Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns ! NU, nu am ABS. Este cu frana pe tambur, simpla. Referitor la faptul ca spatele va frana mai tare, ce vrei sa spui ? Ca se va pune de-a doua pe drum ? Multumesc inca odata ptr raspuns !
Skip ads

  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca tu esti sigur ca nu ai e ok...
Cand zic ca va frana mai tare ma refer la faptul in sine...efectiv va frana mai tare spatele si mai ales pe asfalt umed sau cu mizerie sau chiar zapada se poate intoarce masina de-a latul. La asta ma refer cand zic ca franeaza dezechilibrat.
Stii vorba aia..."in frane si femei sa nu ai incredere"...
Si eu am ascultat de sfatul primit de la alti useri care au patit treaba asta...
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, sa fiu sincer eu am luat de pe vectra b1 franele; discuri spate cu abs 270 mm, si cele de pe fata discuri de 256 mm.
Vectra A sau Astra f gsi au 256mm fata si 260 mm pe spate.
Urmeaza sa le montez sa vad cum se comporta. Dupaia obligatoriu roti pe 15 ii pun.
Acum am pe fata discuri de 236 mm ventilate, desi masina e din 1996 1,6. Oricum pana acum la astra f 1,6 8v am vazut doar discuri de 236mm ventilate stock. Cele de 256 is un pic mai mari si se observa
  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pret discuri noi pline 100 lei noi. placute frane 58 de lei.nu mi se pare mult iar sh nu mi se pare ok.este vorba de siguranta ta si celor din jur.
Skip ads

  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mai am o nedumerire in acelasi timp....am vazut pe multe masini ca discurile pe spate sunt mai mici ca cele de pe fata. Vad ca dl paul-tm spune ca cele de pe spate au 270 mm si cele de pe fata 256 mm. O sa le masor si eu pe cele de pe fata sa vad ce dimensiuni au, dar nu stiu cum trebuie sa fie cele care as vrea sa le pun pe spate....mai mici sau mai mari ca cele de pe fata ? Va multumesc !
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pe Astra F din fabrica, cele mai mari discuri s-au pus cam asa:
- fata diametru 256mm, grosime 24mm, ventilat.
- spate diametru 260mm, grosime 10mm, plin.
Pe spate intr-adevar sunt mai mari discurile ca si diametru, dar banda de franare si placutele sunt mai mici ca si discurile de fata.
daca ai posibilitatea sa mosori diametrul discurilor tale de fata ar fi ideal.

paul-tm si-a pus discurile de spate de pe Vectra B.
  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
asa vin masinile cu discuri pe spate mai mici.
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Discurile fata de 256 mm se cunosc dupa fantele de aer de pe centru.Daca nu au fantele acele de aer sunt de 236mm.
Din cate stiu e recomandat daca se pune discuri pe spate sa se treaca pe fata la discuri 256mm .
Astfel risti ca la o frana brusca pe asfalt umed sa derapezi, deorece spatele va frana mai tare.

Stiu ca nu e recomandat sa se foloseasca piese de frane de la demembrari, dar si cele de pe masina sunt vechi. Si daca trebuie inlocuite dicurile sau placutele le schimbi nu ar trebui sa fie probleme.
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
imi poate spune cineva daca discurile de frana fata pt astra f, de dimensiuni 256/24 se potrivesc in locul celor cu dimensiuni 256/20 ?
astra f din 94, c18nz
eu din ce imi aduc aminte, aveam discuri cu dimensiuni 256/20
stiu ca exista riscul ca discul sa nu intre in suportul de la etrier, adica sa frece pe el, dar nu ar fi o problema, pt ca as putea schimba suporturile etrierilor
Ceea ce ma intereseaza este daca vor avea loc sa intre intre placutele din etrier, bineinteles placute noi .
Intre placutele vechi probabil vor intra, intrucat sunt uzate
Discurile le-am gasit noi , la un pret de nimic, insa nu sunt sigur ca vor intra in etrier, in cazul in care pun placute noi. Restul dimensiunilor sunt identice
multumesc
  • gionim67

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 tc4ee1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,

Pe masina fata acum am discuri ventilate 236mm, ca sa schimb cu alte discuri de 256mm trebuie sa schimb si etrierul impreuna cu portetrierul?.
Asta in vederea unei modificari la franele spate ( de la tambur la discuri).

Multumesc.
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Exact asa trebuie. Tot sistemul.
  • Alecs1234

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
salutare tuturor! am si eu o intrebare! dupa ce am schimbat etrierii si discurile fata puse de 256 ventilate si am trecut de la tambur la discuri frana spate mai tr modificat ceva la pompa de frana pt a frana corect sau doar schimbarile facute cu grija?
masina este un astra f din 96 motor 1.6 8v intr-o axa e mai sigur ca pe spate sa pun punte de gsi sau doar sa schimb tamburii?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
0va a scris:
Din cate stiu eu la varianta ta de motor ar trebui sa ai si ABS, si atunci iti trebuie NEAPARAT modelul de butuci pt ABS.
Dar.....exista si un dar.....dezavantajul va fi ca masina va frana dezechilibrat, adica spatele va frana mai tare decat fata si automat daca vrei sa treci la frane spate pe disc trebuie sa faci upgrade si la franele pe fata.
.


As ruga o lamurire, daca e posibil: sistemul de franare fiind dotat cu ABS, cum poate sa apara acel dezechilibru de franare, care se presupune ca este insasi rolul ABS-ului, respectiv eliminarea dezechilibrelor de forta de franare, in functie de aderenta si forta normala de apasare(incarcare)?
Multumesc anticipat oricui poate sa clarifice.
  • gionim67

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 tc4ee1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Dupa cunostintele mele ( putine ) rolul ABS-ului este de a nu bloca roata la franare nu sa echilibreze forta de franare, acela este alt sistem.
Daca nu este asa, sa ne lamureasca si pe noi cineva cu cunostinet solide .
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pai, blocarea rotii nu e data si de forta de franare, printre altele?
Si tot in sprijinul acestei idei, din cate stiu eu, puntile spate prevazute cu ABS nu mai prezinta si acel repartitor/distribuitor de franare in functie de incarcarea puntii, tocmai ptr ca ABS-ul preia si aceasta sarcina/indatorire ...
  • gionim67

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 tc4ee1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu eu prea multe, dar este diferenta intre cele doua notiuni, altfel nu scoteau nemtii sisteme de franare diferite in functie de motorizare.

Toate bune !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din pacate, raspunsurile tale nu clarifica deloc lucrurile, ba chiar as spune ca din contra ... daca as fi carcotas ...
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Bibu....nu mai fi carcotas degeaba. Daca intr-adevar voiai sa vezi ce face mai exact ABS-ul exista gogule. Daca vrei sa vezi practic ce face ABS-ul anuleaza frana pe o roata si apoi sa ne zici daca se echilibreaza forta de franare. Si daca intr-adevar vrei sa nu-ti spuna lumea carcotasule, du-te la un stand ITP si urmareste cand intra pe standul de franare masinile cu ABS. Sunt niste ceasuri acolo mari care indica diferentele fortei de franare.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Un raspuns foarte lamuritor (cu argumente tehnice solide, într-un limbaj elevat demn de MIT) la intrebarea mea, vis-a vis de afirmatia lui 0va:

0va a scris:
"Din cate stiu eu la varianta ta de motor ar trebui sa ai si ABS, si atunci iti trebuie NEAPARAT modelul de butuci pt ABS.
Dar.....exista si un dar.....dezavantajul va fi ca masina va frana dezechilibrat, adica spatele va frana mai tare decat fata si automat daca vrei sa treci la frane spate pe disc trebuie sa faci upgrade si la franele pe fata."
.

bibu16v a scris:
"As ruga o lamurire, daca e posibil: sistemul de franare fiind dotat cu ABS, cum poate sa apara acel dezechilibru de franare, care se presupune ca este insasi rolul ABS-ului, respectiv eliminarea dezechilibrelor de forta de franare, in functie de aderenta si forta normala de apasare(incarcare)?
Multumesc anticipat oricui poate sa clarifice. "

Bravo, ca-n Germania!

Astept, totusi, si un raspuns serios ...
  • gionim67

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 tc4ee1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Asteapta.....probabil pana te lamuresti, casezi masina !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR