Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut,
intrucat e criza si nu am bani de kituri de inaltare sau altele, m-am gandit sa fac ce pot si in masura posibilitatilor
de aceea va rog si mai ales ii rog pe cei ce au ales varianta mea sa-mi spuna daca e bine sau nu ce vreau sa fac, unde gresesc eu, ce au intampinat ei,orice idee, obiectiune, propunere sau tras de urechi sunt binevenite
deci,
vreau sa o inalt din spate prin montarea unei foi de arc. am ales una de papuc in detrimentul uneia de aro
in fata totul se face din bara de torsiune.acum vine intrebarea cat o inalt eu ma gandeam la 10 cm,maxim 12 cm
mentionez ca am jenti pe 15 acum, mi am mai luat un set pe 16.
fac bineeeeeeeeeeee?
multumesc pentru consiliere lui adi de la cheia ,, tatal monstrului frontera,,
cu stima costinel
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
OK! Toate bune si frumoase dar spune si tu ce masina ai ca sa stie cetatenii ce sfaturi sa-ti dea!
Eventual trece masina in semnatura. Dai click sus, pe PROFIL, cauti casuta cu semnatura si o completezi.
Bafta in ceea ce ti-ai propus!
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
multumesc,
esti un dragut
da ai dreptate
e vorba de o frontera sport 1994 benzina 2000 cmc
cu stima si inca odata multumesc
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca spatele poti sa-l ridici si din eclisele care prinde arcul de caroserie.Despre fata nu pot sa-ti spun prea multe dar din cate stiu nu poti sa ridici prea mult.
Eu stiu ca daca vrei sa bagi anvelope sau jante mai mari trebuie sa faci body lift adica sa ridici caroseria de pe sasiu iar ca sa faci asta tre sa inlocuiesti distantierele actuale cu altele mai mari
Skip ads

  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
costinel tanasie a scris:multumesc,
esti un dragut
da ai dreptate
e vorba de o frontera sport 1994 benzina 2000 cmc
cu stima si inca odata multumesc


vezi ca ai gresit, este de 1998 cmc, ca altfel era trist cu impozitul. Ai acelas model cu al meu, doar culoarea difera.

salutari
  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut, "florin_darabut" are dreptate, trebuie sa iti ridici cu totul caroseria, sunt kituri speciale, si parca nu costa mult, daca vrei ma interesez. Daca ai vrea sa vi pana in Bv, eu am aici un servis specializat pe masini 4X4 si masini de offroad. I-am cunoscut de curand, dar ne-am cam imprietenit, oameni isi fac masini de competitie, si prepara masini de offroad, si fac asta de vreo cativa ani buni, deci stiu ce fac.
te gandesti daca vrei sa faci o plimbare la Bv si imi spui sa ma interesez cat costa.


salutari
  • bis
  • **
  • 52 mesaje
  • din 12 Jul 2009
  • Frontera 1993 C20NE
  • Sibiu
  • bis

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
fata se poate ridica " de criza" prin intarirea barelor de torsiune. ai nevoie de un loc drept un cric, o ruleta si o cheie de 27. ridici, strangi surubul, cobori, masori sa fie la fel in ambele parti si tot asa pana iese. sa sti ca masina se va rigidiza daca se ridica prea mult fata, dar asta vezi tu la condus si daca te deranjeaza mai cobori un pic.

sfatul meu tot" de criza"pentru spate (fara foi suplimentare de arc) e ca poti sa construiesti foarte simplu si cu costuri mici alta prindere spate a arcului de caroserie,cea mobila (cercel, brida sau cum i-o mai fi spunand) care in prezent are cam 9 cm. fa-o de 16- 18 cm si ridici spatele cam cu 6-7 cm. la frontera mea este de 15 cm intre gauri si caroseria s-a ridicat cu aprox. 5 cm
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut BIS
si eu sunt interesat....poti sa pui niste poze?
si detalii mai concrete?
Skip ads

  • bis
  • **
  • 52 mesaje
  • din 12 Jul 2009
  • Frontera 1993 C20NE
  • Sibiu
  • bis

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat

  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
multumesc bis!
sper sa reusesc si eu...
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut,
o intrebare pt bis
nu-ti apare fenomenul de ruliu la o oarecare viteza?
ma refer la acea balanganeala sau oscilatie, de inclinare stanga dreapta descrescanda, nu gasesc acum cuvantul potrivit, a caroseriei. eu asa cred deoarece centrul de greutate al masinii s-a modificat este acum deasupra axei sale.
asta cred ca o sa ma astepte si pe mine maine cand finalizez si concediul si masina
oricum va tin la curent cu ce iese sau daca poimaine dau jos foile de arc suplimentare
azi am facut o proba, modificate arcuite cu 10 cm la liber dau cam sase cm montate pe masina
cred eu ca nu e mult
cu stima
costinel
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
[quote="bogdaniosif"]salut, "florin_darabut" are dreptate, trebuie sa iti ridici cu totul caroseria, sunt kituri speciale, si parca nu costa mult, daca vrei ma interesez. Daca ai vrea sa vi pana in Bv, eu am aici un servis specializat pe masini 4X4 si masini de offroad. I-am cunoscut de curand, dar ne-am cam imprietenit, oameni isi fac masini de competitie, si prepara masini de offroad, si fac asta de vreo cativa ani buni, deci stiu ce fac.
te gandesti daca vrei sa faci o plimbare la Bv si imi spui sa ma interesez cat costa.

salut,
multumesc de invitatie o sa vin in septembrie sau la inceputul lui octombrie cu o problema de serviciu
dar fiind criza o sa vin cu fordul
sa stii ca si la valcea sunt niste baieti bun care au un service de 4x4
oricum iti multumesc
cu stima
costinel
Skip ads

  • bis
  • **
  • 52 mesaje
  • din 12 Jul 2009
  • Frontera 1993 C20NE
  • Sibiu
  • bis

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
costinel tanasie a scris:salut,
o intrebare pt bis
nu-ti apare fenomenul de ruliu la o oarecare viteza?
ma refer la acea balanganeala sau oscilatie, de inclinare stanga dreapta descrescanda, nu gasesc acum cuvantul potrivit, a caroseriei. eu asa cred deoarece centrul de greutate al masinii s-a modificat este acum deasupra axei sale.


balanseaza un pic, dar si sarac si cu pretentii...nu merge
la mine nu se simte tare ca am flanse distantier de 50mm
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
[quote="bis"]fata o ruleta si o cheie de 27. ridici, strangi surubul, cobori, masori sa fie la fel in ambele parti si tot asa pana iese. sa sti ca masina se va rigidiza daca se ridica prea mult fata, dar asta vezi tu la condus si daca te deranjeaza mai cobori un pic.

salut,
te rog spune cum ai masurat, ce ai luat de baza, cam cat, si mai ales daca se comporta mai bine saltata si de fata sau nu
sincer am ridicat doar spatele vreo 7 cm
si nu observ vreo modificare notabila
maine modific si fata si refac directia

cu stima
costinel
  • bis
  • **
  • 52 mesaje
  • din 12 Jul 2009
  • Frontera 1993 C20NE
  • Sibiu
  • bis

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Costinel,
Daca ai cric hidraulic sau elevator la dispozitie ridici ambele roti fata in aer.
Daca nu cate una.
Functie de cat ai ridicat spatele iti faci o idee cam cat trebuie sa ridici fata. Nu mai mult, ca dupa aia arata ca incarcata cu saci de ciment.
Masoara si tu distanta initiala de la pamant la aripa, si strange surubul. 5-10 ture (sa zicem) dupa care o cobori ca sa masori si sa verifici ce ai realizat.
La fel si la roata cealalalta.
Mai sus,mai jos (strangi sau slabesti surubul), o data pe dreapta, o data pe stanga .....pana obtii ce iti doresti.
Hai ca-i o chestiune de "secretariat" , poti lucra in costum si la cravata si nici macar nu te murdaresti.
Spor
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
off:cum se face inaltarea pe spate daca am arcuri elicoidale?ma intereseaza tot la fel,ceva low cost.pe fata presupun ca este la fel(model din '96) Smile multumesc!
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut,
a merssssssssssssssssssssssss!
s-a inaltat binisor, iar pt ca a fost cuminte am tavalit o ieri prin noroaiele de la munte de nu i se mai vedea culoarea , adica pana mi a intrat apa si noroi la delcou
trebuie sa i fac o polita sau ceva suplimentar de protectie la delcou. astept idei
azi am fost pe o linie dreapta de mai multi km de la novaci la slatioara si i am dat talpa
nu se simte nimic la 120 dar daca la 70-80 incerci sa tragi de volan mai brusc intra usor in ruliu
o sa urmez sfatul lui bis si o sa mi fac flase distantier
cu stima
costinel
apropo, fata nu trebuie ridicata la acelasi nivel cu spatele, gresit le am pus la linie, tinde sa te puna in bot, doi cm diferenta este suficient, - parerea mea
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
balanseaza un pic, dar si sarac si cu pretentii...nu merge
la mine nu se simte tare ca am flanse distantier de 50mm[/quote]
salut
scuze dar mai am o rugaminte sau intrebare
poti sa ne spui furnizorul flanselor (asta dacanu le ai facut tu) sau daca nu lasa mi te rog numarul si te sun eu
cu stima
costinel
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adica fata sa fie mai inalta decat spatele sau mai joasa?
si daca cineva a facut personal flansele distantiere, poate pune o schita aici....
  • bis
  • **
  • 52 mesaje
  • din 12 Jul 2009
  • Frontera 1993 C20NE
  • Sibiu
  • bis

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
costinel tanasie a scris:
poti sa ne spui furnizorul flanselor (asta dacanu le ai facut tu) sau daca nu lasa mi te rog numarul si te sun eu


ai pm cu nr de tel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR