Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Doru & Mircea SRL Galati comercializeaza, incalta, echilibreaza, ... cauciucuri. Sint prezenti pe str. G.Cosbuc cit si in parcare "La Popescu". Pina aici e bine, problema apare abia atunci cind "mesterii" smecheri de acolo incearca sa'ti vinda cauciucuri cu DOT'ul 2008-2009 deci cu o viata deja scurtata cu 1-2ani, cind iti zgirie jantele de aliaj atunci cind le incalta cu alte cauciucuri, cind iti "echilibreaza" jantele pline de pamint fara sa le curete. Sint niste mesteri "desavirsiti" numai sa nu calci pe la ei. Pe vremuri erau buni, in ultima vreme s'au saturat probabil de prea multi bani si isi permit sa mai scape de clienti. Eu am probleme cu rotile echilibrate la ei, chestiunile semnalate mai sus le'au patit prieteni de'ai mei care au "beneficiat" de serviciile Doru & Mircea, culmea, la recomandarea mea.
Pe scurt: Doru & Mircea inca o firma de care trebuie sa va feriti! Mad
Skip ads

  • mowgly benzinarul

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Galati
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da au dat o in balarii rau...au avut candva meseriasi dar au plecat.mie nu mi au strans prezoanele. si cu echilibratul am fost cu jantele sa le echilibrez si le am pus pe bancheta din spate si la cateva zile mi a cazut plumbul care fusese lipit..pe suprafata ne curatata...asa ca mergeti oriunde ....
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dupa ce am "echilibrat" rotile la Doru & Mircea am mers, la recomandarea unui amic, la vecinii lor cei de la Berin. Rezultatul "echilibrarii" fiind acelasi adica dupa 90Km/h si culminind cu 120Km/h rotile mele tot dezechilibrate erau. Dezechilibrul era mai mult decit evident, la 120Km/h volanul meu oscila in draci stinga-dreapta ca un apucat. Iata cum dupa doua echilibrari nereusite si 160Ron aruncati aiurea intrasem la idei precum ca rotile mele ar avea nu's ce probleme misterioase. Rolling Eyes

Asa am ajuns la o firma in aparenta obscura dar cu mereseriasi buni, pentru galatenii interesati este vorba despre cei din Micro 19 in sensul giratoriu la iesirea catre Braila. Acolo am echilibrat mai intai rotile de pe fata, in proba am urcat pina la 150Km/h fara probleme, ulterior am echilibrat si rotile spate si totul a revenit la normal.
Iata ca mai sint si romani priceputi! Bravo lor!

Concluzie: vai de capu' lor ce meseriasi au Doru & Mircea si Berin, probabil ai schimba periodic intre ei... Laughing
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In mod normal o vulcanizare sau service roti (echilibrare/indreptare) trebuie sa aiba cheie dinamometrica (calibrata si verificata metrologic) ca asa se strange roata, stand echilibrare verificat metrologic periodic etc. Vezi sa nu aiba aia verificare metrologica Laughing , in cel mai bun caz ceva stampile puse aiurea...
Skip ads

  • mowgly benzinarul

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Galati
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da, bravo cu aia din 19 iesire spre real...buni baieti aia.am facut pe fata si si au facut treba foarte buna.deci este vrb de a2 ..nu prima vulcanizare de langa benzinarie...urmatoare.merita.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si eu am avut o parere foarte buna despre vulcanizarea din giratoriu de la iesirea spre braila, mai bine zis despre baietii de acolo, pana anul asta.
in primavara, mi s-a lasat dreapta spate. m-am dus la ei, s-au uitat, au pensulit ceva pe acolo, gata. dupa cam o luna, roata se lasa iar, ma duc din nou la ei, o verifica si rasverifica, nu gasesc nimic, alti bani. dupa alta luna, roata iarasi lasata, ma duc din nou, imi zic sa schimb janta, valva, etc, alti bani, acelasi rezultat, dupa ceva timp cauciucul se dezumfla.
toata vara am bagat aer si am dat jos de 4 ori roata la ei, urma sa schimb anvelopele de pe spate, alta solutie nu era, cu banii dati faceam revizia, pana cand, in sfarsit, acu 2 saptamani, mi-a venit ideea salvatoare: am schimbat vulcanizarea.
unde mi-au gasit bineinteles un cui mic - cauza problemelor mele. petic si gata, problema s-a rezolvat for good.
concluzie: toti sunt meseriasi pana la proba contrarie
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...unii se pricep sa echilibreze, altii sa faca pene... mai rar sa le faca pe amindoua. Laughing Astia sintem, asta'i tara!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
io n-am treaba cu doru si mircea, dar am o singura observatie:
in buzau sunt cartierele micro 3, micro 14, micro 5
vad ca voi aveti micro 19....
care o fi fost algoritmul din capu' comunistilor ?
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Noi avem asa Micro13, 13b, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 39, 40. Dar avem si ce n'aveti voi Laughing , avem Tziglina1, 2, 3, 4; Tziglina5 este considerata a fi Lepsa din Vrancea pentru ca foarte multi galateni parveniti si'au facut case in anii "90 pe acolo. Laughing
Probabil lipsa de imaginatie si a bunului gust au dus la denumiri stupide, desi cum dracu' sa denumesti altfel ghetourile gri fara sa devii ipocrit?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
macar la voi "micro-urile" au o oarecare legatura fiind numere consecutive. la noi este 3, 5 si 14
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In Targoviste se opreste(oprea) numaratul cartierelor la Micro 12.

On topic:
Undeva pe traseul meu catre ”la tara”, pe DN7 la Bratesti, este o mica vulcanizare de familie. Lucreaza un batranel cu doi baieti, dintre care unul surdo mut ce se ocupa mai mult de vulcanizare, ceilalti fiind ocupati cu muncile campului. Atelierul este micut si dotat destul de modest, dar are masina de echilibrat.
Ei bine, tipul surdo mut se pricepe destul de bine la echilibrare, desi nu are plumbi prea multi de janta de aliaj ii iese destul de bine, ii gadila la milimetru pana iese totul OK. 4 roti demontat/montat de pe masina, schimbat anvelopele, echilibrat costa aproximativ 40 lei, un pret mai mult decat bun. Important e ca inainte de echilibrat curata jentile de mizerie(pamant, ca se aduna pe unde merg eu) Partea proasta e ca dureaza destul de mult operatiunea, insa eu sunt multumit.
Am fost si la o vulcanizare din Targoviste, dotata neasteptat de bine, insa rotile nu au fost curatate inainte, iar dupa prima spalare au inceput sa bata. A costat o gramada, 60 lei numai echilibratul. Prefer sa consum ceva motorina sau sa astept pana ma duc la tara si fac pana la micul atelier de mai sus.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poate ca la voi s'or fi imbatat intre 5 si 14. La noi au fost mahmuri la inceput... si beti intre 21 si 39. Laughing
Skip ads

  • clubfranc

  • Mesaje scrise: 687
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
nu uita de Mazepe Smile
  • robsorluc

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2009

  • Mesaj Privat
un coleg din braila ,ne poate spune de o vucanizare ,cu aparatul de echilibrat verificat [bun]
  • sorynel65

  • Mesaje scrise: 475
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 2007 z1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@iso, cred ca ai uitat de un micro...micro 23 Smile dar ptr a ajunge acolo tre sa iei bacul [23 august] Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR