Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ossian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna Ziua!
Am o mare problema la opel omega 95 ...96 kw 2500 TD,cand ma duc cu ea in mers se tureaza motorul singur de vre-o 3-4 ori si dupa aceea moare motorul,il pun pe contact si aceelerez iar merge .
Sunt zile cand n-am probleme cu ea dar si zile cand se opreste la fiecare km.
Am fost pana in ungaria 150km de vama si n-am avut probleme cu ea,dar azi am fost pana in oras 10km si mi sa oprit de 9 ori.
Cand se tureaza motorul pe bord mi se aprind doua beculete galbene si dupa acea toate beculetele dupa ce moare motorul si scoate un fum negru prin toba de esapament.
Am vrut sa-l pun pe tester dar mi sa spus ca doar in momentul "defectarii" arata testerul care-i problema.
Va rog ajutati-ma!
Skip ads

  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu-i adevarat .informatia ramine stocata in calculatorul masinii.si cum spui ca ti se aprinde ceva in bord sigur e ceva electronic,vreun senzor ceva.mie imi taia motorina la acest motor,nu mi se aprindea nimic in bord iar pe tester a dat imediat de problema
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De regula la accelerari fara voie e SENZORUL DE TURATIE (crankshaft sensor) insa sa nu fie vreo problema a segmentilor....trebuie verificat bine. Pe tester arata codul de eroare stocat, insa sunt cazuri de erori nepermanente adica intermitente, cand codul sau eroarea nu este stocata.
  • Ossian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:De regula la accelerari fara voie e SENZORUL DE TURATIE (crankshaft sensor) insa sa nu fie vreo problema a segmentilor....trebuie verificat bine. Pe tester arata codul de eroare stocat, insa sunt cazuri de erori nepermanente adica intermitente, cand codul sau eroarea nu este stocata.



Multumesc mult pentru sfat am sa-l verific!
Skip ads

  • Ossian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
cip opelomega a scris:nu-i adevarat .informatia ramine stocata in calculatorul masinii.si cum spui ca ti se aprinde ceva in bord sigur e ceva electronic,vreun senzor ceva.mie imi taia motorina la acest motor,nu mi se aprindea nimic in bord iar pe tester a dat imediat de problema


Multumesc mult!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca variaza turatia se pare ca ai un senzor defect.
vezi ce erori ai la tester apoi vezi ce si cum
  • Ossian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am fost azi la service si mi-a dat ceva eroare ceva cu tempomat ...eu nu ma pricep doar de la mechanic am auzit ca e codul 92 si se refera la tempomat,dar masina mea nu are tempomat deci dupa el pompa de inalta presiune este defecta(cea din fata)
Rezervorul si toate conductele au fost curatate dar problema tot exista.
Dar din pacate pompa de inalta presiune e prea scump ,costa in jur la 1800 Ron plus manopera 250 Ron minim.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca nu ai notat erorile rau ai facut. Defectul asta de cele mai multe ori are cauza un senzor asa cum am zis mai sus. dar multi "meseriasi" dau ca defect pompa de injectie ...etc.
Vezi din nou la tester ce erori ai si spune ne si noua. Daca tot dai bani la service macar sa-ti dea un print scrn cu erorile sa vezi si tu ce si cum.
  • Ossian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate,si mie mi sa parut ciudat faptul ca l-am intrebat de codul eroarei si mia spus doar atat ca e ceva cu codul 92 de la tempomat ......si cand l-am pus sa-mi dea rezultatul testerului a spus ca testerul nu l-a salvat...
Dar ma duc cu ea la un alt service si stau langa ei pana nu-mi da codurile..mai revin cu un post saptamana asta !
Iti multumesc mult pentru ajutor!
  • Ossian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Am fost iar pe tester si nu m-am miscat de langa el pana nu am primit rezultatul aparatului...imi apare in felul urmator Cod eroare 92 : Tempomat
Cod eroare 64 : Dispoz.reglare cantitate
Precizez ca nu am tempomat!
Cine ma poate ajuta cu orice informatie ii multumesc mult!

Cu respect!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cauta pe Google "eroare 92" si vezi ce gasesti .si gasesti destule.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR