Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am inteles ca daca iti cumperi logan Shocked din ungaria, poti sa iesi in castig cu aprox. 1000 euro in felul urmator: statul maghiar iti restituie TVA la iesirea din tara (20 sau 25%), iar la intrare la noi nu platesti vama, pentru ca produsul este romanesc... ca sa ma conving, am intrat pe logan.hu si cam asa e, un dci de 11000 euro acolo, il aduci pe la 8800, fata de 9600 cat il da uzina aici.
cunoasteti pe cineva care a facut schema asta? cat e TVA la masini in ungaria? ma intereseaza pentru o cunostinta Twisted Evil
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
... da' scria pe undeva cum ca se si cam duce draq garantia..... Question

Cool
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ma cam indoiesc, ca doar esti primul proprietar daca o iei din reprezentanta... si chiar asa, tot ar fi o convenabil.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ai garantia, da' o ai in Hungaria... te duci pana acolo de fiecare data cand ai o problema Confused + reviziile periodice (asta daca vrei sa pastrezi garantia)

si acum sa fim seriosi nu e masina nemtzeasca ca sa nu ai probleme mari cu ea macar cat e in garantie....
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
orice marca ofera garantie prin reprezentantele din tara in care soliciti garantia!!! insa... sa iei logan este prostie, daca-l mai aduci si d'afara deja te intreci pe tine insusuti/insati Idea
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
treaba e veche, cam de juma de an...
a fost un reportaj la tv si acolo prezentau mai multe dezavantaje, nu mai le stiu pe toate, dar unu dintre ele era asta cu service-ul... or fi romanii mai bulangi... ai vrut masina din ungaria, ia fugi tu la ei sa te rezolve ei... nu stiu ce sa zic.

eu unu as verifica asta inainte sa dau bani pe Lighean
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@love4cars
nu toata lumea este disponibila sa ia SH, chiar daca sunt mai bune decat autohtonele noastre. asa ca nu mai face remarci ca este o prostie. fiecare are optica lui. ideea cu adusul de afara era o speculatie pur financiara.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
si am zis eu undeva ca toata lumea gandeste asta!? este strict parerea mea. daca vrei sa facem un raport calitate/pret, vei contata ca si asa este o prostie si ca sunt masini mai calitative la aceiasi bani. de ex hyundai accent Mr. Green
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
TVA care se recupereaza la scoaterea masinii din Ungaria este 16%
In momentul cand masina este scoasa din Ungaria, garantia nu se pierde dar se sigura numai pe teritoriul Ungariei. Asa ca in Romania NU ai garantie la Dacia Logan. In Oradea aceasta operatie de cumparare din Ungaria a devenit o sursa de a obtine repede si f usor niste bani din revanzarea masinilor Logan. Insa deja oamenii s-au desteptat si nu mai cumparara masini fara garantie chiar daca sunt noi. Motivul este foarte simplu, chiar daca Oradea se afla la doar 60 Km de cel mai apropiat oras din Hu, ai nevoie de carte verde, ai consum de benzina, trebuie sa prezinti masina la service si daca nu au piesa ce trebuie inlocuita ori sa lasi masina acolo, ori sa revii in alta zi.
Deci timp pierdut, nervi, bani, si cum la Loganuri deja am inteles ca ar fi ceva probleme, nu stiu daca diferenta de pret justifica achizitionarea masinii din HU mai ales daca esti dintr-o localitate mai indepartata. Asa cum s-a mai scris ai posibilitatea sa achizitionezi Loganul din RO, sau sa alegi alta marca la acelasi pret sau mai mic Very Happy
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am un prieten taximetrist si-a adus 3 loganuri si lea pus pe taximetrie, el a zis ca iese foarte bine nu a vrut sa-mi dea mai multe info, mi-a zis ca iese cu 1000-1500 euro mai bine ca in romania, iar garantia este la risc" dar atata cat masina produce bani nu ma intereseaza" asta a fost raspunsul lui!
oricum se face bani de pe urma asta!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este o practica destul de raspandita la noi.
Vad zilnic destule loganuri cu numere provizorii de Ungaria.
Asta inseamna ca sunt aduse definitiv si urmeaza sa fe inmatriculate in RO.
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
...si un coleg al meu si-a luat un logan din ungaria si are garantie pe 3 ani fara limita de km in romania...asa spune el
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@dady_vale: Oricum pe Taxi si Scoala, garantia e mult diminuata, asa ca pentru el e OK.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e la Romanika, intre tarile CE ti se restituie (de ex.) TVA german (16%) vii (de ex) in FR si PLATESTI TVA franceza 19,6%, si asta la masini de mai putin de 6 luni in circulatie si mai putin de 6000 KM la bord. Pana la aceste doua "aniversari" masina este considerata noua" deci supusa la regimul de TVA, dupa aceea este "ocazie", deci totul se poate considera ca o tranzactie intre particulari... Rolling Eyes
Asta ca sa se evite abuzurile de inceput, unde se vindeau ocazii de 500KM (cat e drumul pe sosea) si doua saptamani, inscrise pe numele vanzatorului "ca particular"...
Cum eu am facut deja operatia... trust me Rolling Eyes (era o masina la 100 000) Rolling Eyes
Poate ca la voi treaba inca mai tine, va doresc sa mai tina cat mai mult... Exclamation
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:....
Poate ca la voi treaba inca mai tine, va doresc sa mai tina cat mai mult... Exclamation


noi nu prea ne mai dorim.... si spre norocul nostru nu o sa mai tina decat pana la 01.01.2007 cand si in romanika se vor aplica aceleasi legi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR