Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • mydulik

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Tigra 1995 1595
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Stie cineva daca tigra din '95 , are un releu sau ceva similar ce controleaza tensiunea care intra in ECU? Azi pe autostrada a inceput sa imi faca ceva probleme,si dupa niste simtome,oarecum ciudate,(oscila puterea si vedeam cum se mareste intensitatea luminilor din bord,turatia aerotermei si se auzea un bazait care corespundea cu momentele respective) mi s-a aprins beculetul de la errore engine. initial dupa cum am vazut eu ca se comporta,ma gandeam ca nu mai incarca alternatorul,avand ceva probleme gen carbuni,releu....... . Dar dupa ce am tras de ea si am iesit de pe autostrada,am facut testul agrafa si mi-a iesit codul 49. acest se refera la faptul ca bateria furnizeaza tensiune inalta ECU, chiar mai mult de 17v. Acum va intreb: are vreun releu sau ceva similar/SI DACA da ,unde se afla? astept ajutorul tuturor!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Oricum ai vrea, releul nu va putea fi niciodata regulator de tensiune, cu exceptia celui de incarcare de la alternator (care de fapt nu e releu, asa e denumit impropriu). Verifica alternatorul!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR