Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. asa vrea sa stiu kre sunt dezavantajele si avantajele a gentilor pe 17 montate pe un ASTRA G 1.8 16v , tinand cont ca pe cartea masinii dimensinunea maxima este 205 50 16.astept parerile voastre,multumesc.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Avantaje : aspectul
Dezavantaje : tinand cont ca depaseste dimensiunea maxima-amenzi si talon luat
O sa simti toate gropile si gropitelele de pe drum
Bucsile si alte elemente ale suspensiei vor fi solicitate la maxim
Costul unei singure anvelope noi la aceste dimensiuni, poate egala si chiar depasi valoarea a 4 anvelope noi, la dimensiunea standard.
Viteza indicata pe bord nu va mai fi cea reala
Se poate sa nici nu intre cauciucul ala fara sa frece in ceva (fuzeta, aripi..)
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tomescu_g20 a scris: tinand cont ca pe cartea masinii dimensinunea maxima este 205 50 16.......

Raspunsul il ai in citatul de mai sus.Intrebarea mea este,de ce vrei sa-ti pui R17 daca stii ca nu sunt omologate pentru masina respectiva?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
putin off topic--- se spunea in regulament ca cei care nu au nimic concret de spus sa nu spuna... mai frumos e ca tocmai un moderator a scris doar ca sa fie scris. La o intrebare de obicei se raspunde afirmativ, nu tot cu o intrebare.

On- eu am avut pe r17 pe astra y20dth dar si la tine fiind motorul maricel nu ai sa ai probleme de lipsa putere motor. Nu le am avut mult timp deci nu iti pot spune dezavantaje, in schimb frana era considerabil mai buna si la fel tinuta de drum in curbe.
Skip ads

  • Pupak

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Avantaj: masina are un aspect mai placut, tinuta mai buna pe drum.
Dezavantaj: o sa simti fiecare groapa, creste consumul de conbustibil, volanul o sa fie mai greu de invartit, probleme la ITP

@florinianc, marimea maxima care e trecut in talon e 205/50/16, el a pus de 17, totusi diferenta e doar o marime, nu cred ca afecteaza asa tare masina. In legatura cu viteza pe bord, daca la talon are 45 nu o sa fie probleme.

@tomescu, acum ce marime ai la anvelope?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, si ar mai fi de spus ca jentile mari nu sunt potrivite pentru drumurile "bune" din romania.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kapp, Capella are dreptate. I-a atras atentia asupra unui aspect care, tinand cont de foamea politistilor din ultima vreme, are potential generator de probleme. Politistii/ARR-ul/RAR-ul nu se uita ca tu ai respectat, de fapt, diametrul rotii. Ei se uita daca combinatia aia de dimensiuni e omologata pe modelul ala.
Tomescule, probleme o sa ai pe urmatoarele aspecte:
- simti toate gropile
- ai talon mic, deci o sa tai gumele mai usor cand dai in gropi/borduri (trebuie mai multa grija)
- control ARR/inspectie ITP

Cu ocazia asta si mutam topicul unde ii e locul...
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Avantaje : aspectul
Dezavantaje : tinand cont ca depaseste dimensiunea maxima-amenzi si talon luat
O sa simti toate gropile si gropitelele de pe drum
Bucsile si alte elemente ale suspensiei vor fi solicitate la maxim
Costul unei singure anvelope noi la aceste dimensiuni, poate egala si chiar depasi valoarea a 4 anvelope noi, la dimensiunea standard.
Viteza indicata pe bord nu va mai fi cea reala
Se poate sa nici nu intre cauciucul ala fara sa frece in ceva (fuzeta, aripi..)
da vreau sati zic k ma dus la 120E un cauciuc e adevarat tot cea ce zici dar ai si satisfactie cu ele
Skip ads

  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:
tomescu_g20 a scris: tinand cont ca pe cartea masinii dimensinunea maxima este 205 50 16.......

Raspunsul il ai in citatul de mai sus.Intrebarea mea este,de ce vrei sa-ti pui R17 daca stii ca nu sunt omologate pentru masina respectiva?
leam pus ptr k mia fost incantat ochiul la vederea altor ASTRE la fel cu jante pe 17 se vede super
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
kapp a scris:putin off topic--- se spunea in regulament ca cei care nu au nimic concret de spus sa nu spuna... mai frumos e ca tocmai un moderator a scris doar ca sa fie scris. La o intrebare de obicei se raspunde afirmativ, nu tot cu o intrebare.

On- eu am avut pe r17 pe astra y20dth dar si la tine fiind motorul maricel nu ai sa ai probleme de lipsa putere motor. Nu le am avut mult timp deci nu iti pot spune dezavantaje, in schimb frana era considerabil mai buna si la fel tinuta de drum in curbe.
vreau sa te contrazic in ceea ce priveste franarea, sincer mam gandit sa montez macar pe fata discuri marite d frana ptr k se simte binisor franarea mai lenta deci distanta e mai mare de franare
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pupak a scris:Avantaj: masina are un aspect mai placut, tinuta mai buna pe drum.
Dezavantaj: o sa simti fiecare groapa, creste consumul de conbustibil, volanul o sa fie mai greu de invartit, probleme la ITP

@florinianc, marimea maxima care e trecut in talon e 205/50/16, el a pus de 17, totusi diferenta e doar o marime, nu cred ca afecteaza asa tare masina. In legatura cu viteza pe bord, daca la talon are 45 nu o sa fie probleme.

@tomescu, acum ce marime ai la anvelope?
am montate 4 anvelope 215 45 17
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Da, si ar mai fi de spus ca jentile mari nu sunt potrivite pentru drumurile "bune" din romania.
masina o am in ITALIA d 1 an deci problema drumului nu o am Cool
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa citesti si regulamentul si in loc de 5 posturi consecutive sa postezi numai 1. Ai si buton de editare.
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:kapp, Capella are dreptate. I-a atras atentia asupra unui aspect care, tinand cont de foamea politistilor din ultima vreme, are potential generator de probleme. Politistii/ARR-ul/RAR-ul nu se uita ca tu ai respectat, de fapt, diametrul rotii. Ei se uita daca combinatia aia de dimensiuni e omologata pe modelul ala.
Tomescule, probleme o sa ai pe urmatoarele aspecte:
- simti toate gropile
- ai talon mic, deci o sa tai gumele mai usor cand dai in gropi/borduri (trebuie mai multa grija)
- control ARR/inspectie ITP

Cu ocazia asta si mutam topicul unde ii e locul...
ok,mersi frumos
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR