Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi vopsesc si eu spoilerul, dar problema e ca cea care a avut masina inaintea mea a incercat sa le vopseasca dar nu a reusit. Acum spoilerele mele arata mai mult "jupuite".
Spoilerele sunt din polimer.
Cum pot sa le fac sa arate ca noi ? Ca sa faca priza ma i buna se aplica ceva pe ele inainte de a da cu spray vopsea ?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Inainte de a da cu spary e bine sa le degresezi cu diluant...decarburol...benzina..ce ai la indemana. Inainte de asta ar trebui sa inlaturi resturile de vopsea veche...metoda...vezi daca mere cu diluant...poate cu o masina de lustruit (cu asta poti eventual sa reduci diferenta intre partea vopsita si cea in care a sarit vopseaua). Nu stiu exact dar poate ar prinde bine (daca ai posibilitatea) sa o si incalzesti un pic inainte de a o vopsi, astfel incat vopseaua sa vina pe bara calda-ma gandesc la un 'tun' de aer cald...se folosesc in constructii iarna. Vopsita cu sprayul la rece, are aspect poros dupa uscare(experienta proprie)
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pentru plastice exista ceva cu care se da inainte de vopsire ca sa adere vopseaua bine altfel.. se intampla treaba asta de mai sus.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
1. Smirgheluiesti bine, bine cu un smirghel fin, sa indrepti toate denivelarile,
2. Luat praful de pe spoiler,
3. Degresat bine de tot, cu ce diluant vrei tu,
4. Dai un strat de primer ( gasesti la spray, la orice magazin de vopseluri auto) pentru plastic,
5. inainte sa se usuce de tot primerul, dai un strat subtire de vopsea,
6. dupa ce se usuca bine, netezesti cu un smirghel f.fin,
7. dai al doilea strat de vopsea, cat poti tu de uniform.

Cam asta e!
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@Gaby super explicatia Laughing Ai ceva solutii si in cazul in care spoilerul trebuie un pic retusat(zgarieturi, lovituri)? Wink
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
fibra de sticla. se gaseste cam la 15ron cutia cu tot cu intaritor. dupa ce ai aplicat fibra in locurile deformate, astepti cam 20 min dupa care jmirgheluiesti cu ceva mai mare pana iei surplusul de fibra. apoi cu ceva fin, freci pana constati ca sunt la nivel, uniforme, fara shanturi si altele. foarte important, sa cureti bine locul unde pui fibra.
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am mai intrebat si eu un prieten -vopsitor auto- si mi-a zis o chestie in plus: filler care e un spritzchit mai fin ala se da in doua straturi si se slefuieste (ultima oara cu smirghel f.fin 800-1000 parca) si apoi vopsit Arrow iese beton
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR