Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Ovidiu75

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt in pragul achizitiei unei noi masini pe care o voi aduce din Germania. Dintre multitudinea de optiuni, si dupa eliminarea masinilor frantuzesti, m-am oprit la 2 posibilitati:
-Astra 1.7 sau 2.0 (pret practic identic) din 2003, 80.000 - 100.000 km sau
-Golf 1.9 SDI din 2000, 150-180.000 km
Amandoua se invart pe la 6500 euro (pret Germania - fara taxe). Am vazut recent un Golf cu caracteristicile de mai sus, cumparata de un coleg cu 6450 euro din Nurenberg de la handler arab Very Happy Auto-Bagdad, si masina parea destul de uzata pentru 155.000 km. Tot recent am vazut o Astra din 2003 (70.000 km) ce parea noua.
Astept pareri........
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
astra direct cu mot de 2000 dti, sdi de la golf este varza
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu am condus un golf III cu acea motorizare si sincer mi s-a parut puturoasa rau, deci eu unul as prefera astra cu motor de 2.0, plus ca este si o diferenta destul de mare de km la bord intre cele 2.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
uita de sdi, daca era vb. de un tdi era o treaba, dar sdi nu
intre 1.7 si 2.0dti... vezi ce gasesti exact
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cand mi-am luat eu astra am citit un test facut de ADAC intre astra si golf. Golful a castigat cu 2 puncte pentru faptul ca la astra se simte destul de brutal momentul cand lucreaza turbina. in schimb golful avea minusuri la zgomot (mai ales cu motor rece), pret mai mare inclusiv intretinere si piese.
Acum, dupa ceva timp de la aparitia motoarelor pompe-diuze de la VW, mecanicii spun ca la motoarele cu ceva mai multi km au aparut probleme grave si "cad" ca si mustele. Nu degeaba au scos cei de la VW motoarele din fabricatie.
Altfel...iti doresc alegere fericita!
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Daca este sa-l citez pe un prieten deal meu "Sa nu dea d.... sa-ti iei SDI vreodat" el este un impatimit al VW mai bine TDI. Cu atat te pot ajuta daca conteaza bine daca nu... !
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sdi-ul are 68cp. nu stiu ce te faci cu ei. plus anul si km multi la vw. eu am cautat masina pana in maxim 125.000km dupa anul 2000. imi placea si mie un golf tdi in conditiile astea dar era cu peste 1000 mai scump decat astra. eu iti recomand astra 2.0 dti chiar si mai veche de 2003 dar sa nu treaca de 125.000km.
daca scotocesti bine se gaseste.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
SDI sucks, nu se compara cu TDI. Daca e vorba de un golf TDI mai discutam.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
inca ceva: nu te baga la arabi, polonezi, rusi si in nici un caz la romani. fugi de ei ca de naiba. du-te la un handler german daca vrei, chiar daca te costa putin mai mult.
eu am prins o astra 1.7 in germania anul trecut in noiembrie la un handler arab. era 2+1 usi, an 2001, 120.000km, arata destul de bine. pret final negociat 5300. am trimis un prieten care sta in germania sa-mi faca mai multe poze decat cele existente pe net. el a zis ca masina e ok, putin cam neingrijita, proprietar fumator, dar e ok. cand m-am uitat mai atent la poze mi s-a parut ca aripa din spate are putin alta nuanta. cand m-am uitat la pozele facute la interiorul portbagajului se vedea contraaripa deformata k lumea. concluzia: lovita lateral-spate, aripa schimbata.
am renuntat rapid la ea.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat masina din piata de masini din Koln, aia de se organizeaza sambata dimineata in incinta cinematografului in aer liber si am plecat de acolo cu numere provizorii, cartea masinii pe numele meu si asigurare pentru 2 saptamani, e adevarat insa ca nu am de facut formalitati vamale... Pretul este destul de mult sub cel de la garaje si in plus, vezi de la cine cumperi (de evitat aceeasi... rusii, turcii, romanii, tiganii...) Wink
  • pepex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Alegerea ar trebui sa fie dificila doar intre TDI vs DTI.
Din pacvate pentru VAG motorul SDI este un dezastru pentru cine se pricepe si are mai putin de 70 ani.
Motor puturos, fara cuplu, fara senzatie de diesel, se simte ca o benzina mica si inceata. A fost gandit initial pentru polo/fabia etc dar concurenta i-a fortat sa il puna si pe golf. Nu face fata abia se misca si consuma mult daca vrei performante normale de la el.
Ti-as recomanda 20 DTI care are ceva mai putine probleme ca 1,7 si e mult mai nou ca tehnologie.
Mult succes in alegerea facuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR