Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salutare
Am descoperit ca axul acre vine din caseta de directi si iese prin podeaua masin are cit de cit un joc semnificativ. Acest joc se sesizeaza doar daca trag cu mina ( stinga dreapta ) de axul care iese din podea si bocane. Docamdata in volan nu se simte nimic citeodata cind plec depe loc se simte un mic soc in volan. Am auzit ca poate fi de la o bucsa de plastic care se afla in podea, sa fie bucsa uzata. Sper sa nu fie de la caseta de directie, am fost la desmembrari si mi-a verificato fugitiv un baiat deacolo si mi-a zis ca nu am joc in caset ci in cuplaji Question care nu stiu exact ce inseamna. Astept parerile voastre si a celor care au mai patit asa ceva.

Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
De-a lungul acelui ax inspre volan, se afla un cuplaj din cauciuc gros, ca o cruce cardanica. Pune mana si verifica si acolo.

Dar ce este o cruce cardanica...?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cuplajul este exact cel incercuit de tine in poza 1. Tine cu mana de partea de jos (cea cu surub) si misca de volan stanga- dreapta, vezi daca simti jocul. Daca da, este cuplajul, daca nu, trebuie cautat in alta parte.
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am tinut cu mina de parte acu surub si nu se simte nimic ind misc de volan stinga dreapta. Se simte doar cind trag de partea cu surub sin poza 1.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Atunci s-a restrans zona de cautari. Daca ti s-a spus ca nu ai joc in caseta, trebuie cautat pas cu pas intre piesa cu surub din poza si intrarea in caseta.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Incearca si suruburile alea cu o cheie de 13 sau 14 sa le mai strangi, poate de acolo e jocul.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu prea mere... e boala lor
si la a mea e un joc mic in cuplaj...
dar la 3 milioane cit costa o las asa... (si nu se aduce decit pe original, nu exista producatori aftermarket.... da doamne sa ma insel dar am intrebat in mai multe locuri...)
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Suruburile sunt bine strins si joc nu are in crucea aia cardanica.
Sa inteleg ca, cuplajul sa afla in podeaua masini ?? si este bucsa aia amre de plastic??

Skip ads

  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am si eu aceeasi problema la vectra b. in volan resimt un joc de aproximativ 1-2 mm , ceea ce afecteaza "driving experience" atunci cand conduc oarecum putin sportiv, nu are un raspuns la fel de prompt directia din cauza acelui joc. la service au verificat, si au confirmat ca intr-adevar este cuplajul de vina si ca ma costa 740 RON + manopera. aaaa..hehe...NO WAY!! sau e tzeapa? parca cineva a zis ca de fapt e 300 RON .

astept cu nerabdare o rezolvare la pb asta pe forum ...adik alta decat cea de inlocuire a cuplajului cu altul nou.
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema asemanatoare in sensul ca atunci cand merg pe piatra cubica sau carosabil cu denivelari din astea marunte simt o trepidatie foarte mica in volan. Din cate am observat eu, jocul vine de undeva de pe "traseul" urmat de axul care vine din podea si volan.O sa incerc si eu sa mai strang suruburile alea.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu, si se pare ca jocul este din alta parte nu din axul de volan. Apropos pe cine intereseaza un ax de volan Very Happy PM. Cert este ca am schimbat axul si nu e de acolo. Mai are alta imbinare volanul cu caseta de dir inafara de axul telescopic ? si daca da unde este ? Eu nu am gasit nici o alta bucsa de plastic. Jocul nu e mare acum, dar daca lasam asa sigur se va accentua si devine tare neplacut. Am avut DSN inainte si asta era boala lor. E destul de nasol sa iti cloncane cand mergi pe piatra cubica sau cand ai o denivelare ceva.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
jocul nu vine din axul telescopic ( axul care pleaca din caseta ). l'am suspectat si eu si l'am dat jos. am facut toate testele posibile cu el fara sa observ vreun joc. ala arata bine la mine.

daca in schimb blochez axul volanului exact la intrarea in axul telescopic, si misc de volan, eu inca mai am jocul. deci la mine este din racordul axului care face posibila reglarea pozitiei volanului. vad in TIS o piesa acolo, ceva sferic. nu pre inteleg multe din ilustratia aia. pe masina e greu accesibil.

a desfacut cineva piesa aia? are cineva macar o poza sau un desen mai clar ?
Skip ads

  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
deci nu are ce sa fie decat o cruce cardanica si probabil tre sa o inlocuim. Din pacate in rom nu se gaseste decat la opel.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai si cum arata piesa aia?...are cine EPC l'andemana? poate putem remedia, improviza ceva macar sa reducem din joc.

incearca si tu la tine sa dai joc masca de la galeria aer, sa ai acces la axul volanului pe segmentul dupa axul telesopic. prinde'l acolo cu un cleste/mox si vezi daca ai joc pe bucara volan-axTelescopic.

cum facem?...are cineva EPC sa posteze ilustratia explodata?
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
hai ca o sa fac eu asta cand ajung acasa si o sa pun pozele.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
revin cu detalii



  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
multam fain.

e clara treaba aici. ilustratia 2. grupul 13, sunt piese de teflon care sigur de useaza si apare jocul.

vrei sa imi dai si partnr sa intreb cat costa.


operatia e destul de dificila. Rolling Eyes se baga cineva?


(ilustratia 1 e valabila pt vectra prefacelift, fara volan reglabil)
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ok. Cand ajung acasa iti dau part number. Tu unde esti ?
Parca nu erai in Rom. Eu ma bag fara greatza. Tre sa nu imi fie lene Very Happy
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu sunt, dar nu e asta problema. o sa ma interesez cat costa si le cumpar sa le am cand ma apuc de treaba. nu vad sa poate ceda altceva acolo decat alea. daca le gasesc mai ieftin, aranjam ceva, daca nu...facem invers.

pe 1. ma mut, asa ca am apuc de treaba in a 2-a parte a lunii. acum sunt aglomerat si am nevoie ce masina in fiecare zi Wink
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salutare,
astept si eu cateva rezolvari la aceasta problema
maine merg si eu cu ea la niste prieteni de pe foum si poate identificam si aceasta problema,care pare diferita totusi de la masina la masina

eu am vectra b cu volan reglabil si am un mic joc pe care zic eu ca l-am izolat in acel ax reglabil dar mai trebuie sa sap pana sa ma hotarasc sa il schimb.

cu bine
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR