Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mersul economic il practic doar la drumurile lungi , in afara orasului . Dar nu tot timpul , depinde de destinatie , timpul disponibil , conditii de trafic , etc . In oras nu ma intereseaza consumul .
Pentru un mers economic , aplic metoda vitezei constante , pe cat este posibil . Maxim 100 si talpa usoara .
Si pentru ca tot s-a pomenit , folosesc frana de motor infinit mai mult decat scosul din viteza . Scot din viteza doar atunci cand doresc sa ma opresc , iar turatia motorului scade sub 1000 .
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Buna,

M-ar interesa, pentru motor diesel, sa stiu cu ce treapta de viteza mergeti cand se circula bara la bara (de exemplu pe Valea Prahovei in week-end, dar nu neaparat), in prima sau in a doua. In cazul acesta nu se merge subturat si se strica motorul (turbina) ? Cum ar fi corect ?

Multumesc
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
consumul il faci din reglaje ,program de circulatie(in oras evita orele de iad)si din pedala ascultand motorul nu turometrul!
de scos din viteza merge daca te tine ca oricum mersul in relantiu nu umezeste gatul carburatorului pe cand orice forma dementinerea vitezei da aici conteaza si timpul fiecarui regim concurent
daca nu ai respectat prima fraza NU mai fa consumul.de asta avem benzinarii!
  • newmedia_ltd

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sa apelam la manualul masinii care spune urmatoarele :
"este capitol dedicat"" Shocked

Saving fuel
Energy-conscious driving

* High fuel consumption is often a result of failing to d rive in an energy-conscious manner.
* You should therefore drive with energy in mind – "more miles with less fuel".
Fuel consumption depends to a great extent on your own personal driving style.

The following hints are intended to help you consume fuel at a rate that is as close
as possible to the specified levels.
Check your vehicle’s fuel consumption every time you refuel.
This facilitates early detection of any irregularities causing increased fuel consumption.

Warming up
# Driving at full throttle or idling while the engine is still cold increases engine wear and fuel consumption.
# Drive off immediately after starting.

Warm up the engine by running it at moderate engine speeds.

Uniform speed
# Hectic driving significantly increases fuel consumption.
# Do not accelerate and brake unnecessarily.

Drive as often as possible in top gear.
The vehicle can often be driven in 4th or 5th gear from a speed of 30 mph (50 km/h) in urban traffic.
In fourth gear fuel consumption in the 30 to 50 mph (50 to 80 km/h) range is around 25 % lower than in third gear.
In the 44 to 55 mph (70 to 90 km/h) range, fuel consumption in fifth gear is roughly 15 % lower than in fourth gear.
Select the next higher gear as soon as possible, and only change down when the engine is no longer running perfectly
smoothly.

Idling
* The engine also consumes fuel when idling.
* If you have to wait for more than one minute, it is worthwhile switching off the engine.
Five minutes of idling corresponds to ap proximately 0.6 mile (1km) of driving.

Overrun
# The fuel supply is automatically cut off during overrun, e.g. when the vehicle is
being driven down long gradients or when braking.
# To enable the overrun cut-off to take effect and save fuel, during overrun do
not accelerate and if in manual transmission mode do not declutch.

Correct gear selection
# High revs increase engine wear and fuel consumption.
# Do not race your engine. Avoid driving at high engine speeds.Making use of the tachometer helps to
save fuel. Drive in a low engine speed range for each gear as much as possible
with uniform engine speeds.

Urban traffic
# Frequent starting and stopping – for example a t traffic lights, in stop-start
traffic or traffic queues – greatly increases average fuel consumption.
# Plan carefully to avoid traffic congestion.
Good anticipation avoids unnecessary stopping, If possible, select roads with a good
traffic flow, By keeping a safe distance from the vehicle in front and by not lane-hopping
you will be able to avoid frequent braking and acceleration, which uses up a lot of fuel.

High speed
# The higher the speed, the higher the consumption. At top speed, you consume a great deal of fuel.
# Slightly releasing the accelerator pedal results in distinct fuel savings with no major loss of speed.

Drive at no more than around three quarters of maximum speed and you will use up to 50 % less fuel, without losing a
great deal of time.

Tyre inflation pressure
# Inadequate tyre pressure, leading to higher road resistance, costs money in two ways: for more fuel and increased
tyre wear.
# Regular checks (every 14 days) pay off.

Electrical loads
# The power consumption of electrical equipment increases fuel consumption.
# Switch off additional consumers (e.g. air conditioning 3, heated rear window,heated seats 3) if they are not required.

Automatic transmission
# Full throttle, kickdown, the sporty driving programme and unnecessary manual
changing of drive ranges all severely increase fuel consumption.
# Driving can almost always be maintained when in D.
If the accelerator pedal is depressed gently and evenly the
transmission will shift into the fuel-saving gears at an early stage.

Loading
# Unnecessary weight increases fuel consumption, especially when accelerating (urban traffic).
A load of 100 kg can increase fuel consumption in urban traffic by up to 1.75gal. /1000 miles (0.5 l/100 km)
# Reduce the loads you carry.

Roof racks, ski-holders
# Roof racks and ski-holders can increase fuel consumption by approx. 3.5 gal./1000 miles;
(1 l/100 km) due to the increased air resistance.
# Remove them if they are not being used.

Repair and maintenance
# Improper repairs or adjustment and maintenance work can increase fuel consumption.
Do not carry out work on the engine yourself.

Extreme driving conditions
# Driving up steep gradients, driving on poor roads, cornering, pulling a caravan/trailer or winter driving all
increase fuel consumption.

Fuel consumption increases dramatically in urban traffic and at winter temperatures, especially on short trips
when the engine operating temperature is not reached.
# Follow the hints given above to keep consumption to a minimum under such conditions.



sursa : manual de utilizare OPEL ASTRA G
sper sa va fie de folos
imi cer scuze dar nu am avut timp sa traduc materialul
Skip ads

  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dan d0bre a scris:zimi si mie cat e consumul la relanti?!io cred ca va inselati; mai mult consuma intr-o treapta de viteza chiar daca nu calci acc.pe pariu!


eu sunt sigur ca tu te inseli! in primul rand scrie in carte ca in frana de motor se taie alimentarea cu benazina!
(stiu ca am dat un citat din 2007)
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Maiandrei am o intrebare: Daca circulam "la consum" respectiv, afirmatia "- 3.2-3.5% in a 4-a la 60km/h si a 5-a la 70km/h " motorul se afla undeva sub 1800 rpm; asta nu inseamna ca daunam motorul? Care este indicele optim pentru consum dar si pentru longidivitate a motorului, atat in oras cat si in afara? @posesor(semnatura): Astra G Y17DT
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sofatul..."la consum" presupune eliminarea "sportivitatii" la volan! Acceleratii lent progresive, schimbul treptelor la RPM-uri medii, frane de motor facute din timp, intr-un cuvant ...."soferie batraneasca"! Smile
  • mihai drg

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1994 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
consumul de benzina(motorina) difera de la masina la masina si de la stilul fiecaruia in condus;eu incerc sa sa-i dau motorului o turatie medie, in functie de treapta de viteza in care ma aflu,la drum lung nu fortez in depasiri fara rost si pastrez o viteza constanta(90-100) iar in oras nu prea fac schimbari dese de viteza si incerc sa am o viteza medie (50);drum bun si un consum cat mai mic!
Skip ads

  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza cum se conduce economic si "sanatos" in acelasi timp..
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cod a scris:Maiandrei am o intrebare: Daca circulam "la consum" respectiv, afirmatia "- 3.2-3.5% in a 4-a la 60km/h si a 5-a la 70km/h " motorul se afla undeva sub 1800 rpm; asta nu inseamna ca daunam motorul? Care este indicele optim pentru consum dar si pentru longidivitate a motorului, atat in oras cat si in afara? @posesor(semnatura): Astra G Y17DT


eu cred ca consumul cel mai mic astfel incat sa nu dauneze motorului se realizeaza in fiecare treapta la 2000 rpm
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Cod poti merge linistit cu a 4-a la 50 si cu a 5-a la 70 ... nu dauneaza motorului. Scrie si in carte ca asa se merge economic. Insa nu uita din cand in cand sa o mai scoti la alergat si sa conduci ceva mai sportiv. Mersul lenes invata si masina sa fie lenesa.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
a 5-a la 70? pai cred ca am undeva la 1500 rotatii/min ori asta n u mai cred ca e bine ,parerea mea de nestiutor.sau poate am kiar mai putin de 1500
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Teoretic daca tii viteza constanta, nu urci vreo panta si nu accelerezi brusc de acolo poti merge asa. Daca vrei sa accelerezi retrogradezi treptele.
Dar o sa ai consum mult mai mare decat daca mergi la 2000rpm.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Faceti un experiment , acoperiti turometrul cu un carton si conduceti masina dupa cum o simtiti, eu nu mai bag in seama turometrul de o perioada buna de timp si scot consum mult mai bun decat atunci cand stateam cu ochii pe ''RPM''.
Am observat, ca la multi le este frica sa tureze masina.
Ieri am fost la un drum pana la Budapesta si inapoi 800 km , si am zis ca merg super exra sportiv, nu ma refer la viteza ci la la schimbat vitezele la turatia mxima( 5500-6300), la viteza medie de 91km/h consumul a fost de 7,1%
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc! Mai astept pareri.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Teoretic daca tii viteza constanta, nu urci vreo panta si nu accelerezi brusc de acolo poti merge asa. Daca vrei sa accelerezi retrogradezi treptele.
Dar o sa ai consum mult mai mare decat daca mergi la 2000rpm.

putem sa facem o incercare ... la mine cel putin consumul la 70 e mai mic cu 1 l decat la 90 (ambele viteze in a 5-a). Am pus mai in spate o poza ... consum 3.8% pe bucuresti- ploiesti mers 80 pe ceas cu tempomatu ... in realitate 75km/h
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cum procedez eu:
merg, sa zicem cu 80km/h. se apropie un obstacol sau altceva care presupune reducerea vitezei pana la oprire.
raman in a 5-a pana aproape sa ma opresc, cand scot pe liber, in tot acest timp calcand numai frana de picior, fara a schimba in treapta inferioara.
bine, cand e iarna si alunecos pe jos, atunci reduci de la 80 la 0 km/h calcand frana concomitent cu retrogradarea de la 5 la 1
pt cunoscatori: e corect?
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ca si colegul @kzz cel mai economic merg dupa ureche si am observat ca este undeva in jurul da 2000rpm constant ,iar la acelerari si demaraj pana in 3000.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cum merg eu "economic", nu sustin ca e si corect:
1. urmaresc pe BC viteza si turatia la care sunt afisate cele mai mici consumuri instantanee, in fiecare treapta de viteza. Am postat mai devreme un link catre rezultatele obtinute la Y20DTH, Vectra-B;
2. functie de necesitati, incerc sa ma incadrez in una din situatiile determinate mai sus;
3. folosesc tempomatul cat mai mult posibil;
4. daca am nevoie sa accelerez usor, nu retrogradez;
5. daca am nevoie sa accelerez rapid, retrogradez;
6. folosesc frana de motor din timp (de exemplu cand ma apropii de semafor rosu);
7. nu mai accelerez daca urmeaza un viraj sau alta manevra care ma obliga sa incetinesc.
8. si nu in ultimul rand, verific periodic consumul instantaneu la diverse turatii.

Ce inseamna "mers subturat"?
Parerea mea: motorul este subturat in plaja de turatii de sub valoarea determinata la pct.1
Astept si alte pareri.
  • dj05fmx

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1990 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
consumul dupa parerea mea e dat in mare parte de felul cum apesi pedala de acceleratie si de faptul cum intelegei sa iei cat de mult stresul de pe motor prin retrogradare. mersul subturat nu inseamna consum optim!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR