Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
A mai incercat careva? Ce parere aveti, ce tip de bauturi preferati?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un doua expresoare Zelmer. Unul e la cutie, nefolosit ce trebuia sa ajunga la munca, celalat zace prin dulap alaturi de filtrul de cafea. Concret, sa faci o cafea buna trebuie sa ai timp, si la ibric iese intotdeauna OK si repede. Expresorul este pentru cand vrei ceva mai diferit.
Cel de la Nescafe acum ceva vreme era scump, iar o cafea iesea la 2 lei, asta doar costul unui pliculet/cutie(langa munca aveam cafea la dozator cu 1 leu). In plus sunt cam multe modele doar de la Nescafe si e greu sa te hotarasi, iar pe deasupra nu mergeau cu orice cafea expresso ci doar cu doze(pliculet/cutie) de la Nescafe.

Concluzie: m-am uitat in gura doamnei si nu am luat o masina de paine pe care cred ca acum o foloseam, ci 2 expresoare, ca deh, erau la promotie.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu am incercat cele 3 expresoare de la ei, rezista la tavaleala, sunt 11 sortimente de bauturi
vroiam sa stiu daca mai exista cineva care foloseste acest tip de aparat
este si reclama pe la tv Smile
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am un expresor de 15 bari delonghi ...ma dau in vand dupa cappuccino si cafea mai tare . ..rezistent si merge bine. nu stiu ce contin dozele nescafe . ca iti iese nus ce cafea cu lapte si frisca. prea SF
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:eu am un expresor de 15 bari delonghi[...]

Banuiesc ca poti pune cafea boabe, macinata + apa/lapte, nu?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
aparat si capsule

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:
CORBU a scris:eu am un expresor de 15 bari delonghi[...]

Banuiesc ca poti pune cafea boabe, macinata + apa/lapte, nu?

este un expresor de marime medie si trebue sa fie macinata cafeaua
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar, la dolce gusto pretul capsulelor este destul de mare, dar este cel mai rapid (intretinere zero).
Cele cu presiune de 1,5 - 2 bar = frectie
De la 12 bar in sus sunt o.k. (de la 500 RON in sus; astea nu rasnesc cafeaua)
Si cele cu rasnita incorporata, incep de la 1500 RON in sus (asta e urmatoarea achizitie; pe celelante le am).
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am un Philips Saeco Xsmall ,are 14 bari,rasneste cafeaua si face un expresso foarte bun,aproape indiferent de cafea boabe folosesti.Poti seta cantitatea de apa pentru cafeaua mica si aia mare si scoate brichete de cafea,dupa infuzie.
Nu pot folosi in schimb cafea macinata,asa scrie in prospect,ca strica rasnita.
Nu prea inteleg,rasneste cafea boabe,dar cafeaua rasnita strica rasnita.Sa fie vorba de densitatea cafelei ?
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pentru cele cu rasnita daca sunt folosite cafea boabe speciale pentru expresoare atunci rezultatul este exceptional. Am folosit un Saeco cu rasnita la care sa folosit cafea boabe Lavazza Expresso 1kg si facea cafea minunata si am incercat Jacobs verde si a iesit cafea foarte slaba indiferenta daca era una lunga sau scurta. In prima faza m-am mirat si am avut indoieli in privintra Jacobului, dar cineva mi-a explicat care lucreaza in domeniul cafelei ca pentru expresoare cu rasnita boabele sunt mai prajite fata de cele care le gasim in magazine.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Avantajul capsulelelor NDG este multitudinea de bauturi pe care le poti prepara si personalizarea bauturilor (lasi maneta sa curga apa cat consideri ca este nevoie): caffe lungo, capuccino, latte machiato, cortado, expresso intenso, chicocino, inclusiv nesquik pt cei mici si bauturi de vara.
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Interesanta si masinuta asta cu capsule, arata fain, da cam mare pretul consumabilelor (cel putin aici in RO); pe de alta parte, se preteaza mai bine, cred, pentru cei mai comozi, care nu doresc sa tot curete zatul si alea alea...
Momentan folosesc un Philips Senseo cu pad-uri de cafea, iar in planurile de viitor apropiat e pe lista un Saeco sau un Krupps (ambele cu rasnita).
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
e un pic mai vechi ... dar pentru acasa isi merita toti banii un aparat Lavazza Espresso Point Matinee (~ 150 - 200 euro) ... o capsula crema e aroma este undeva pe la 1.2 lei fiind cea mai densa dintre toate ...
cu rasnita am avut un saeco vienna deluxe care inca mai pe undeva pus dar parca nu mai are pompa de apa
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu prea are legatura cu expresoarele de la Nesccafe, dar eu unu mi-asi dori asa ceva Very Happy

Handpresso

Imgainați-vã cã sunteți cãlãtor pe un submarin și strãbateți oceanele lumii scufundați la 150 de metri adâncime. Dimineața, în adâncuri, nevoia unei cafele bune rãmâne la fel de importantã, dar condițiile de la bord nu permit instalarea unui espressor de bunã calitate. O companie francezã a creat un aparat nu cu mult mai mare decât un briceag elvețian, operabil doar prin forța brațelor, capabil sã facã o cafea excelentã, oriunde. Literalmente, oriunde.

Handpresso este mai asemãnãtor ca formã și mod de funcționare, mai mult decât cu orice altceva, cu o pompã de bicicletã. Un piston acționat manual genereazã într-o camerã etanșã o presiune de 16 bari, idealã pentru obținerea unui espresso de bunã calitate, iar utilizatorul trebuie doar sã adauge în aparat o dozã de cafea în format E.S.E. (Easy Serving Espresso – Espresso cu Servire Ușoarã) și o ceașcã de apã fierbinte. O demonstrație a modului în care este folosit aparatul, chiar în situația descrisã mai sus, la 150 de metri adâncime, puteți vedea în clipul video de mai sus.

Dacã dozele de cafea nu sunt disponibile sau preferați sã folosiți un amestec personalizat, producãtorul oferã și un sistem portabil de comprimare a cafelei mãcinate, care include și trei capsule de depozitare, pentru a avea totul pregãtit din momentul în care plecați la drum. Aparatul are o greutate de doar 400 de grame și, datoritã numãrului foarte mic de componente, este foarte ușor de întreținut. Accesoriile disponibile includ o husã din material rigid pentru depozitare și mai multe seturi de cãlãtorie, care includ și cești din plastic rezistent și termosuri de dimensiuni variate. Mai multe detalii pe handpresso.fr.

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR