Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Premierul Emil Boc ºi ministrul Economiei Adriean Videanu au anunþat o serie de mãsuri propuse spre aplicare din toamnã pentru contracararea evaziunii fiscale. Mãsurile au fost anunþate la modul general, fãrã a se preciza un calcul estimat al sumelor ce urmeazã sã fie atrase la buget ºi fãrã precizãri suplimentare privind metodele de aplicare. În limita unui plafon anual stabilit de Guvern, persoanele fizice care achiziþioneazã bunuri ºi servicii vor primi de la stat, potrivit afirmaþiilor primului ministru Boc, un procent, în funcþie de valoarea bonurilor fiscale adunate, ca o metodã de combatere a evaziunii fiscale. În urmã cu o lunã, ministrul Finanþelor, Sebastian Vlãdescu atenþiona cã deºi nu existã date statistice oficiale privind piaþa neagrã, estimãrile aratã cã aceasta se situeazã în intervalul 20-40% din total.
sursa: http://www.romanialibera.ro...scale-194697.html
Cum vi se pare aceasta masura luata de Emil Boc?
Credeti ca acesta masura va ajuta la combaterea evaziunii fiscale?
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Traim in Romania si ne ocupa tot timpul ...

Cand evaziunea fiscala se face la nivel inalt , si la niste sume de o iei razna , ce sa ajute un bon de la paine sau cumparaturi de cativa lei ?Sa fim seriosi totusi ..
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In mod cert va fi o masura fara efect, ca mai toate ale acestui guvern extrem de competent. Majoritatea populatiei va strange bonurile de carburant si de la supermarket, care oricum se dau. Ce se cumpara acum fara acte tot fara acte se vor cumpara si in viitor intrucat rambursarea nu va putea fi niciodata cat tva-ul. Micii comercianti care vand fara a emite bon de casa ii vor educa pe clienti sa nu ceara bon prin practicarea preturilor cu/fara tva.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD ai mare dreptate, iti sustin punctul de vedere, cu legile date de guvern, bineinteles ca la asta ma gandisem si eu ca toti vor lua numai bonurile de la supermarket si benzinarii, va dati seama ca nu cumpara omul o sticla de suc, si va cere bon pentru ea...
Am auzit oameni/colegi vorbind despre aceasta masura, parerile sunt impartite, unii chiar o sustin, altii insa spun ca aceasta este o strategie ca sa incurajeze oamenii sa puna banii in miscare sa nu ii mai tina acasa, asa vor plati si TVA-ul mai mult, si ar face cumparaturi in speranta unor prime venite de la guvern...
S-au inspirat de la greci si guvernatorii romani, numai ca salariile oamenilor de rand din romania nu se compara cu a celor din grecia...
Skip ads

  • nicu25

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Apa de ploaie...sare in ochi
Un fel de rabla al bonurilor fiscale...
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Comertul cu facturi false va prinde aaaaripi ... red bull ! Razz
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Lambada

Pana nu apar normele de aplicare(si nu cred ca o sa apara) e fix lambada.

Oamenii se plictisesc pe la guvern , incearca si ei sa traga cu ochiul la colegul de banca.
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea este, ca nici nu se va pune in aplicare aceasta masura!
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Revin

Ca sa poti face intr-adevar o smecherie cu neemiterea bonurilor fiscale , trebuie sa ai o afacere f mica.
Cel mai indicat e o afacere de familie.
In momentul in care ai mai mult de 0 angajati din afara "cercului increderii Smile " iti e foarte greu sa controlezi angajatul, cu atat mai greu sa tii un stoc in regula
Oricum tva-ul pe care ar trebui sa-l platesti statului , nu-l vei plati niciodata din cauza ca stii cand trebuie sa te opresti din emis bonuri, si sa dai doar restul fara bucatica de hartie pe care scrie parascavonii.

La o afacere ce implica mai mult de 2 persoane din afara "cercului increderii" , fentarea tva nu se mai face cu ajutorul bonului fiscal, sunt alte metode.

Oricum , nu primesc bonuri de la magazin , din principiu(bine , de la cele mici vorbesc, la cele mari se emit automat).

De ex , in Dubai , nu se exista anaf , garda figuri. Contabilitatea se tine strict pe un caiet de matematica , pt patron .
In china , de asemenea. ( vb doar de relatia cu privatul)
Raspunsul e simplu, nu stiu cat de bun/realist este.

De ce pana mea sa tin o echipa de x angajati la anaf si garda si politia economica , care oricum ciugulesc din amenzile mele ca stat , cand pot sa-i las liberi pe comercianti, sa-si vada oamenii linistiti de afaceri , sa produca , sa consume , sa aiba timp sa se bucure de bani.

pt un cacat de 2 hartii de depus la itm mi-a luat fix 5 ore , timp in care mai puteam sa fac ceva , nu sa stau ca vita , sa le plimb hartiile doar ca sa dea ei impresia ca "vai doamne , ce aglomerati suntem" , vedeti ce rau ne merge , si guvernantii ne scad salariile. Niciodata nu o sa cer bonul fiscal , avand imaginea asta in minte
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nici eu nu cer bonul fiscal, de cand alimentez sau fac alte cumparaturi decat in hipermarket nu cer bon fiscal... oricum, cum zicea si colegul victor de mai sus, evaziunea fiscala se face la nivel inalt cu niste sume foarte mari, nu cu sume dinacestea modice, banii pe 4 paini o stacla de apa minerala si un pachet de cafea.
erau niste anunturi la radio, ascultam intr-o seara cand asteptam pe cineva in parcare, ne incuraja sa cumparam tigari de la noi, ca asa se mai reduce din criza, ca daca cumparam dinacelea din spatele pietei, de contrabanda, incurajam evaziunea fiscala, aici, poate au si ei dreptate, dar cui ii mai convine sa dea un 11 lei pe un pachet de tigari, sa mai lucreze si cate 10 ore, va dati seama, un pachet la zi, in 30 de zile dai jumate din salariu pe tigari? de aceea multi prefera sa ia la jumatate de pret, de la persoane necunoscute din gari si statii de metrou.
Intelesesem de la un studiu ca un pachet de tigari ar valora cca 2-3 lei, iar restul este imbrul respectiv taxa de viciu...cam mare taxa dar...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Normal ca e mare taxa de viciu.. Numai la noi avem preturile la fel, sau si mai mari decat in restul UE, dar salariile sunt de la sfert in jos mai mici decat le are populatia din alte tari membre UE. Suntem o tara de prosti (sunt si exceptii) fara educatie, care are ca conducatori o gramada de prosti cu facultatea facuta la fara frecventa unde decanul era paznicul sau femeia de serviciu a facultatii. Sad Sa ne mai mire ceva la noi in tara? Nu ma mai mira demult orice chestie iesita din comun imi apare in fata sau mi se intampla in aceasta tara minunata..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR