Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • lau1970

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cum vopsesc capota neagra. vreau sa o fac matuita. cu ce vopsea ma sfatuiti sa o fa c la sprey si ce lac. Am auzit ca este lac mat? apropo am o corsa c am vazut la cineva si e super
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O duci la un vopsitor auto? Rolling Eyes
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
lipesti pe ea folie neagru-mat. Cand nu iti mai place, o schimbi si basta, ramane masina cum a fost. Am vazut personal masini infoliate si arata ok.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca incerci sa vopsesti capota cu spray-ul,nu-ti va iesi (bine).Asta pentru ca suprafata de vopsit e foarte mare,iar spray-ul stropeste pe o portiune de 3-5 cm,in cele mai bune cazuri de 8-10.Zic eu ca iese bine numai la pistol.Spray-ul e bun la suprafete relativ mici,de max.40-60 cm latime.In schimb,cum zicea si @invest,autocolantul ar fi mai indicat.Pentru aplicarea lui doar se spala capota,in timp ce pt.vopsire tb.matuita cu smirghel,deci procesul e oarecum ireversibil.
Exista si lac mat,dar pt.a-l imbutelia in spray,e mai complicat.In sprayurile goale,cand vin de la fabrica,exista un agent propulsor care are si un pic de lac in el,fara intaritor.Aici intervine problema (explicata de cei la care m-am dus si eu,pt.aceste lucru Embarassed )..S-ar putea ca agentul propulsor,impreuna cu lacul mat pe care il bagi tu (si care oricum nu se va intari fara intaritorul lui) sa se transforme intr-o chestie la fel de lucioasa ca un lac normal,sau sa se branzeasca,sau cine mai stie ce...In orice caz NU va iesi lac mat.Mi-au spus ca pot incerca,pt.ca si ei sunt foarte curiosi,dar cum ma costa cam 50 ron un astfel de experiment.Un spray de lac normal,mai bunicel e 20-30 ron,asa ca am renuntat la idee.Daca vrei sa-l imbuteliezi tu,totusi,sa ne spui si noua ce a iesit.
Skip ads

  • insane_mcd

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
incearca cu autocolant.....daca te opreste rar ul sa ti certificatul si e cald si soare afara decat o dezlipesti pe loc sa nu ti certificatul
  • coategoale

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Exista si autocolant imitatie de fibra-carbon care da un aspect deosebit capotei.
  • GHINDUTZA

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Exista imitatie fibra carbon dar este cam scumpa, ceva mai ieftin este sa printezi pe un autocolant imitatia de fibra-carbon
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR