Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am masina din semnatura, si de la un timp imi creste temperatura apei.Dar in ce fel? Cand merg 2000-2500 de ture sta la 95 de grade. Cand ma duc la 3000-3200 creste la 100 de grade si chiar peste si asta ma refer la drum intins in afara. Acum, ma intreb asa: Ce poate sa fie? Pompa de apa care nu o mai invarte cureaua cum trebuie si scapa, Radiator infundat sau termostat care se deschide greu? As vrea sa verific pompa ca eu de cand am masina am facut 40.000 de km si nu am scimbato niciodata si nici inainte nu stiu cand a schimbato ultima oara. Si ma gandesc ca nu se mai invarte cum trebuie.Ma gandesc ca radiatorul e un pic infundat dar nu sunt sigur. Am verificat la un drum intins furtunele cand aveam 100 de grade in bord si furtunul care intra in radiator era fierbinte de nu puteai tine mana pe el iar cel ce iesea era mai rece, puteai tine mana pe el.M-am gandit ca se face racirea bine. Dar de ce apa era totusi la 100 de grade? Cineva mi-a zis ca nu trece apa prin el cum trebuie! Nici nu stiu ce sa fac si ce sa verific. Voi ce ziceti? Multumesc anticipat!


Chiar nu se poate posta un titlu, dupa logica existenta ?
edit by StefanTolos

Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru inceput scoate termostatul si testeaza fara el;apoi curata radiatorul si vezi cum se manifesta dupa asta si in cele din urma schimba pompa de apa.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asta ar insemna sa dau de 2 ori distributia jos! Si nu prea as vrea sa o deranjez de 2 ori! Multumesc!
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate,chiar de 3 ori(o data pentru termostat,o data pentru radiator si inca o data pentru schimbarea pompei de apa).
Eu propun sa mutam discutia la ²Sa ne descretim fruntile²,ce parere ai?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ursu 82, la pompa de apã nu existã varianta intermediarã:..."nu se mai invârte cum trebuie...", pompa ori se invârte, ori se gripeazã rulmentul ºi atunci crede-mã cã nu se mai invârte. In acest caz ( rulment gripat ), dacã motorul funcþioneazã cureaua alunecã pe rulment ºi in câteva minute se poate aprinde din cauza frecãrii ( dacã rezistã câteva minute ºi nu se rupe ). Pãrerea mea este sã cauþi problema in altã parte. Este posibil sa ai termostatul defect, sau radiatorul infundat.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Ai dreptate,chiar de 3 ori(o data pentru termostat,o data pentru radiator si inca o data pentru schimbarea pompei de apa).
Eu propun sa mutam discutia la ²Sa ne descretim fruntile²,ce parere ai?

Nu prea am inteles eu treaba cu mutatul la "Sa ne descretim fruntile", dar eu va multumesc la amandoi pentru sfaturi! Multumesc! Cred ca cel mai bine dau radiatorul jos si incerc sa-l curat!
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sa ne anunti si pe noi daca ai rezolvat si cum ai rezolvat.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va rog daca se poate sa-mi cititi ultimul topic de aici CLICK si sa-mi dati un sfat ceva, sau eventual sa uniti topic-urile! Va multumesc!
  • Forsa

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
verifica termostatul sa nu fie blocat ca poate nu deschide la 90 de grade...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Forsa a scris:verifica termostatul sa nu fie blocat ca poate nu deschide la 90 de grade...

termostatul e bun deschide la 90
  • Forsa

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
atunci da radiatorul jos si baga aer cu presiune mare in el de la un compresor sau asa ceva...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR