Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am deschis un nou topic unde va puteti exprima pareri despre motoarele General Motors si cele de la Isuzu. Asteptam cu interes opininii si pareri sfaturi imagini etc. Smile
Skip ads

  • alexandru2000

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca te referi la cele diesel, isuzu are o mare problema cu chiuloasa care se fisureaza
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor. Daca are cineva poze cu motoarele diesel , isuzu si poate atasa as vrea sa vad cum arata in comparatie cu motorul diesel GM. Va multumim.
  • alexandru2000

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am pus si pozele
isuzu
GM
tot ca o problema generala la ambele motoare ar fi alternatoru care are pompa de vacum integrata in ele... cand se strica acea pompa nu prea se poate repara si atrage dupa sine si schimbarea alternatorului care poate inca mai mergea ok
Skip ads

  • Tinut87

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
motoarele de Isuzu se fisureaza chiuloasa? ar fi bine macar sa vezi prima daca cum arata un motor de Isuzu inainte sa aberezi in felul asta. Cunosc o gramada de posesori de Opeluri cu motoare de Isuzu si nici unul nu a avut probleme similare cu motorul si nici nu am auzit despre asa ceva. Daca nu stiai ar trebui sa te documentezi motoarele Isuzu sunt cele mai fiabile motoare puse vreodata pe Opel si mai fiabile ca multe marci renumite. Poate nu stiai da Isuzu fabrica si comercializeaza motoare diesel din 1923 asta nu iti spune nimic? Parintii mei au motor classic de GM si ala chiar ca are probleme. De cand l-au cumparat baga banii in el. Poate asa l-au nimerit prost oricum am un unchi care are motor de Isuzu la 400 mi aproape si nu i0a facut nimic decat i-a schimbat 1 data distributia. El a luat-o undeva la 160 mi.
  • mertinkeler

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
garantat isuzu > GM
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
baieti ia faceti comparatia intre motorul de isuzu1.7 dti si cel de 2000 sau de 2200 diesel de GM(SAAB) si o sa vedeti care este mai fiabil ca motor .Uitati-va pe forum si ve-ti gasi discutii despre aceste 2 motoare diesel pe care opel le -a pus pe masinile sale.
@tinut87 intreaba-l pe unchiul tau daca si0a refacut lipiturile reci la calculatorul de injectie la acest motor.Oricum una peste alta sunt motoare bune numai daca sunt intretinute.
  • Tinut87

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nustiu respre ce lipituri vorbesti habar nu am ce vorbesti si ce "tiganeli" faceti voi pe la motoare si fratele meu are motor tot de Isuzu si e foarte fiabil are acum 180000 km si e supeb motorul fara ulei pe el sau alte chestii si ca sa nu crezi ca tin cu Isuzu taicamiu are Gm original si mi se pare o porcarie de motor el de cand l-a luat a avut probleme cu el distributia rupta in timp foarte scurt de multe ori cai mai putin ca sa nu mai vorbesc ca e dus turbo la el probabil vechiul proprietar a fost de vina sau cine stie... cert e ca l-a luat la 130000 km un motor la atatia km nu ar trebui sa aibe atatea probleme zic eu.
Skip ads

  • Tinut87

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aaa si Gabi eu nu vorbesc de DTI ci de modelul mai vechi care nu are doar blocul Isuzu si e in totalitate Isuzu de cel de care zici tu nustiu nu cunosc problema... probabil ca sunt mai reusite celelate deci banuiesc ca noi 2 nu vorbim despre aceeasi generatie de motoare eu vorbesc de varianta de 82cp
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tu vorbesti de tc4ee1. Intr-adevar de vreo 10x mai fiabil decat rahaturile facute dupa de GM.
  • Tinut87

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
corect exact de modelu ala vorbeam da nu mi-a venit seria:D
  • cosmindpg

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 y17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si eu am isuzu cu 170.000 parcursi si motorum in sine nu are deloc probleme
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am vazut vreo 3 tc4ee1 cu probleme la chiulasa.dar am vazut si altele la 500 000 km care nu au nimic.tine de exploatare.
  • Tinut87

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:eu am vazut vreo 3 tc4ee1 cu probleme la chiulasa.dar am vazut si altele la 500 000 km care nu au nimic.tine de exploatare.


Marian nustiu daca ai vazut probleme la motorul despre care vb eu sigur erau alt cod si pe modele mi noi s-au pus cu totul alte motoare. Astea s0au pus pana in 98 parca celelalte sunt cu totul altceva si daca ai vazut se poate nu e imposibil desi imi vine greu sa cred sa nu uitam ca pe youtube e plin de dastia care chiar exploateaza masinile cu motoare de Isuzu da un search sa vezi asta din cauza ca stiu cat de rezistente sunt probabil unii au prins una de aia si daia au pb cu chiuloasa. In fine una peste alta motarele astea sunt foarte reusite indiferent de ce zic "gurile rele"
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:eu am vazut vreo 3 tc4ee1 cu probleme la chiulasa.dar am vazut si altele la 500 000 km care nu au nimic.tine de exploatare.


La fierbere-s rezistente, am testat eu Cool
  • catalin1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sa stii ca si motoarele Isuzu sunt destul de fiabile , plus ca-s si economice ,mai fiabile ca cele de la GM,parerea mea. eu am la astra din '99 de isuzu , si inca merge f. bine .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tocmai ca fierte au cedat chiulasele.garnitura de metal... simptome:presiune mare in instalatia de racire. a fost un caz chiar pe forum si a schimbat chiulasa.
cum spuneam tine de exploatare. am amic care are unul cu 400 000 km si nu are nimic.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Asta e moartea oricarei garnituri de chiuloasa. Nu mi se pare extrem de sensibila la tc4ee1, e la fel ca orice alt motor.
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in general motoarele de isuzu au cateva puncte slabe: chiuloasa, calculatorul la pompa de injectie si alternatorul. in rest sunt super
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Asta e moartea oricarei garnituri de chiuloasa. Nu mi se pare extrem de sensibila la tc4ee1, e la fel ca orice alt motor.

vroiam sa spun ca datorita garniturii de metal mai cedeaza chiulasa in loc de garnitura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR