Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cu (,) criza asta si cu greva grecilor am hotarat sa plec in 15 august in concediu, si nu oricum.. ci cu mercedes sprinter + 1 saltea + accesoriile necesare.
Ideea este ca nu stiu unde sa incep si unde sa termin, pe unde sa merg, ce sa vizitez. Eu sunt din Timisoara si as merge oriunde in tara asta unde sa fie frumos si liniste.
Ca inceput m-am gandit la: Timisoara - SM - BM - Putna - Vaslui - Galati - Marea Neagra si retur prin Sibiu.
Dar apelez la comunitatea opel, care este f mare, poate ma ajuta cu niste sfaturi despre alt traseu, orice trase....
Stiu ca nu multi citesc aceasta sectiune, dar am vazut un membru de baza care e tot timpul pe aici: tony. Very Happy
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pe tronsonul SM-BM nu pre a i nimic de vazut. Ti-as recomanda ca din Satu Mare sa o iei spre Maramuresul istoric, prin Sighet. Poti vizita Sapanta, Sighetul (muzeul satului), manastirile maramuresene Barsana si Rohia, Viseul de Sus (cu mocanita de pe Valea Vaserului).Mai departe... sunt mai multe variante de a ajunge in Moldova. Cea mai la indemana este de la Viseu, pe la Borsa-Pasul Prislop-Iacobeni (inainte de a ajunge la Vatra Dornei), peisajul e superb dar drumul e tare rau (daca nu cumva l-au facut din primavara), dar cu atentie si cu viteza melcului turbat o scoti la capat. De la Iacobeni o poti lua spre Campulung dar dupa aprox. 20 de km o iei la stanga, spre Sadova, iar de la Vatra Moldovitei poti incepe sa vizitezi manastirile, continui spre Sucevita, Putna, Gura Humorului (manastirile Humor si Voronet). Acuma, din Moldova spre Litoral nu am fost, asa ca mai las si pe altii. Cu rezerva ca mai sunt si alte trasee demne de luat in seama, iti doresc drum bun si sa ai parte de un concediu placut.
Imagine de la Manastirea Rohia, Maramures.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, sari peste sau pe langa Vaslui. E pierdere de timp pe acolo. Mai bine o iei prin Vrancea, Buzau, pe la Siriu.
Frumos de campat e la Sambata in judetul Brasov, chiar la poalele Fagarasului. E si o manastire acolo. Nu as rata locatia

O locatie putin cunoscuta dar superba e http://www.cheile-butii.ro/ in valea jiului de vest.

Daca te intereseaza in detaliu Tara Hategului zi-mi. Nu ti-am recomandat nimic acolo pentru ca banuiesc ca ai fost deja pe acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR