrie 2006- perioada de instructie la UM 0998 Caracal, iar apoi in Bucuresti la UM 0259. Very Happy
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si astia "mici" care au intrat in MApN au dreptul sa scrie aici? Mr. Green
Am fost admis la Academia Fortelor Aeriene Brasov.
Numai bine!
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
1994 - 1995 UM 0456 Bucuresti (Militari)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR