Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutari ! Vreau sa trag o fuga la mare, mai exact la Corbu , Plaja Vadu cel mai probabil .
Nu am mai fost niciodata si de aceea daca are cineva informatii despre starea drumului as aprecia daca le-ar impartasi .
Din ce am gasit pe net , ruta recomandata ar fi A2-Medgidia-M.Kogalniceanu-Lumina-Navodari-Corbu .

Ma intereseaza daca sunt sectoare de drum praf, practicabile doar cu o masina cu garda la sol decenta, masina mea fiind joasa.
Skip ads

  • pojandragos

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Drumul este bun, cu exceptia celui de la iesire din Navodari spre Corbu, in dreptul rafinariei Rompetrol unde sunt gropane, dar se poate merge, poti sa le ocolesti. Pentru plaja Vadu, la iesire din Corbu o faci dreapta si o tii tot inainte pana la Vadu, apoi dreapta si mergi pana la plaja. O sa iti placa, e mult mai liniste decta in celelalte statiuni. De fapt aici e mult spus statiune, practic e numai plaja. Apropo, unde stai, la cort, rulota?
Distractie placuta.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Pentru a ajunge la M Kogalniceanu i-ti recomand drumul judetean 222 Medgidia-Cuza Voda-M Kogalniceanu. Drumul este in stare foarte buna si liber, in comparatie cu celelalte drumuri judetene din judet. DJ 228 Poarta Alba Oras- Nazarcea- M.Kogalniceanu este plin de petice.
Pentru a ajunge pe DJ 222 faci stanga spre Cuza Voda, dupa ultima benzinarie de la iesirea din Medgidia.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu am mai apucat sa citesc, ca am plecat ieri la scurt timp dupa ce am deschis topicul .

Acum sa relatam mai pe larg.

Dupa Castelu , nu am mers la dreapta ci inainte (drumul 228) . Mai fusesem acum cativa ani pe acest drum si se pare ca intre timp a mai adunat niste plombe si denivelari .
Au fost momente in care vroiam sa ma intorc sa o iau pe celalat drum.

Cand s-a terminat 228 , am facut dreapta pe E60(2A) , am mai mers un pic iar la primul giratoriu am facut stanga pe E87 , dupa care la scurt timp dreapta spre Lumina (drumul 226) mergand inspre Navodari.

Aici , aproximativ aceeasi situatie. Denivelari multe , petice cat cuprinde.

De la Navodari am facut dreapta pe pod si am tinut drumul pana in Corbu. Aceeasi febra musculara, buze muscata si scrasnit din dinti si pe acest sector de drum .

Am ajuns in Corbu, drumul evident , denivelat , peticit si pe alocuri gropi evitabile. La iesirea din Corbu am facut dreapta si am intrat pe mirificul drum spre Vadu .

E o portiune de vreo 6km de drum asfaltat, cu multe denivelari si petice . La final se intra in Vadu , se face dreapta, se merge pana in capat (~200m), se face dreapta , dupa care surpriza . Surpriza consta in faptul apare la orizont un drum pietruit (pietre medii) .
Se merge pe acest drum ptr ~30 de m , mai urmeaza o sectiune de drum de app ~50m , tot din piatra dar ceva mai fina.
Dupa acest drum , se face dreapta si se intra pe un drum facut din placi de beton . Atentie , drumul permite accesul unei singure masini, fiind disponibile multiple refugii . Pe alocuri la imbinarile dintre placi sunt gropi sau chiar rampe de lansare in spatiu .

Se ajunge la un moment dat la o trifurcatie, moment va luati adio de la minunatia de drum betonat si faceti cunostinta cu un drum pietruit si plin, dar plin de gropi . Spre norocul nostru, aceste gropi nu prezinta mare pericol, fiind usor de ocolit. Eu am mers doar cu viteza a 1-a pe aceasta bucata de drum .
Se tine drumul drept si se ajunge la plaja Vadu .


Am fost cu cortul si nepregatit. Nu am avut la mine Autan , nici o bluza/hanorac si nici pantaloni lungi. Astfel , in momentul in care s-a intunecat m-am trezit atacat din toate partile de tantari .
Norocul a fost ca mi-a dat un oradean un pic din picul lui de Autan. Sa-i dea Dumnezeu sanatate, ca altfel nu mai ajungeam sa scriu azi .

Apa e curata , dar nu e locul in care gasesti cel mai fin nisip . Un loc foarte linistit , aerisit .

Nu exista nici un magazin,terasa, nimic acolo asa ca ar fi bine sa va faceti proviziile din Corbu/Vadu.
Nu exista toalete sau apa potabila.

Atentie, plaja Vadu face parte dintr-o rezervatie naturala. Din ce au spus cei care campasera acolo de cateva zile, a fost garda de mediu si a impartit ceva amenzi a cate 130RON .

Astazi am plecat pe la 12 din Vadu spre plaja Corbu . Acelasi drum ca spre Vadu, poate o idee mai scurt, dar la fel de dezastruos .
Am servit masa la o cherhana(se vad indicatoare in timp ce mergeti spre plaja). Preturi decente si mancare buna.

Pe plaja de la Corbu exista 2 terase din ce am vazut, unde gasiti bere,chipsuri ,inghetata topita Smile , apa si sucuri dar doar la 0.5L .
Plaja asta e mult mai aglomerata decat cea de la Vadu .

Per total, nu ma mai duc in viata mea acolo cu masina personala.
Ca sa intelegeti de ce am catalogat toate drumurile alea ca fiind proaste, nu ca nu ar fi , va spun ca jantele de pe masina sunt pe 18"x8.5J (anv. 235/40/zr18) si suspensii sport (arcuri+amortizoare) .
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Saracul de tine! Dar ce credeai c-o sa gasesti? Riviera franceza. Evident, daca cauti un loc salbatic in totdeauna o sa gasesti drumuri si conditii descrise de tine. Altfel nu s-ar pastra asa. Este bine ca sa ne informam mai amanuntit atunci cand vrem sa mergem intr-un loc mai "excentric". Am crezut ca stii unde mergi. Noi, cel putin eu si prietenii mei, cand vrem sa evadam din vacarmul statiunilor, mergem la Corbu, si "simtim" cu adevarat "linistea marii".
A propos noi suntem obijnuiti cu drumurile astea, asa sunt toate D.J. din judet, chiar mult mai rele.
  • pojandragos

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Drumul este intr-adevar mai rau dar nici chiar de speriat. Eu cand merg acolo merg cu cealalta masina (Matiz), nu prea bag Vectra pe acolo. Dar cum spuneam, se poate merge. Oricum colegul are dreptate, daca vrei ceva mai retras, mergi pe drumuri de cacao...ca daca ar fi autostrazi...ar fi acolo ca la balci. Drumurile judetene la noi dunt proaste, dar stai sa le vezi pe alea din alte perti ale tarii, sa vezi acolo gropane... Mad
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu niste amice, ele alegand locul.
Ele au spus ca drumul e ok si se poate merge pe alocuri si cu 80km/h Smile . Evident ca mi-am pus niste semne de intrebare inainte de plecare si m-am lamurit odata ajuns acolo .

Exact cum ati spus si voi, ma gandeam ca drumul e atat de ok si locurile alea sunt frumoase, de ce nu se duce toata lumea ?! Smile

A fost o experienta frumoasa oricum si cu prima ocazie cand o sa am o masina demna de calarit coclaurii , o sa mai ajung pe acolo .
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Marti plec si eu la Corbu. Am facut rezervare la o pensiune sper sa fie bine ca pe net arata bine. Ma gandesc sa fac zilnic "naveta" la plaja cu masina ca am inteles ca e cam la 2-3 km plaja dar e ok. Sper la o plaja si o apa mult mai curata decat restul litoralului, cel putin asa am auzit ca este. Oricum o sa revin cu impresii, placute sper.
Daca mai are cineva ceva recomandari pentru aceasta zona ar fi binevenite pt ca nu am fost niciodata pe acolo.
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic ca te-ai grabit sa faci rezervarea. Poate ti-a convenit pretul, dar plaja neamanajata, plina de scoici si tantari, cat si distanta mare si drumul prost pana la plaja, te vor "desumfla".Pentru o plaja mai curata poti opta la alte plaje decat Mamaia. De la chempingurile din jurul Mamaiei, unde poti combina umbra, iarba verde, gratarele cu plaja foarte aproape, la statiunile din sudul litoralului.Oricum incarcati-va cu rabdare pentru ca drumurile sunt foarte aglomerate, in special la sfarsit de saptamana, pe si inspre litoral.
Plaja de la Corbu este retrasa si are farmecul ei, dar e bine sa mergi acolo cu cortul si sa stai o noapte sau doua, n-o sa poti rezista la caldura care este acum, avand in vedere ca nu sunt pomi acolo,si la tantari care sunt foarte multi. Sa va inarmati cu produse impotriva raditiilor solare si impotriva tantarilor. Altceva ce sa va uram, distractie placuta si sedere fara incidente.
Noi din zona litoralului am prefera muntele pe canicula asta.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Acum doi ani am fost foarte dezamagit de litoralul de la noi. Am fost la jupiter intr-un hotel infect de 2 stele si destul de scump ca bani. Ma gandeam ca e de 2 stele si ca nu va avea dotari (desi avea televizor, frigider), dar nu imi imaginam ca poate si asa jegos. Langa noi era un hotel de 3 stele care avea si restaurant si la care am avut o experienta neplacuta cand am mancat la un pranz. Hotelul era pe plaja, singurul avantaj! dar seara cand am vrut sa ne plimbam pe plaja putzea apa si era neagra la mal, nu e posibil sa puta apa Embarassed O alta experienta de atunci, am inchiriat o bicicleta dubla cu sotia si copilul care avea un an si un pic. La acea bicicleta rotile pe spate erau desumflate jumatate, i-am spus aluia si m-a imbarligat ca e ok asa. Am pedalat pana la neptun si inapoi da mi-au iesit ochii Shocked Totul era numai pe japcareala, sa ia bani si sa ofere cat mai putin. Si a culminat cu intamplarea din ziua plecarii. Dimineata m-am apucat sa car bagajele la masina si fiind cu copil mic aveam de facut multe drumuri ca erau multe bagaje. Vin prima data la masina si apare un agarici cu parcarea. Eu credeam ca e gratis la hotel sau in cel mai rau caz inclusa in pret din moment ce platisem camera si statusem acolo 3 zile deja. II zic pacaliciului: eu tocmai plec de ce imi cer parcarea acum si nu ai fost in prima zi aici? Si dupa ceva cearta imi spune ca el e doar dimineata pana in ora 12 Exclamation (cred ca avea program de lauze, alapta) si ca merge cu mine si la directorul hotelului si la politie daca trebuie. La al doilea drum l-am invitat la director dar nu a mers, la al treilea gasesc un matiz in spatele meu blocandu-ma. Nervos din ce in ce ii zic: cand plec daca mai gasesc matizul aici dau cu spatele il fac gramada si ma duc la politie va pun asigurarea in brate, nu ma intereseaza pe cine ai pus sa ma blocheze. La care el: ma ameninti? pa ce mi-ai zis sa o dau si nu am dat-o? deci era a lui jegosu. La al patrulea drum zice: daca nu vrei sa platesti scoate masina de aici. Am scos-o si am pus alaturi pe trotuar, a coborat si sotia cu copilul si am plecat. Imi propusesem sa stau 4 zile la mare dar nu am rezistat decat 3. M-am jurat ca nu mai merg pe litoral la noi si plecat spre Bucuresti racheta, nu am lasat-o sub 130km/h pe autostrada, niciodata nu am ajuns asa repede de la mare. Si mai avand o sapt de concediu am plecat apoi la munte, unde nici nu se compara ospitalitatea si atmosfera.
Anul trecut am fost la saturn fortat un pic de imprejurari (eu fiind sub juramant) si am constatat ca plaja si apa sunt tot la fel de murdare.
De aceea anul acesta am hotarat sa merg la corbu unde am auzit ca apa e totusi mai curata si sper ca si vila unde merg sa fie mai curata decat hotelurile din statiuni.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Apa pute de la algele in putrefactie aduse de unii curenti care bat spre mal.Depinde de noroc, acesti curenti nu bat mereu inspre mal.Algele sunt smulse de pe fundul marii in urma unor "furtuni" de adincime si aduse de curentii care bat catre mal. Curentii de mal pot actiona oriunde pe litoral, cum ziceam mai sus, depinde de noroc. In ceea ce priveste hotelurile, asa este, sunt pusi pe jegmaneala pentru ca "viata" lor este de trei luni pe an,si nici alea pline, ei trebuie sa-si scoata banii pe tot anul. La pensiuni, sau la particulari sunt conditii mai bune, proprietarii se poarta mai omeneste cu"sursa de bani " ce le intra in casa. La munte.... oamenii de acolo sunt mai relaxati, pentru ca sunt "activi" tot anul si nu-si pun problema de turisti.
Eu unul prefer muntele.
Distractie placuta!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Aseara ne-am intors de la Vadu, unde am stat 4 zile (3 nopti). La drum nu ma refer deoarece Cozmino a prezentat f exact situatia. Cine prefera agitatia, cluburile, viata de noapte nu are ce cauta la Vadu. O zona superba, dupa parerea mea una din cele mai frumoase ale litoralului romanesc. E adevarat ca ziua nu ai pic de umbra, ca daca parasesti plaja te ataca taunii, iar seara in jurul orei 21 vin roiuri de tantari altoiti. Dar, nimic nu se compara cu diminetile linistite in care vezi joaca delfinilor la distanta f mica de mal (in fiecare zi din cele 4 am privit fascinati cum sareau din apa delfinii). Plaja este curata, apa este ireal de curata, limpede si....nu prea sarata (aport mare de apa dulce din rauri), bancuri de chefali colcaiau in apa, insa nu am reusit sa prindem nimic, chiar daca am dat la paine, fulg, taune, lacusta. Insa ce m-a fermecat pur si simplu, spectacolul suprem a fost dat intr-o noapte senina cand mii de meduze straluceau la atingere sau la spargerea valurilor. Nu am mai vazut niciodata asa ceva, mai auzisem de plantonul care straluceste noaptea, insa fenomenul este suprem. Am uitat si de tantari si de tot am intrat toti in mare si am ramas masca urmarind cum apa se aprindea sub noi cand paseam. Erau sute de mii de astfel de meduze, agitand apa cu mainile straluceau feeric. Le prindeam in palme, luminau precum licuricii. Splendid, cuvintele sunt sarace ptr a putea evidentia fenomenul (trebuie sa fii acolo si sa vezi). Din pacate a doua zi au fost valuri, meduzele au fost duse in larg si nu am mai avut parte de spectacol. Macar numai ptr acest spectacol si uiti de drumul rau, de tantari, de tot. Au venit cei de la garda de mediu, au impartit cateva amenzi in special celor cu rulote care campau pe plaja, i-am asigurat de bunele noastre intentii, d efaptul ca nu am lasat pe plaja nici macar un pahar de plastic si nu au fost pbl. Abia astept ca anul viitor sa revin acolo, daca nu cumva in septembrie....
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asa este, cine vede pentru prima oara adevaratele "valori" ale marii, sunt impresionati. Ati uitat sa spuneti de rasaritul de soare, care este feeric. Totul este sa apreciem aceste valori. Daca venim la mare sa ne distram in cluburi pana dimineata, imbiindu-ne cu licorile lui Bahus si apoi sa dormim pana la pranz, n-o sa avem timp sa vedem cu adevarat ce ne ofera aceasta ultima forma de relief, marea.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am revenit sambata in Bucuresti dupa concediul de la Corbu. Impresiile sunt urmatoarele: in primul rand asa cum ma asteptam apa si plaja sunt ok. Nu este aglomerat, apa este curata chiar si plaja cu mici exceptii ca totusi mai a ajuns romanu' pe acolo si ii mai cad peturi si chistoace pe plaja. Nu sunt bashaori, nu sunt manele, sunt ceva scoici dar nu moare nimeni de la ele insa in apa e super, mai ales pentru cei cu copii datorita faptului ca e apa mica multi metrii de la mal. Drumul este intr-adevar cu praf si putin accidentat dar nu este o provocare pentru masina, doar se prafuie. Se parcurge destul de repede, eu aveam de la pensiune pana la plaja 6-7 km dar doar vreo 2-3 km pe camp de unde se termina drumul betonat. Ca timp faci in jur de 10 minute. Sunt si 3 terase pe plaja, multe magazine in comuna conditiile de cazare dupa cum gasesti la preturi care scad pe masura ce te departezi de plaja. este si un complex de cazare pe plaja. o sa revin si cu poze. De asemenea am fost intr-o zi si la Vadu unde, este ceva deosebit si plaja imensa, nisipul si mai ok. Si aici se ajunge destul de repede si nici aici drumul nu este o provocare pentru masina. Am vazut delfini, pelicani si partea nashpa ca erau pui de meduze in apa si cam creeau discomfort, de asemenea si pestii ii simteai prin apa. Aici apa crestea mai brusc si in apropierea malului, cel putin in locul unde am stat noi. Era si o pereche de nudisti, probabil se va forma noua vama veche aici., dar oricum merita vazut locul. Sper sa reusesc cat mai repede sa pun si pozele.
Era sa uit. Drumul prin Cuza Voda, cum a spus si un coleg mai sus este foarte bun si rapid, cred ca si pentru mamaia e mai ok pe aici.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut
Poti incerca sa scrii impresiile tale si pe acest site, este un site de turism, (deci nu este concurent cu clubopel.com), o comunitate foarte mare si activa, unde se gasesc o gramada informatii utile despre unitatile de cazare din Romania si din afara.
http://amfostacolo.ro/
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pe site-ul respectiv eu nu am gasit ce m-ar fi interesat despre Corbu, fiind o locatie mai noua. Nu vreau sa dezvolt foarte tare decat in masura in care cineva de pe acest forum ar fi interesat sa stie mai multe despre aceste locuri. daca postul tau este o recomandare iti multumesc pentru sugestie,. Daca este o critica nu cred ca e fondata fiind o sectiune de calatorii. Mie imi pare mai mult prima varianta si inainte sa plec si eu as fi vrut sa citesc mai multe aici.
Deci iata pozele
Si Vadu

Cu mentiunea ca ultima poza este tot de la Corbu pe drumul spre plaja.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu siguranta nu era o critica ci o recomandare !Ma bucur ca ai gasit timp sa ne impartasesti aspecte din calatoria ta, care cu siguranta le vor fi utile si altora!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR