Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • victoriosul

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Masina troncane teribil la mersul pe zone cu denivelari, in special pe piatra cubica.Puteti va rog sa-mi spuneti despre ce ar fi vorba?
Masina nu are decat 40.000 km si n-a fost reparata niciodata.
multumiri anticipate!


Ultima modificare facuta de victoriosul la Vin 30 Jul, 2010 10:22 am
Skip ads

  • victoriosul

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2010

  • Mesaj Privat
victoriosul a scris:Massina troncane teribil la mersul pe zone cu denivelari, in special pe piatra cubica. Puteti va rog sa-mi spuneti despre ce ar fi vorba?
Masina nu are decat 40.000 km si n-a fost reparata niciodata.
multumiri anticipate!

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
foloseste functia serch...s-a mai discutat despre acest defect...este de la caseta de directie, se schimba o bucsa...daca ai noroc sa fie numai de la ea
  • Daves

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z 10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua....In primul rind vreau sa va salut pe toti opelistii si sa felicit pe fondatorii acestui site....
Sunt posesorul unui Opel Corsa C an 2001,motor Z10XE si are 124000km.Am cumparat-o anul trecut in luna mai...
Am o problema de cind am luat masina si inca nu am gasit rezolvarea si sper ca ma puteti ajuta sa o rezolv......in timpul mersului cind inevitabil ajung sa dau peste o groapa sau o denivelare mica se aude un sunet puternic la rotile din fata ca si o lovitura de ciocan in sensul ca la alte masini acest sunet se aude infundat cumva dar la mine se aude ca si cum as fii in caruta Sad .
Cind am cumparat masina avea rotile pe 175/65/13...am zis ca poate in cauza ca sunt pe 13'' este o problema si le-am schimbat cu 185/60/14...am simtit o mica diferenta dar tot nu mi se pare ca am rezolvat problema asa ca m-am fost la mecanic....dupa un ''consult'' am schimbat asa: bucse de pe brate,bielete anti roliu,flanse amortizoare fata (total piese + manopera=650ron) rezultat LA FEL.Eu sincer cred ca amortizoarele sunt de vina ca alte optiuni nu mai am doar ca toti care s-au uitat la ele au zis ca sunt ok.Eu refuz sa cred ca intensitatea sunetelor este normala pentru aceasta masina ......parca e dacia 1310.......
Ma poate ajuta cineva sa rezolv aceasta problema? Va multumesc anticipat...
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Poate fi si de la capetele de bara, bieletele de directie, caseta de directie...
  • paulsmart

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
caseta directie sau coloana directie.
  • Daves

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z 10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc foarte mult pentru sugestiile voastre.......dar ce simtome apar atunci cind ar trebui schimbate amortizoarele? si eu cred ca poate ar fi bine sa schimb si suportul motorului cel din cauciuc ca am mai citit ceva discutii in care se zicea ca si acel suport poate sa fie de vina...si mai am o intrebare....am gasit un opel corsa din 2004 cel cu motor 1.7 diesel ,ar merge amortizoarele pe masina mea?in sensul ca omu are preturi destul de acceptabile si as vrea sa le cumpar daca se potrivesc nu neaparat sa le inlocuiesc acum dar pe viitor ca totusi am 124000 km si nu stiu daca au fost schimbate si cind.......multumesc
  • Daves

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z 10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut...si eu am o problema asemanatoare doar ca la mine sina nu numai pe piatra cubica suna la cele mai mici denivelari si este foarte enervant.....am impresia ca nici izolarea fonica la corsa nu este prea reusita si se aude tot......o intrebare ...cit ar costa bucsa respectiva?
Skip ads

  • victoriosul

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat-o la service dupa ce am constatat ca mecanicul meu "bajbaia". Dupa ce mi-a schimbat etrierele, crezand ca de acolo este problema ,mi-a zis ca este cardanul uzat dar s-ar putea sa fie si caseta de directie! Calculand eu cam cat ar costa , m-am dus la "Radacini" s-o vada si ei. Si ce credeti ca s-a intamplat!? Era un surub slabit sub pedale (intre cardan si caseta) M-a costat 100 de lei constatarea si remedierea si nu 1800 cat imi sugera mecanicul. S-ar putea sa fie aceeasi problema! Nu-mi sugerati un mecanic priceput? Ca-n al meu nu mai am incredere!Toate bune
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bataia la roti peste denivelari, asa cum mai scrie in multe discutii pe forum e din diferite motive. trenuie doar cineva priceput care sa constate care este cauza. eu recomand ochiul vigilent al unui inspector ITP. se uiata la toate articulatiile (cam in 90% din cazuri ele sunt de vina) si identifica probema.
am avut si eu probleme de genul si am schimbat garniturile de la bara stabilizatoare si bieletele. acuma zgomot nu mai e.
ganditiva ca garniturile de cauciuc de pe articulatii se duc repede in Romania noastra plina de gropi (si pret scump la carburanti), sunt consumabile si trebuie inlocuite
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@victoriosul: probema ta poate sa fie de la flansele de la amortizor, daca problema nu este de acolo acesea pot fi de la articulatii. Indicat ar fi sa incerci sa iei legatura cu @maiandrei sa faci o programare la service si cu siguranta problema ta va fi rezolvata. Iata si link-ul despre sersice:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462

@Daves: In primul rand, bine ai venit in randul acestei comunitati minunate, dar te rog ca data viitoare sa-ti deschizi propriul topic nu sa postezi in topicul deschis de alta persoana, este inpotrva regulamentului si desigur nu uita de informarea pe care trebuie sa o faci legat despre regulament.

@gaby_isr: hai sa incercam sa nu fim rautaciosi de prima data cu cei noi veniti si sa incercam sa-i ajutam, indrumam si sustinem in rezolvarea problrmelor pe care le au.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca e de la surubul care face imbinarea intre caseta de directie si axa volanului atunci trebuie inlocuit cu unul nou pentru ca cel vechi o sa scape in timp surub 5 lei piulita 2,5 lei. bafta si drumuri bune fara evenimente urate
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daves ai mai rezolvat ceva cu masina? eu am fost bantuit de aceste zgomote aproape un an pana sa aflu ca era surubul de sub pedale de la ax volan.sper sa rezolvi si sa ne spui si noua ce problema a fost ca e bine de stiut... bafta!
  • Iorga Iulian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
cenzurat. reclama
  • Daves

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z 10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut .... nu am reusit sa rezolv problema 100%.intre timp am cautat si am gasit chit reparatie caseta de directie pe original.l-am cumparat am fost la mecanic am dat caseta jos si am inlocuit bucsa,semeringuri,am schimbat si vaselina din caseta.bucsa care am gasit-o era cea originala si bineinteles ca avea o uzura dar nu exagerata.am verificat si surubul de la axul care iese din caseta si se prinde in coloana(era in regula).am montat tot si am iesit la o tura pe un drum de tara.surpriza....la fel.....bun,am zis ca de la amortizoare poate ca e problema.am luat amortizoare fata noi(flansele e amortizor cu rulmentii fiind schimbate) le-am montat la fel...aceelasi sunet.nu am mai avut rabdare si nervi sa mai continui si am lasat o perioada asa si acum de o luna ma duc iar la mecanic sa verific antigelul,sa schimb lichidul de frina,ulei,etc.si l-am rugat sa mai verifice bucsi,bielete,cap de bara si am descoperit ca la planetara din partea stinga aveam un sunet.da planetara jos o desface si am descoperit ca lipsea o bila de la tripoda,pt ca pretul unei planetare este undeva la 450 ron noua si pe mine ma interesa doar tripoda pt ca in rest era tot ok am decis sa cumpar una din dezmembrari.am cautat prin dezmembrari si dupa lungi cautari si preturi destul de mari(nimeni nu vroia sa imi vinda doar tripoda sau numai capul de catre cutia de viteza) am gasit una la 120 ron.am schimbat tripoda si acum se simte o ameliorare a sunetului dar nu a disparut....
Bucsa de la caseta am schimbat-o din cauza ca atunci cind masina era parcata si miscam de volan stinga-dreapta se auzea un sunet de care nici acum nu am scapat, in rest masina se comporta bine pe drum la 50 de km/h daca iau mina de pe volan merge drept,directia merge usor, raspunde rapid la comenzi...functioneaza normal.....a mai ramas doar coloana de verificat...dar sunt dezamagit si incep sa ma gindesc daca merita sa mai investesc.am impresia ca toate problemele care puteau sa fie cu acest model de masina le-am avut.Poate ma ajuta cineva care a avut aceeasi problema si a reusit sa o rezolve.Stima...
  • Gaby21990

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daves incearca sa schimbi bieletele antiruliu, si eu aveam o problema cand mergeam cu masina troncanea rau si cand viram stanga sau dreapta trosnea rau zici ca se rupea ceva, acum am scapat si de troncaneli si de trosnit.

Dar leam loat si eu tot prin eliminare, am schimbat in ordinea asta.
Bucsa caseta de directie
Flanse amortizoare
Rulmenti amortizoare
Bucsi bascula
Bucsi bara stabilizatoare
Bielete antiruliu (si aici sa rezolvat)

Bafta si sper sa scapi si tu.
  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
problema la directie e cam generala inclusiv la combo.si ca sa vezi ironia sortii cred ca e un topic in care am prezentat si problema mea legat de acelasi zgomot metalic.la mine problema era sub volan la capatul unui ax intre doua cruci cardanice...uzura.doua afturi de sudura si am scapat de bataia enervanta.ulterior a aparut si problema la caseta de directie pe care am remediat-o ulterior.doar ca mare grija la ce mecanic mergi pentru constatare....
  • ibmm

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2001 z1.2xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
si la mine aparusera peste noapte o bataie la corsa pe fata am fugit repede la service si surpriza cate 2 prezoane desfacute la fiecare roata pe fata.posibil sa fi dat hotii iama prin parcare si cineva sa le fi stricat smenul.
  • Daves

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z 10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sugestii, dar si eu ca si tine Gaby21990 am zis ca le iau prin eliminare si am inceput cu bieletele antiroliu,capete de bara,bucsi bara stabilizatoare ,flanse amortizoare si rulmenti,amortizoare fata,discuri de frina si placute,suport motor partea stinga,tripoda din planetara,rotile cind am cumparat masina erau pe 13 inch acum sunt pe 14 inch,bucsa din caseta de directie,bucsile de pe brate toate le-am pus noi.
Tot ce nu mi sa parut in ordine am schimbat si acel sunet nu a disparut.Mai nou am fost la cineva si am luat o colana de directie si cind o sa am timp o sa o desfac sa vad ce trebuie inlocuit pentru ca alt ceva nu imi dau seama ce poate fii,ma gindesc ca doar ceva la coloana de directie poate produce acele sunete.

ibmm daca ar fii din prezoane s-ar fii rezolvat problema de la sine la un moment dat la cit am dat rotile jos Smile
dda mercy pentru faptul ca ti-ai facut timp sa ne spui cum ai rezolvat.am citit si eu acel topic si am verificat si la mine sa vad daca nu este din aceeasi cauza zgomotul si am luat alt ax si l-am schimbat si nimic.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
De ce-o mai trancani masinuta mea nu stiu Neutral . E ceva ce se aude in toata caroseria la gropite mici si multe ... Am verificat bucsile si sunt bune , am schimbat capetele de bara ca eram cam pe duca,flansele le-am cumparat dar erau bune celelalte ( asta e acum ), bieletele antiruliu pareau bune, bucsile de la bascula ( cele din spate) au fost schimbate iar cele din fata sunt bune , pivotii inferiori sunt bunicei ( nu foarte buni) . Practic totul e in regula Neutral . Unul din zgomote, si cel mai accentuat e cel de la volan ( in zona motorasului) ....dar restul de unde-o provenii Neutral ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR