Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Poate ati auzit de noua lege referitoare la contractele incheiate cand se face un ab. la vodafone/orange/cosmote etc. care iti da voie sa renunti la ab. mai devreme de termenul contractului fara a mai plati vreo taxa de reziliere a contractului.

Discutam in seara asta cu cineva si venise vorba de abonamente si ziceam ca o sa il inchid si eu pe cel de la cosmote dar se pare ca n-am nici o sansa.

Foarte frumos dar nu e valabila si la contractele deja semnate, adica inainte de aparitia legii. E valabila doar pentru viitoarele contracte si ii obliga pe operatorii de telefonie si cei care mai fac contracte de genul acesta sa nu mai puna vreo taxa pentru reziliere.

Sursa : aici

Sper ca va e de ajutor informatia ca sa nu faceti un drum degeaba pana la aia unde aveti ab. , in cazul in care v-ati gandit la reduceri de cheltuieli pe criza asta !
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
si daca ai luat un telefon la promotie cu abonamentu' , trebuie sa platesti acel telefon in cazu' rezilierii contractului.
mi se pare de bun simt legea.
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
danywhy a scris:si daca ai luat un telefon la promotie cu abonamentu' , trebuie sa platesti acel telefon in cazu' rezilierii contractului.
mi se pare de bun simt legea.


Am impresia ca numai e mult si o sa cam dispara ofertele cu telefon la 1 leu sau oricum cu pret de tel la ab.(intelegi tu), ca asa isi face fiecare ab si il plateste 1-2 luni si apoi rezilieaza contractu si ramane cu telefonu. Nu stiu exact ce scrie prin lege,cu siguranta sunt multe aspecte luate in calcul.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca toate celelalte legi, si asta e atat de proasta incat nu are aplicabilitate. Legea , teoretic, se aplica si contractelor in derulare. Practic, toate contractele au avut tarife promotionale sau s-au achizitionat la pachet cu telefon subventionat, ceea ce face imposibila rezilierea. O alta gaselnita introdusa in lege este "suma fixa" stabilita ca despagubire, ceea ce presupune ca daca despagubirea este stabilita ca fiind contravaloarea abonamentului pana la terminarea contractului, iar nu poate fi ceruta rezilierea. Ramane de vazut cum vor arata noile contracte pentru cei ce nu vor dori nici tarife promotionale si nici telefoane subventionate.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Este foarte ok legea. Romanii de obicei vor sa inchida abonamentul cand apare o alta oferta mai buna, si li se pare ca s-au tapit cu actuala.
O sa fie alte preturi la telefoane.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Este foarte ok legea.

Ne dai si ceva exemple, chiar si ipotetice, in care legea este aplicabila?
Eu am notificarea de reziliere facuta din februarie chiar daca imi expira contractele unul in noiembrie si altul in decembrie (celelalte 2 mai au cel putin 1 an pana la expirare) iar motivul de reziliere este cu totul altul decat o oferta mai buna, mai ales ca de 11 ani de cand am abonamentul, am invatat sa schimb tarifele.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu platesc net 12 mb + televiziune digitala de la UPC undeva peste 70 lei. Vreau sa renunt la ei datorita tarifului. Nu se poate pentru ca am contract pe un an. Alte motive in afara de cele financiare nu le pot invoca. Daca renunt mai devreme, platesc xxx lei. Mai am doar o luna si am scapat. Desi am incercat sa de mai multe ori sa renunt, nu s-a putut. Cand am vrut sa fac abonamentul mai mic, insemna o alta prelungire obligatorie de un an.
Acum pentru o luna nu are rost sa ma mai zbat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si RDS are tarifele tot pe acolo. In mai au introdus o taxa de mentenanta de 5 lei la fiecare contract, chiar daca asta insemna modificarea unilaterala a contractului. Sunt printre putinii din Deva care si-au reziliat contractul pe acest motiv, multi nesesizand nici macar ca platesc ceva in plus. Si pentru linistea unora, contractul era iesit din perioada minima obligatorie.
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gabi te rog da-mi si mie mai multe detalii deoarece eu cand am vrut sa reziliez contractu nesimtitii de la RDS au zis ca nu se poate ca am contract pe 2 ani desi la mine scrie in contract "perioada nedeterminata" tie ti-au facut figuri ?aveai abonamentul de mai mult de 2 ani? Deoarece eu am facut la ei cerere de reziliere si m-am trezit acasa cu factura de 145 lei + 5 lei care nu i-am platit pentru ca nu eram de acord cu taxa respectiva. Nesimtiti astia de la RDS ,am facut sesizare la OPC sa vedem ce se mai intampla dar mai doresc si eu detalii de la altii.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
rCiprian a scris:
danywhy a scris:si daca ai luat un telefon la promotie cu abonamentu' , trebuie sa platesti acel telefon in cazu' rezilierii contractului.
mi se pare de bun simt legea.


Am impresia ca numai e mult si o sa cam dispara ofertele cu telefon la 1 leu sau oricum cu pret de tel la ab.(intelegi tu), ca asa isi face fiecare ab si il plateste 1-2 luni si apoi rezilieaza contractu si ramane cu telefonu. Nu stiu exact ce scrie prin lege,cu siguranta sunt multe aspecte luate in calcul.


nu o sa dispara ofertele cu telefoanele la 1 leu. daca iti faci contract si iti iei telefon d-asta si dupa 2 luni vrei sa renunti , trebuie sa platesti telefonul. adica banii aia ce ii plateai la abonament timp de 2 ani in fiecare luna..sau cat timp era obligatoriu contractu' respectiv. oricum , companiile nu vor pierde niciun ban Twisted Evil
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
E relativ greu cu legea asta sa fie aplicabila. Companiile vor continua sa puna in contract multe chestii, intradevar greu sa piarda ele ceva si la urma urmei esti de acord semnezi de bine, daca nu esti asta e stai pe cartela la liber, nu te obliga nimeni.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
e o lege buna...
Asa le trebuie in special celor de la vodafone, reteaua cu cele mai proaste oferte, cele mai dezavantajoase optiuni si extraoptiuni de pe piata din romania. Personal am la ei abonament de 7 ani jumate, si platesc si minutele pe care nu vorbesc, in plus vorbesc 3 minute si cand sun sa vad cat am de plata spune ca am consumat 5 sau 7 Smile,am sunat la ei si am zis ca nu mai vreau sa mai continui si mi-au cerut cateva sute de euro, mai dai in fam. masii ca nu e corect! Luna viitoare expira perioada contractului si nu mai sunt nevoit sa dau taxa pt reziliere, legea care este data acum se aplica numai contractelor incheiate dupa intrarea acesteia in vigoare.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@ceribros
Eu am avut contract pe 1 an si era depasit termenul. In plus, ar trebui sa ai in contract o clauza conform careia, la schimbarea tarifelor, poti renunta la abonament. Oricum, cand au scapat de mine, cei de la rds au rasuflat usurati fiindca i-am scos din toate tiparele.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Chiar si asa mare atentie,cititi contractul inainte,ca va treziiti cu altceva,ca am patit-o eu acum 2 ani,dupa ce m-am hotarat am vorbit cu angajatul din magazin ca vreau prelungire pe un an,si normal dupa ce i-am spus de nenumarate ori nu am mai citit contractul,si surpriza era prelungit pe 2 ani,si asta normal am descoperit cand am vrut sa inchid abonamentul,toate astea ca am mers pe incredere,ca eu am tot repetat ca vreau prelungire pe 1 an,si cand stai si te gandesti ca in 5 minute imi aruncam un ochi pe contract,dar de,invatatura de minte,asa ca vor gasi ei altceva si se vor baza pe chestia cu necititul contractului.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Azi mi-a mai venit o confirmare a faptului ca nu am gresit schimband operatorul de cablu: am castigat la upc un tv LCD Samsung. Nici macar nu aveam idee de existenta tombolei atunci cand am incheiat contractul fiindca operatiunea s-a realizat prin telefon.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
felicitari Gabi, sa-l folosesti sanatos.
on-topic: orice lege ar fi, companiile nu vor pierde.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a renunta la abonamentul la o companie de telefonie mobila trebuie facuta o notificare , si conform noii legi, contractul se incheie incepind cu luna urmatoare. Cine a achizitionat un telefon mobil la pret redus si renunta la contract inainte de termen , va plati telefonul mobil la pretul de telefon liber(asta e singura obligatie fata de compania de telefoane). Daca intimpinati probleme va sfatuiesc sa apelati la OPC si o sa vedeti cum aveti succes in demesul vostru!E drept ca o sa mai dureze ceva timp, dar o sa aveti succes. Bafta!
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este clar,pretul telefoanelor la liber vor include si acea taxa de reziliere contract existenta pana acuma. Wink
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Pentru a renunta la abonamentul la o companie de telefonie mobila trebuie facuta o notificare , si conform noii legi, contractul se incheie incepind cu luna urmatoare. Cine a achizitionat un telefon mobil la pret redus si renunta la contract inainte de termen , va plati telefonul mobil la pretul de telefon liber(asta e singura obligatie fata de compania de telefoane). Daca intimpinati probleme va sfatuiesc sa apelati la OPC si o sa vedeti cum aveti succes in demesul vostru!E drept ca o sa mai dureze ceva timp, dar o sa aveti succes. Bafta!

Eu am sunat astazi la orange si mi-au motivat ca nu pot rezilia decat daca platesc abonamentul pe cele 16 luni cate mai am contract. Si ca legea se aplica doar celor care platesc taxa fixa dar abonamentul fiind in euro nu este o taxa fixa lunara Shocked
Stie cineva cava mai concret sau ce e de facut in acest caz?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Du-te la Orange Shop, si cere-le sa iti dea in scris chestia asta Smile Dupa aia pune-i pe youtube si la OPC.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR