Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor

Tinand cont de starea deplorabila a drumurilor din romania, majoritatea au suferit in aceasta iarna grave deprecieri, gropi, cratere imense in care ne rupem masinile zi de zi, si pe care autoritatile , mai exact berceanu anunta ca deja fondurile de reparatii si intretinere s-au dus pe deszapezire, deci n-o sa vedem reparatii anul asta, ma intreb si va intreb: mai e necesar sa platim aceasta taxa abuziva in schimbul careia nu primim nimic de la autoritati, decat sfidare?
Sunt de parere ca toti posesorii de masini, inclusiv firmele de transport, sa facem un demers legal ptr anularea acestei taxe pe care si asa o platim degeaba. Evil or Very Mad
Astept si parerile voastre in leg cu subiectul, eventual si ceva propuneri constructive de desfiintare a taxei.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cand e vorba de luat bani, pe ei nu-i intereseaza (ma refer la "milițienii" care ne dau amenzile) daca ai pe unde sa mergi sau de cate ori ti-ai rupt masina in drumurile pt care platesti ... ei atat stiu: trebuie platita, n-ai platit, platesti amenda... si tot platesti ceva ...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai suntem in epoca comunista sa nu putem face nimic, trebuie si putem sa facem demersurile necesare sa daramam aceasta lege abuziva, numai sa vrem! Wink
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca imi aduc bine aminte, acum 10-12 ani, nu stiu exact, s-a introdus un fel de taxa in pretul carburantilor care a dus automat la majorarea preturilor carburantilor. Deci introducerea rovinietei mi s-a parut abuziva de la bun inceput si sunt de acord cu un demers pentru anularea acestei taxe.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Nu mai suntem in epoca comunista sa nu putem face nimic, trebuie si putem sa facem demersurile necesare sa daramam aceasta lege abuziva, numai sa vrem! Wink

Ba e chiar mai rau !
Atunci daca faceai scandal erai o VEDETA ! Un mare dizident.
Astazi poti sa tipi ca tot nu te baga nimeni in seama. Eventual doar vreun spital de neuro. Laughing
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cred ca ceva mai recent a fost introdusa o taxa de drum in pretul carburantilor...sper sa nu ma insel, dar vechea ”taxa basescu” nu aia a fost bagata in pretul combustibilului?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am permis sa sterg mesajele offtopic si pe cele care reprezentau un inceput de galceava. On topic domnilor, ontopic.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu nu am platit niciodata rovinieta si nici nu am sa platesc ....drumurile sunt ca dupa razboi asa ca nu vad rostul sa ,,investesc ,, niste bani in ceva ce nu este .....si apoi am inteles ca ,,militia,, nu are drept de verificare la rovinieta ci ,cei de la A.R.R ..acum in romanika totul e cu inversul in sus !
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nici A R R nu are dreptul la control fara sa fie de fata reprezentantul A D P
Administratia Drumuri si Poduri
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Poate iti amintesti GSC-ule dar cred ca si ceilalti ca mai exista inca o taxa pentru drumuri inclusa in benzina si dupa stiinta mea nu a fost "abrogata"! Pe alta parte marea companie de autostrazi Smile (care or fi alea?) investeste aprox. 10 miliarde ron in sistemul de supraveghere video ce va intra in functiune anul acesta in toamna! Dar nu s-a gandit ca aceasta suma sa o foloseasca in reparatiile soselelor! Avem doua autostrazi vai mama lor, fara WC uri sau alte utilitati de-a lungul lor, fara parapeti pentru zapada, fara nimic civilizat, pline de gropi...dar in schimb avem Companie de Autostrazi cu salarii de va ia ameteala cand cititi! Sper ca ai vazut cele doua reportaje, unul cu marele director al acestei companii TOV. Dascalu, dar si pe cel cu Sorin Oprescu, referitor la asfaltari, reparatii, calitate mixtura asfaltica si campanie mediatica dusa doar ca sa ia ochii prostimii! Evil or Very Mad
Despre ce unire poti vorbi in tara asta unde concluzionez ca dezbinarea, prostia si cretinismul au devenit virtuti individuale? Cine sa ia pozitie si mai ales cine sa uneasca inainte de toate masa mare de soferi? Toti se lamenteaza in a injuara, dupa care ,trag frumos la vulcanizare/service si isi repara pe banii lor masinile, ca si cum ar fi din vina lor stricaciunile? La noi inca se pluteste in marasm si natia asta prostita inca nu a inteles macar un fapt din aceasta democratie! Adica cu cat avem mai multe referendumuri, cu atat prostimii o sa-i fie bine! Sunt atricole in sensul acesta in constitutie! Din pacate nu se va schimba nimic fara o multime unita intr-o forma constitutionala de protest! Nu de mers si strigat ca vacile in fata guvernului sau a jegosului de Berceanu! Forma de protest scrisa si semnata de sute de mii sau milioane de soferi ii poate face sa miste cumva! Ca de behait se poate behaii in fata guvernului pe reprize de cate 4 ani! Tara asta trebuie sa scape odata pentru todeauna de asfaltarile politice! Azi venind de la tara, unele comune au asfalt bun si poti merge omeneste cu masina, altele vai si amar! Am ajuns ca dupa calitatea drumului sa-mi dau seama ca primarul acelei localitati este PSD ist sau PDL ist! Daca suntem prosti...si din pacate vom mai ramane asa inca mult timp, vom pupa asfalt odata la 4 ani, iar acesta, datorita calitatii lui indoielnice va fi facut praf la prima ninsoare! Ne vom bucura de sosele din 4 in 4 ani la fel cum se bucura saracii/prostii ca voteaza pe un kil de malai sau ulei! Asa ne trebuie! ALELUIA!
PS Pentru GSC
Stii ca mai astept de la cineva niste date nu?Cred ca le voi astepta mult si bine.... asa se face treaba la noi Sad


Ultima modificare facuta de D_M_G la Dum 21 Feb, 2010 5:07 pm, modificat de 2 ori in total
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Nici A R R nu are dreptul la control fara sa fie de fata reprezentantul A D P
Administratia Drumuri si Poduri

Si ce facem atunci cand ne opreste sticletul si ne cere rovinieta?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu am rovineta, nici nu am de gand sa-mi fac si nici nu am avut ultimii 5 ani.
Doar o singura data m-a intrebat un pandar de rovineta, iam zis ca nu am si mi-a dat avertisment de centura.

LE: Cei care ar trebui sa fie obligati sa plateasca rovineta sunt marii transportatori, insa mai greu cu ei. Prefera sa dea o spaga considerabila, ca oricum daca ii opreste, ori nu au rovineta, ori au depasit masa, ori nu au autorizatie.
Skip ads

  • schultz68

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
o petitie online nu ar strica...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
schultz68 a scris:o petitie online nu ar strica...

O petitie online este echivalenta cu 0! Eu nu am vazut o rezolvare sau macar o luare in discutie a acestor petitii online, indiferent de motivul pentru care s-au semnat ele! Marea majoritate a locuitorilor acestei tari se gasesc intr-o stare avansata de letargie, stare inoculata sistematic de guvernantii celor 20 de ani! Daca flacarile violet "impuse" de Aliodor lui Geaona le putem caracteriza bazaconii ele fiind de fapt pure speculatii, nu acelasi lucru se poate spune de armatele de psihologi din umbra, angajati de guvernanti, care cerceteaza continu starea e spirit a "prostimii", avand un cuvant greu ori de cate ori guvernantii vor sa mai impuna o taxa sau un impozit! Numai fraierii cred ca guvernul indiferent de coloratura politica, ia o masura nepopulara fara a sti starea de spirit din tara, raportata de aceste armate! Se pot face sub multe forme protestele....si daca ar fi curaj, darzenie, unire, masele de soferi din Romania ar putea paraliza efectiv economia in 3 zile! Iarta-ma Doamne ca vorbesc de lucruri inexistente si utopice pentru majoritatea cetatenilor tarii mele! Sad Mai pe sleau, romanul a ajuns asemeni unei vaci dusa la abator....nu mugeste pina nu simte cutitul in gat! Oare gresesc cumva? Privind in tecutul apropiat, imi amintesc de Mosi Craciunii stransi de Oprescu, de carnatul gigant cu care acesta i-a "servit"! Au fost in stare sa se stranga cu miile dar daca ar fi ca tot atatea mii sa-si lase masinile "abandonate" in mijlocul soselelor si inchise cu cheia ce ar fi? Nu am intra in cartea recordurilor urgent si cu mai putine taxe abarante la activ? Eu zic ca da! Dar pina aceste "vise" vor deveni realitate si in Romania, ramanem doar niste supusi si umili platitori de taxe si impozite aberante! In toate tarile UE rovineta se plateste doar pentru autostrazi, nicidecum pentru drumuri nationale! La noi o sa puna astia in scurt timp rovineta pentru trotuare....
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
foarte corect....dar gasim ceva curajosi sa isi abandoneze masinile incuiate pe dumurile publice, insa nu oriunde ci fix pe portiunile praf, cu gauri si santuri cat roata...ca de exemplu pe dealul negru...

dar vorbim in van, stim ca nu o sa aiba nimeni curajul...ne complacem toti in lentoarea asta...avem o inertie mai mare decat niste gauri negre...cine sa aiba curajul la abandonat masina in drum, cand e fapta penala?
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca 95% dintre soferi daca ar avea de ales nu ar plati rovigneta! Aceasta taxa eu personal si cred ca nimeni nu o plateste cu placere avand in vedere starea ulitelor de la noi din tara. De platit o platesc pentru ca nu imi place sa conduc cu stres cand vad vreun echipaj care opreste sa intrebe de sanatate. Atat! Doar pt asta umpar rovirgneta, ca nu se stie peste ce cretin dai si apoi tre sa platesti amenda plus rovigneta si asa.... are rost!?
Propun ca Zeus sa fie impuscat fix deasupra nasului intre sprancene!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
http://www.presalazi.ro/eco...drumul-mareq.html

Baieti, zambiti! Cu toata stima, dragi colegi, dar eu le var prohabu' in locuri nebanuite. Cititi cu atentie articolul.

Sunt platitor de rovigneta, dar astia se usureaza pe capetele noastre. Tristii chiuretati nu se uita la starea drumurilor, nu realizeaza ca ridica pretentii de lumea a treia?! M-am saturat de atata "democratie".
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@mihai_39 Mi-am permis sa citez aici noua ordonanta!
Ordonanta "Jafului la drumul mare"
Marþi, 09 Februarie 2010 09:01
Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - CNADNR a mai comis o ilegalitate, fortand publicarea in Monitorul Oficial a unei modificari a Ordonantei 15 (taxa de utilizare a drumurilor nationale) fara consultarea prealabila a partenerilor de dialog social si fara a tine cont de pozitia comuna a patronatelor si sindicatelor.
Astfel, incepand cu 1 martie 2010, alaturi de amenda contraventionala platita pentru lipsa rovinietei la bordul vehiculului, utilizatorii romani, persoane fizice sau juridice, vor fi obligate la plata contravalorii pe un an de zile a rovinietei sub pretextul unei despagubiri, care insa nu da dreptul de utilizare direct proportional cu contravaloarea acesteia.
Practic, prin aceasta masura, contestata chiar si de oficiali ai ministerului, se sanctioneaza dublu aceeasi fapta, ajungand ca dreptul de utilizare sa fie obtinut numai dupa ce se plateste de 3 ori cuantumul taxei.
CNANDR continua sa surprinda utilizatorii cu masuri abuzive, ce tin cont numai de interesul acestei companii si de jocurile de culise ale celor ce conduc din umbra destinele drumurilor publice din Romania.
Constatam ca, din ce in ce mai mult, Ministerul Transporturilor devine subordonatul acestui sistem mafiot, coagulat sub formula unei societati comerciale de colectare a banului public, fara raspundere fata de nimeni si de nimic.
Lipsa de raspundere a CNADNR in \"contractul\" cu utilizatorul drumurilor duce la desfiintarea de drept a acestei intelegeri.
Astfel, pentru toate gropile si craterele din asfalt de pe drumurile publice din Romania, utilizatorii ar trebui sa fie despagubiti de CNADNR.
Cine isi asuma acum raspunderea pentru victimele si pagubele provocate de incompetenta CNADNR si de ce nu primeste utilizatorul banii inapoi pentru serviciile neprestate de catre companie?
FORT va ataca in contencios-administrativ aceasta masura legislativa si indeamna toti utilizatorii din Romania sa sustina acest demers.


Eeee? Nu-i asa ca ne sta bine in pozitia de capra cracanata in fata catorva directorasi din marea companie?

Aceste spurcaciuni au rolul tapului pentru toti soferii romani! Priviti cati directori are aceasta companie! Evil or Very Mad
Aici sunt banii nostrii! In vilele, yahturile si masinile lor de lux si in gropile de pe sosele!
Conducere

NUMELE SI PRENUMELE ------ FUNCÞIA

TIRON DORINA DIRECTOR GENERAL - Venit anual incasat 135799 RON
Minte luminata mai are femeia asta din com.Broscauti-Botosani de incaseaza aproape un miliard jumatate pe an!
IONESCU MARIN DIRECTOR GEN. ADJ.INVESTITII SI REPARATII CAPITALE
CAMPEANU ALIN CONSTANTIN DIRECTOR GEN. ADJ.PROIECTE CU FINANTARE EXTERNA
MAªALA IONUÞ LAURENÞIU DIRECTOR GEN. ADJ. ECONOMIC
DASCÃLU HARI CRISTIAN DIRECTOR COORD. PROIECTE VARIANTE OCOLITOARE
IONESCU ADRIAN MIHAI DIRECTOR COORDONATOR PROIECTE AUTOSTRAZI
DUMITRU PETRE DIRECTOR DIRECÞIA CALITATE ªI PROTECÞIA MEDIULUI
CIOBANOVSCHI NELY SILVIA DIRECTOR LUCRÃRI DE REMEDIERE CALAMITÃÞI
DASCALU FLOREA DIRECTOR DIRECÞIA ÎNTREÞINERE ªI ADMINISTRARE
CALMUª ION LUCIAN DIRECTOR DIRECÞIA ÎNCASÃRI VENITURI
NEAGA NARCIS ªTEFAN DIRECTOR AUTOSTRADA BUCUREªTI - COMARNIC
URS IRINA DIRECTOR DIRECTIA REPARATII CAPITALE SI INVESTITII DN
DAN ELENA DIRECTOR PROIECTE DN IFI
GHIORGHE LIVIU LAURENTIU DIRECTOR PROIECTE AUTOSTRAZI IFI
ARSIN CRISTIAN DIRECTOR PROIECTE CU FINANTARE NERAMBURSABILA
FUSEA SORIN DIRECTOR LICITAÞII CONTRACTARE ªI SERVICII SUPORT
BRANICI CRISTINA DIRECTOR FINANCIAR
DRAGOMIRESCU CORNELIA DIRECTOR CONTABILITATE
CAPRÃ MÃRIOARA DIRECTOR DIRECÞIA TEHNICÃ
ANDREI CRISTIAN DIRECTOR SIGURANÞA CIRCULAÞIEI
GOGA ALIN MIHÃIÞA DIRECTOR DIRECÞIA JURIDICÃ
VAJDA ZSOMBOR DIRECTOR ADJ. CONTENCIOS ªI CONTRACTE
PÃTRAªCU POMPILIU DIRECTOR ADJ. EXPROPRIERI
IVAN MARIUS BOGDAN DIRECTOR DIRECTIA ACHIZITII PUBLICE
MOISE VALENTINA ROXANA DIRECTOR DIRECTIA CONCESIUNI
ANGHEL GHEORGHE DIRECTOR DIRECTIA ADMINISTRATIVA SI IT
RANCA DOINA ªEF PROIECT LUCRÃRI DE REMEDIERE CALAMITÃÞI I
MARICUÞ IULIANA ªEF PROIECT LUCRÃRI DE REMEDIERE CALAMITÃÞI II
DUMITRACHE ANCA - IOANA ªEF PROIECT PODURI DUNÃRENE
EUGENIU IRINA ªEF PROIECT VARIANTE OCOLITOARE
CHIUARU VASILE ªEF PROIECT REPARAÞII CAPITALE DN
ENE PETRE ªEF PROIECT AUTOSTRADA BUCURESTI-PLOIESTI
MIHAI ªTEFAN CONSTANTIN ªEF PROIECT AUTOSTRADA NÃDLAC TIMIªOARA
CROITORU CLAUDIA LILIANA ªEF PROIECT AUTOSTRADA TIMIªOARA - DEVA ªI ORêTIE SIBIU
PISTEA MARIUS ªEF PROIECT AUTOSTRADA DEVA ORêTIE ªI OCOLIRE SIBIU
TOCULEÞ ADELINA ªEF PROIECT AUTOSTRADA CERNAVODÃ - CONSTANÞA
SCARLAT SORIN FLORIN ªEF PROIECT VARIANTE OCOLIRE
IOAN RADU DANIAR ªEF PROIECT REABILITARE DN ETAPA A IV -a
DIACONESCU IOAN ªEF PROIECT REABILITARE DN ETAPA A V -a
BLAÞ NICOLAE ADRIAN ªEF PROIECT REABILITARE DN ETAPA A VI -a
NAE OTILIA FLORENTINA ªEF PROIECT PREIECTE ÎN PREGÃTIRE
VOVEC DANIELA ªEF PROIECT REABILITARE DN SUD


LISTA MEMBRILOR AGA
CÃTINEAN MIRELA - BIANCA DIRECTOR GENERAL - DIRECÞIA GENERALÃ JURIDICÃ - MTI
NISTOR VALERICA REPREZENTANT MFP
IONIÞA MARIANA DIRECTOR GENERAL - DIRECÞIA GENERALÃ INVESTIÞII,
ACHIZIÞII ªI CONCESIUNI - MTI
MUªAT LILIANA DIRECTOR GENERAL - DIRECÞIA GENERALÃ ECONOMICÃ ªI BUGET - MTI
MILITARU CRISTINA ªEF SERVICIU - DPP -MTI

LISTA MEMBRILOR CA
DORINA TIRON PRESEDINTE - DIR. GEN. C.N.A.D.N.R. - S.A
POPESCU MARIA REPREZENTANT MFP
BERGHIA PAUL REPREZENTANT MFI
TEJU MONICA DIRECTOR GENERAL ADJUNCT - DGEB - MTI
GALBEN DANA RÃCHILÃ DIRECTOR DIRECÞIA GENERALÃ INVESTIÞII,
ACHIZIÞII ªI CONCESIUNI - MTI
TICHIERU AUREL CONSILIER PERSONAL MISTRU MTI
IONESCU MIRCEA CONSILIER - DGITR - MTI
DUMITRESCU VASILE CRISTIAN CONSILIER - DGRFE
HÃRÃBOR VALENTINA ELENA CONSILIER JURIDIC - DGJ - MTI
RÃPEA VASILE DIRECTOR GENERAL ARR
NIÞÃ VALENTIN MEMBRU - EXPERT - DGAPA
FILIPESCU ANDREI CONSILIER MTI
UDRISTE GHEORGHE DIRECTOR GENERAL METROREX
MARINESCU MIRCEA DIRECTOR GENERAL MONITORUL OFICIAL
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pretul carburantului contine si taxa de drum. In Europa (si nici acolo peste tot), rovinieta se plateste doar pentru autostrazi. Nu mergi pe autostrada, nu platesti nimic, dar mergi pe niste drumuri cum noi nici nu visam sa avem.
La noi, platim taxa in carburant, platim rovinieta sa mergem pe DN-uri, platim cand trecem podul, si o sa platim si viitoarea autostrada cu taxa Ploiesti - Brasov si cine stie ce dracu le mai trece prin minte.
Azi a fost un miting in Bucuresti ... sunt curios cati paricipanti au fost?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu acel miting a fost facut de cei cu service-uri contra celor de la asigurari ce nu plateau la timp contravaloarea reparatiilor! Se pare ca oarecum treaba s-a rezolvat partial! Alti mafioti si astia cu asigurarile....mama lor de hoti! Spuneau azi ca datorita preturilor crescute practicate in service, au crescut ei pretul asigurarii Twisted Evil


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 23 Feb, 2010 1:08 am
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR