Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! Referitor la "Earth location" din Diagrama 1, am incercat sa localizez punctul E4 - "bracket,steering columns crossmember", dar in zadar. Poate cineva sa ma indrume in cautarile mele intrucat cred ca am acea masa oxidata, masa pe care n-am reusit s-o localizez pe masina. E ascunsa oare sub o masca pe care trebuie s-o demontez? Multumiri anticipate
Skip ads

  • sorinel-IS

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, dragi colegi am si eu o problema, de o bucata de timp nu imi mai merg motorasele de la reglajul farurilor, deci in momentul cand dau de rotita de la blocul de lumini ar fi trebuit sa mi se miste farurile in sus si in jos, la mine nu se misca in nici un fel, am scos motorasele de la locul lor, le-am lasat in aer si am dat de rotita si nimica nu se misca absolut deloc. Cum se verifica aceste motorase? As putea sa le alimentez la 12v? acolo are trei pini, pe care dintre ei ar trebui sa bag tensiune? La mufe nu am tensiune, stiti cumva exista vre-o siguranta sau un releu ceva pt actionarea lor? Helpppppp pllllsssss, Sarbatori Fericite la toti opelistiiiii
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sigurantele sunt aceleasi ca la faruri.Motorasele se alimenteaza din plusul de pe far.Cel putin la mine asa este.
Un alt fir este masa(cel maro)
Iar celalalt e cel care vine de la butonul de comanda.(parca e galben)
12 v trebuie sa vina pe fir cand dai comanda daca tin bine minte.
  • sorinel-IS

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Se poate ca sa se arda amandoua odata? Ca la mine sau oprit deodata amandoua, la blocul de lumini este un semireglabil care regleaza pozitia lor, sa fie ala oare defectul? Cam ce rezistenta ar trebui sa aiba semireglabilul ala? Stie cineva? Multumesc mult
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Verifica mai intai firele si contactele.Daca ai un multimetru verifica tensiunea la fire.
Poti desface si blocul de lumini sa-l cureti.
  • sorinel-IS

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mersi tare mult, am de toate numai timp nu prea am dar imediat dupa sarbatori desfac tot blocul si masor tensiunea si curat toate contactele. Sa ai parte numai de bucurii
  • B700NDO

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2011

  • Mesaj Privat
once again cangri saves the day Very Happy
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
afla + - si pune cu 2 fire direct pe baterie daca bazaie merg daca nu tristete
Skip ads

  • hugo_kw2007

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare colegi am si eu o mica problema am o vectra b din 2000 si am farurile originale cu lupa si xenon problema e ca conduc f mult pe timp de noapte si nu am o vizibilitate buna am schimbat becurile am loat noi si tot asa se vede cred ca e din cauza lupei ca e prea mica intrebarea mea catre voi e daca imi iau alte faruri as vrea si asa vrea niste dectane daca tot le schimb macar sa arate si bine http://www.dectane-romania..../zoom/swo06ab.jpg daca are cineva modelu asta sau asemanator si poate sa ma ajute sa imi zica daca e vreo diferenta de vizibilitate va multumesc
  • sorinel-IS

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Revin si eu cu rezolvarea partiala la problema mea, am dat jos motorasele de la ambele faruri, surpriza... amandoua arse, unul era intact dar cand l-am desfacut mirosea tare a incins si a ars, si al doilea cand l-am desfacut era tot ruginit, tot ce insemna electronica nu mai exista, erau scoapte. Din pacate tr sa achizitionez doua motorase, mersi celor saritori Smile)
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
hugo_kw2007 a scris:salutare colegi am si eu o mica problema am o vectra b din 2000 si am farurile originale cu lupa si xenon problema e ca conduc f mult pe timp de noapte si nu am o vizibilitate buna am schimbat becurile am loat noi si tot asa se vede cred ca e din cauza lupei ca e prea mica intrebarea mea catre voi e daca imi iau alte faruri as vrea si asa vrea niste dectane daca tot le schimb macar sa arate si bine http://www.dectane-romania..../zoom/swo06ab.jpg daca are cineva modelu asta sau asemanator si poate sa ma ajute sa imi zica daca e vreo diferenta de vizibilitate va multumesc

Si eu am xenon de fabrica si se vede foarte bine! Nu vei castiga nimic daca schimbi farurile. Mai bine dute undeva unde sa-ti reglezi farurile.
  • cn_manutza

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am si eu nevoie de ajutor. Am o Vectra B din 99 cu faruri dintr-o bucata. Am luat altele cu xenon si lupa, dar au prea multe fire. Mai am de legat cele de la motorasele de reglare, cred ca sunt si cu balast, nu stiu, si nu am reusit. Are cineva o poza cu schema electrica ceva? Multumesc!
Skip ads

  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai fii mai explicit, ai luat xenon simplu sau bixenon ca nu stiu exact ce nu stii u sa legi, daca te referi la firele care intra in primul droser alea 4, doua negre, unu albastru si unu alb alea se leaga in primul far cel de pe partea stanga, partea soferului, cel alb daca nu ma insel il legi la faza scurta cea pe care ai pus lupa, cel albastru il legi la faza lunga pt ca lupa sa schimbe faza. te uiti si u cum ai culorile si legi alb la alb si albastru la albastru ca poate eu le-am zis pe dos, nu mai stiu sigur cum veneau la mine. bafta
  • abh

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salutare

de 2-3 zile am probleme la farurile electrice ( xenon cu lupa ) , nu se mai ridica in pozitia standard de iluminat , raman "cazute " , imi lumineaza la 5m in fata masinii
in mod normal , cand pun contactul , cele 2 lupe se ridica ( sunt actionate de un motoras , ceva , cred )
acum mi se aprinde un martor cu imaginea unui far care lumineaza in jos
ma poate ajuta cineva cu sfaturi , ce sa verific , unde / multumesc
  • abh

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2011

  • Mesaj Privat
sorinel-IS a scris:Revin si eu cu rezolvarea partiala la problema mea, am dat jos motorasele de la ambele faruri, surpriza... amandoua arse, unul era intact dar cand l-am desfacut mirosea tare a incins si a ars, si al doilea cand l-am desfacut era tot ruginit, tot ce insemna electronica nu mai exista, erau scoapte. Din pacate tr sa achizitionez doua motorase, mersi celor saritori Smile)


salut Sorinel

cand ai avut problema , s-a aprins ceva martor in bord ?
la mine , de 2 zile nu se mai ridica farurile in pozitia standard , cand pun contactul / imi raman "cazute" , lumineaza la 5 m in fata masinii / si se aprinde si martor in bord cu un far cu liniile in jos / problema asta am avut-o cu vreo 6 luni in urma dar a disparut singura ... acum , din nou si persista
e posibil sa fie arse ceva sigurante / contacte slabe ? ma gandesc ca nu au picat motorasele ( amandoua in acelasi timp ? )
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...54&highlight=
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca martorul ala se aprindea cand nu sunt legaturile facute bine.Poate ai vreun scurt pe acolo.
Este cel de faza lunga albastru.Nu?
Nu ar strica sa scoti si motorasele sa le verifici.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sigurantele sunt urmatoarele:
- pentru faza scurta dreapta si reglaj distanta de iluminare este siguranta 6(15A-albastra)
- pentru faza scurta stanga si reglaj distanta de iluminare este siguranta 24(15A-albastra)
Daca ai scurt in cablaj sau in cablajul farului(poate sunt oxidate contacte din cauza condensului)
  • abh

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Stiu ca martorul ala se aprindea cand nu sunt legaturile facute bine.Poate ai vreun scurt pe acolo.
Este cel de faza lunga albastru.Nu?
Nu ar strica sa scoti si motorasele sa le verifici.


salut cangri / multumesc pentru raspuns prompt / martorul care se aprinde e in dreapta , sub afisaj ceas / data / e de culoare portocaliu
o sa verific deseara cand ajung acasa / incerc sa identific unde sunt pozitionate motorasele , sa vad firele si mod / sursa alimentare / sincer , neavand problema pana acum nu mi-am pus problema / ca si fapt divers ( desi nu e subiect de topic deschis ) : (ai pilot automat pe a ta ? nu imi functioneaza de ceva timp / iau borna de pe baterie , o pun inapoi , merge ceva timp si iar apar problemele ... ) sau macar directioneaza-ma pe forum , undeva ...
  • abh

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Sigurantele sunt urmatoarele:
- pentru faza scurta dreapta si reglaj distanta de iluminare este siguranta 6(15A-albastra)
- pentru faza scurta stanga si reglaj distanta de iluminare este siguranta 24(15A-albastra)
Daca ai scurt in cablaj sau in cablajul farului(poate sunt oxidate contacte din cauza condensului)


multumesc ksper / merg deseara acasa si incep verificarile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR