Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Alea le reparai pe marginea drumului, dar daca ai passat, spaima drumurilor lungi tre sa te pleci cu portofelul plin.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Alea le reparai pe marginea drumului, dar daca ai passat, spaima drumurilor lungi tre sa te pleci cu portofelul plin.


Tony, ai tu asa o "pasiune" pentru pasat? Caut o macheta si te "cadorisesc"... Laughing

On topic,

Transfagrasanul se poate face si cu motor mic, doar sa nu incercati a face bravuri. Calm si cu rabdare ajunge si Corsa oriunde.

Numai bine
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Corsa trece Transfagarasunul si cu tamponul de la cutie rupt. Au trecut ai mei pe acolo. Singura problema, data fiind de lipsa semnalului telefonului mobil in zona, era ca daca nu primeam vesti de la ei in 6 ore sa plec dupa ei. Nu au fost probleme, masina comportandu-se exemplar.

Cu dacia nu mi-era frica, o reparai pe marginea drumului sau gaseai pe cineva sa te ajute. Cu astea e mai rau, dar nu de speriat.
  • ionut.96

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 1.3 DTJecoFlex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Drep sa spun nu am fost cine stie unde, numai pana la Padina.
Masina a mers super bine si nu am avut nic un consum mare ( 6l/100km).
AM mers destul de bine cu ea si pe drumuri mai accidentate si s-a descurcat.
Inainte am avut o Dacie din '88 si mergea bine.
Am avut si GPL pe ea si nici nu te duera capu la mers.
Deci recomand cu masinilea astea germane sa te duci orunde daca e pusa la punct.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Corsica mea a urcat fara probleme Trans-ul. Viteza a 2-a a fost baza, fiind prea abrupt, aglomerat, sucit, samd.
Sunt mandra atat de masinuta cat si de aptitudinile mele de sofer ce mai are 3 luni de purtat portocala in geam Wink
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Aveam, inainte de plecarea pe Trans, 3 linii pline pe joja. Azi - dupa Trans dus-intors, frecat o sapt. prin oras si un drum de Cluj-Sebes, am lipsa 2 liniute pe joja.
In manualul masinii e trecut ca mananca 0,6l/1000km, dar in cazul meu, nu am parcurs 1000 de km. Sa fie de la urcatul Trans-ului in a 2-a?Putere mai mare deci halit mai mare?
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Desi m-am intors cu teava(de esapament)neagra,cu alergat pe A1 cu 130-140 +AC in functiune si vant din fata,nu mi-a mancat ulei decat o liniuta dupa ~9000km parcursi de la ultimul schimb(Mobil 10w40),in schimb media de consum pe traseul Gr-B-Zanoaga-Transfagarasan-B-Gr a fost de ~6,8l/100km.Stilul de condus>motorul la 4000-5000rot/min,am innebunit un renault megan sedan, in coada caruia m-am tinut,numai ca el probabil mai schimba a III-a,insa eu in curbe schimbam a II-a si-l "impingeam"fapt ce pana la urma a facut ca renault-ul sa inceapa sa scoata fum negru insa fara diferente de demaraj.
Si...apropos de A1 ,am fost depasit de o insignia tare suparata ce se ducea cu peste 150-160km/h.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:Aveam, inainte de plecarea pe Trans, 3 linii pline pe joja. Azi - dupa Trans dus-intors, frecat o sapt. prin oras si un drum de Cluj-Sebes, am lipsa 2 liniute pe joja.
In manualul masinii e trecut ca mananca 0,6l/1000km, dar in cazul meu, nu am parcurs 1000 de km. Sa fie de la urcatul Trans-ului in a 2-a?Putere mai mare deci halit mai mare?


Sincer nu cred ca scrie nicaieri in manual ca "mananca" masina 0.6L ulei/1000km, asta inseamna ca in 10.000km la cat se face schimbul ar trebui sa "manance" 6L de ulei, ori ulei se pune in motor 3.5L. La mine nu mananca deloc ulei, adica dupa 10.000km inainte de a schimba uleiul, pe joja am tot 4 liniute, si nu am completat in viata mea ulei. Masina are 154.000 km. Poate pierde masina ta ulei pe undeva, ca motorul nu mananca ulei.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@Shiva: Conteaza si cand l-ai schimbat ultima oara si turatiile cu care ai circulat. In manual e trecut consumul maxim posibil, astfel incat ei sa fie acoperiti in cazul unor reclamatii.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
L-am schimbat in februarie. As mai avea in jur de 1500km de facut pana sa-i fac urmatorul schimb (la 10k km).
Pe Trans a trebuit s-o turez pe la 3000-3500 ca sa aiba forta la urcare, in depasiri din nou am turat-o. Azi i-am dat in goarna pe bucatica de autostrada de langa Cluj. Sunt curioasa ce nivel indica joja maine dimineata.
Cred ca si distributia tre' schimbata. Nu e zgomotos motorul decat dupa ce alearga un drum mediu-lung. Intr-o sambata urmatoare o vom verifica ochiometric.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Posibil ca si din cauza distributiei sa iti manance ulei, dar un consum de 1-2L la 10k km am inteles ca e ok, daca depaseste in total 2L atunci e cam nasol.

LE: Din cate stiu consumul de ulei creste la turatii peste 3800-4000rot/min.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am revenit din concediu pe Transfagarasan.Mi s-a parut "plimbare de voie".Nu mi-am facut de loc probleme in legatura cu dificultatea drumului.E drept ca nu am gonit (desi stiu s-o fac),pentru a putea sa admir din mers peisajul,care e superb.
Am facut 1400Km in concediu si inca 1000Km inainte (de cand am masina).
Verificat ulei motor:nu se observa nicio scadere pe joja.Consum:5,4 in zonele fara autostrazi (viteza:90-100Km/h).Pe autostrazi n-am putut depasi 120Km/h din cauza unui cauciuc prost echilibrat pe fata (le-am echilibrat inainte,dar...asta e).La 120 trepideaza volanul,asa ca am mers cu ~110 si consumul a trecut putin de 6l/100Km.La carte scrie:5,2 la 90Km/h....6,9! la 120.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Uleiul se afla in motor si nu are unde sa plece decat daca motorul are o problema, vreo garnitura stricata, semering stricat, surub nestrans, etc. Nu are voie sa consume 2L la 10 mii de km si nici mai putin. Eu conduc sportiv, caci asa e masina cu motor mic si cuplu maxim la mine e la 3800rpm/min. Eu merg des si cu 4000 si 5000, si nu consuma ulei, si nu cred ca influenteaza turatiile consumul de ulei. Eventual la turatii mari, e si presiunea mare si se pierde mai mult ulei pe la vreo garnitura, etc, dar este anormal.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate si completez eu ca motorul poate sa mai manance ulei daca sint segmentii uzati (setul motor),caz in care iese fum pe toba de esapament,cu cat e mai turat motorul.Am avut personal aceasta situatie si la Dacie si la Olt Cit.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@alexandrudicu : cuplu maxim este la 4000rpm nu la 3800
@danpet : in ce carte iti da consumul la fiecare viteza ? Very Happy
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acuma m-am intors de pe Transfagarasan...nu m-am dus pregatit doar asa spontan a fost excursia..Superb peisajul,drumul bun,recomand tuturor.Fara eveimente am parcurs drumul si nu, NUu mi-a fost mila de masina " i-am rupt fasul" Wink)
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:@alexandrudicu : cuplu maxim este la 4000rpm nu la 3800
@danpet : in ce carte iti da consumul la fiecare viteza ? Very Happy

In cartea originala (in germana) a masinii e un tabel cu aceste consumuri,pt toate modelele (variantele) de Corsa.As fi pus o poza,dar nu stiu unde mi-a pus-o nevastamea...cand o voi gasi,o voi pune.

Atentie,a nu se confunda cuplul maxim (care e la turatie mai mica) cu puterea maxima (la turatie mai mare).
La motorul meu C14NZ cuplul maxim e la 2.800rpm,iar puterea maxima la 5.200 rpm.
La C16XE cuplul la 3.800 rpm iar puterea la 6.000 rpm
Aceste date sint din manualul de service pe care-l am,dar se gasesc si in cartea masinii (manualul de utilizare).
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit cartea,iata si pozele promise.Daca moderatorii considera ca ar trebui postat la alt subiect,rog sa procedeze la mutare.

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
z12xe : 4000 -cuplu maxim 5600 - puterea maxima
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sti cumva celeasi date si pt X10Xe
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR