Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • cosminlupu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1989 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare.....am o bataie in mers la drum cu denivelar ...se poate schimba ceva in caseta daca bate?
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca e mecanica, fara servo, incearca sa cureti cremaliera cat poti de bine, bagi la greu niste vaselina din-aia Mobil albastra pe baza de Lithiu (e mai groasa), apoi strangi cate putin tachetul ala impingator miscand cu o mana cremaliera in toate partile pana se reduce jocul, eventual poti schimba si acea bucsa de teflon din partea opusa care se poate sa se potriveasca de la Dacie. Indicat este sa o dai jos cand faci operatiunea asta si prinsa intr-o menghina, eu asa am facut la Corsa mea, numai ca la mine e si putin atinsa de rugina cremaliera din cauza unui nenorocit de burduf care prindea apa (aici recomand burdufele de la Dacie ca sunt din cauciuc mai moale ca cele de Opel care sunt cam casante)


  • georgiann89

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut

am obsevat k membrul acestui club si anume domnul cosminlupu are unele probleme la caseta de directie.

recomandarea mea este sa va duceti la un service specializat in casete de directie si hidraulica pentru a se putea face o constatare si a se putea sti exact ceea ce este defect, pentru ca poate fi ruginit doar axul cremalier iar aceasta problema duce la "impuscarea" simeringurilor, iar daca se continuua sa se mearga cu masina as se poate defecta si pompa de servo (in cazul in care masina dumneavoastra are si asa cv).


daca sunteti interesat pentru a va da mai multe detalii referitoare la service-ul care lucreaza la preturi acceptabile si minime zic eu fata de alte oferte care exista pe piata, va rog sa imi dati PM.

Cu respect,
George Barbu
  • cosminlupu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1989 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2010

  • Mesaj Privat
multumesc
Skip ads

  • cosminlupu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1989 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am desfacut-o si am bagat vaselina am mai strans surubul cu contra piulita dar tot are joc........ce ma fac?.........acolo unde are bucsa de teflon are joc
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,la ora asta,cel mai avantajos pt.tine ar fi schimbarea `ochelarului`casetei,cel in care intra cele 2 surubri mari.Merge si de Cielo.Asta daca are joc el.Daca ochelarul (sau macinic Razz )e bun si jocul vine intr-adevar din caseta,cauta la dezmembrari una de F ,Calibra sau vectra A,sunt identice.Se probeaza f.simplu,tragi cat poti de tare de mijlocul ei,si daca nu se misca (prea mult) in sus si in jos,e buna.Retine ca rotile tb sa fie relativ drepte,pt.ca jocul maxim este in portiunea de mijloc a cremalierei,pozitia in care o masina ruleaza cel mai mult (pe drept).
PS-Vad ca esti din Sibiu..La iesire spre Valcea,pe partea stg,ai multe VW la dezmembrat..Nu se poate sa nu le stii..Tot pe aceiasi parte,la vreo 50-100 de metri e unul cu Opel,d`asta mai vechi,am uitat cum il cheama.Intri pe la ala cu VW,si treci de masinile lui,continuand drumul pana se infunda,si acolo o iai in stg,inca vreo 20-30 m.Vei vedea Kadett si F si din strada,daca te uiti atent.Chiar daca nu le vezi,omu`avea podul plin de piese,si nu cred sa la fi dat la fier..Poate cineva din SB sa-ti dea un telefon de-al lui,eu nu-l mai am.
  • cosminlupu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1989 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ms mult de tot
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR