Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ciobster

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea sunt de acord,problema asta a aparut dupa ce am schimbat luminila la climatronic (din galben in alb rece),pana sa fac miscarea asta nu palpaia nimic.Este ciudat ca imi palpaie doar cand intensitatea luminoasa e scazuta,daca e pe maxim nu mai palpaie nimic
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai raspunsul ti l-ai dat singur,ai folosit rezistente la leduri, probabil nu le-ai calculat corect,sau in cel mai rau caz,uita de potentiometrul de reglaj al intensitatii luminii de fundal.Nu-ti afecteaza cu nimic situatia data doar vizual.
  • ciobster

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai ca vizual ma deranjeaza si vreau sa remediez problema,insa nu stiu ce sa fac si de unde sa ma apuc
  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
haideti sa va spun si eu oful meu...condensator fisurat,inlocuit,presetupa schimbata,mers la incarcat cu freon,facut vid,si aici vine marea intrebare:cel de acolo mi-a bagat vreo 150-180gr de ulei si 600 freon,eu m-am contrazis cu el ca trebuia bagat uleiul in compresor pe unde are el buson,dar capcaunul..."ma inveti tu pe mine frigotehnie?"cand dau drumu la clima,cupleaza compresorul,merge ce merge si decupleaza si nu-mi pleaca termocupla...nu raceste nici o conducta,nu baga rece,nu nimic...ce e de facut?ce ma sfatuiti,curatata instalatia,incarcata ca la carte...unde?pls... ca a venit caldura!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Uleiul se baga in freon nu altundeva.
Verifica sa nu ai termocupla blocata de mizerie, eu am patit asta.
De asemenea, verifica si sonda de freon. (nu stiu cum ii zice la asta)
  • jumugacostel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am nevoie de un electrician bun care sa stie sa repare bobina de la compresorul de clima, sa fie la un pret rezonabil si sa fie cat mai aproape de mine, eventual Bucuresti, Craiova, Pitesti, ma poate ajuta cineva?
  • deleted-60758

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pt reparatia bobinei va ajut eu pe toti.
Bobina de la compresor are o dioda legata in paralel si o siguranta termica.De obicei sa arde siguranta termica(o puteti inlocui).Bobina trebuie sa aiba intre 3,5 -4 ohmi impedanta.Daca inversati polaritatea pe bobina,atunci dioda se va arde si va deveni ca o sarma(veti gasi impedanta 0 ohmi pe bobina).Nu inversati polaritatea pe bobina de la compresorul de A.C.(se va arde dioda instant)
  • jumugacostel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
as dori mai multe explicatii, daca se poate, trebuie demontat compresorul de pe masina sau numai bobina?, unde se afla situate dioda si siguranta termica si de unde se pot procura altele?, multumesc
Skip ads

  • deleted-60758

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie demontat compresorul.Demontezi ambreiajul de pe fulie(un surub de 6mm cu torx de 30),scoti fulia(atentie la siguranta de fixare).Dupa demontare ai acces la bobina(bobina este fixata cu o siguranta).Pe suprafata de plastic a bobinei vei observa o denivelare dreptungiulara.O spargi incet cu o scula ascutita,acolo este siguranta termica a bobinei.E bine ca inainte de orice sa masori cu un multimetru pinii bobinei.Daca gasesti scurt intre pini(0 ohmi) inseamna ca e arsa dioda sau bobina e prajita ,daca gasesti jonctiune(jonctiune=dioda)inseamna ca e arsa siguranta termica.Stabilesti defectul,apoi te apuci de treaba.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
jumugacostel a scris:as dori mai multe explicatii, daca se poate, trebuie demontat compresorul de pe masina sau numai bobina?, unde se afla situate dioda si siguranta termica si de unde se pot procura altele?, multumesc


Cauta-l pe forum pe Laurentiu Divora. Se pricepe la AC si te rezolva.
Daca vrei s-o repari singur, vezi ca este tutorial despre schimbarea sigurantei termice a bobinei cu toate explicatiile si pozele necesare.
Am dat search pt tine.....

https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Am avut aceasi problema, la acelasi motor.
Rezultatul: s-a ars ECM-ul (Cooling module), calculatorul care raspunde de ventilatie, AC, racire motor, etc... Este cel situat in fata rotii stanga fata, dupa carenajul de la roata. Dupa ce s-a ars asta, mi-a ars si bobina la compresor. De fapt n-a ars-o, astea se ard greu, ci a intrerupt-o. Ea se afla in capul compresorului sub fulie. Se scoate si se reface (are o dioda).
Am schimbat ECM-ul care se arsese pentru ca a picurat apa din vasul de lichid spalare parbriz (calculatorul e montat direct sub vasul asta), iar compresorul l-am reparat la Laurentiu (LDivora) si merge si acum beton....
ECM-ul e cam pe la 200 RON la dezmembrari si il poti inlocui singur. Eu, pentru ca am schimbat deja doua, i-am schimbat pozitia, l-am urcat langa vasul cu lichid spalare parbriz ca sa nu mai existe riscul sa curga pe el.

bafta!
  • jumugacostel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
multumesc ptr sfat!
Skip ads

  • neon26

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dragi colegi am un opel vectra b caravane din 2001 2.0dti are climatronic problema este ca dak dau pe LO baga rece bine nu foarte rece caci cred ca mi s-a dus freonul dar dak urc la 17 , 18 atunci baga o caldura de zici ca am setat 30 de grade chiar 40 care ar fi solutia sau ce ma sfatuiti sa fac?
va multumesc
  • Valentinutzul

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu zic sa incarci instalatia cu freon si pe urma vezi daca mai face!
  • aleesia

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu clima mentionez ca am climatronic si in momentul functionari se scurge apa de sub bord in partea dreapta pe mocheta si nu ami dau seama de unde Shocked
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ti s-a infundat scurgerea de la ac, urca masina pe rampa si curata scurgerea, o gasesti exact in spatele motorului, o recunosti dupa stutul in forma de +
  • jumugacostel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat, se poate inchide, multumesc
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Frumos ar fi sa spui si cum !
  • jumugacostel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ptr. '' dew'' : am inlocuit compresorul de clima.
  • jumugacostel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
rog un moderator sa inchida topicul, multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR