Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cozmyn

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
bulky a scris:cum e sa mai rezolvat ceva cu acest post mai are cineva vreo noutate?

Skip ads

  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
birghi a scris:Nu am mai inlocuit axul deoarece l-am prins cu un cleste mox (cat mai de sus), l-am tinut bine, si jocul tot exista. Masina este cu volan reglabil, iar problema vine chiar din zona de reglaj. Am desfacut capacele de plastic din zona volanului si am vazut un cuplaj mobil la care nu pot umbla. Am facut cateva poze. Stie cineva cum se numeste piesa si cum se inlocuieste? Cred ca este vorba despre numarul 13 din schita urmatoare (cea din plastic alb din centrul celor doua fotografii):

Aceasta problema o am si eu, este tare enervant jocul din volan. ai gasit rezolvare?
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Scuze pentru raspunsul intarziat. Am cumparat de la dezmembrari tot ansablul (piesa numarul 1) pe care urmeaza sa-l schimb. Problema este ca l-am cumparat cu tot cu butucul pentru contct, si volanul este blocat. Nu reusesc sa scot butucul fara a avea cheia. Nici nu vreau sa-l stric.
Ideea este ca ansamblul nu este demontabil (asa cum s-a mai scris pe aici), adica nu se pot inlocui doar cuplajele acelea de plastic alb-galbui (sar arcuri, sunt niste suruburi infiletate in niste gauri nituite, etc) nici eu nu recomand demontarea ansamblului.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdyBossu a scris:
bbmt a scris:Salutare.

Am un Opel Astra G din 2000 de care pana acum sunt mai mult decat multumit. Am avut acceeasi problema pana de curand, mai exact pana sambata. Simteam in volan un "cloncanit" usor la accelerare, respectiv la decelerare, si doar in viraje, lucru care imi crea un usor disconfort la volan. Cel mai tare il simteam in virajele spre dreapta si cu volanul rotit la 90 de grade fata de pozitia normala. Am verificat tot ce tine de sistemul de directie si totul era in regula. Am verificat si cuplajul dintre axul volan si caseta de directie, dar nu am simtit acea bataie pe care o simteam cand ma deplasam cu masina. Deja ma vedeam aruncand cu o caruta de bani pe o caseta de directie. Am preferat insa sa cred ca totusi jocul e din cuplaj si am cumparat dintr-un schrot de langa Timisoara aceasta piesa. Pret 100 RON.

Sambata dupa masa m-am apucat si am schimbat cuplajul. Timp de lucru 30 de minute (cu pauza de bere intre demontat piesa veche si montat piesa "noua") Smile Jocul a disparut ca prin minune. Ma simt din nou excelent la volanul masinii mele.

Am verificat la mana piesa schimbata. Jocul este atat de nesemnificativ, incat aproape ca iti vine sa-l ignori. Atentie deci la cumpararea unei astfel de piese. Trebuie verificat cu atentie si rabdare. La mine jocul s-a format in crucea de jos (cea care se leaga pe axul casetei de directie).

Piesa schimbata:



Bafta

Zona dintata culiseaza la viraje, nu-i asa? Eu nu am joc in cruci, ci in zona canelurilor, de unde si bataia metalica? Oare cu un colier strong si mai lat, confectionat din otel, nu as putea gatui un pic teava astfel incat sa permita culisarea in continuare si sa dispara jocul?

Am rezolvat problema prin schimbarea aceleiasi piese. Am cumparat piesa de la dezmembrari. E cam dificila pozitia de lucru dar am reusit. S-a modificat putin spre stanga pozitia volanului dar nu am de gand sa mai mai desfac piesa, poate din piulita de la volan sau din bielete, vad eu.
Ca incheiere, nu mai trancane volanul si mai dau dreptate si colegului cu privire la faptul ca la piesa veche nu se simte aproape deloc jocul in zona dintata, deci va veti da seama daca piesa noua este buna abia dupa ce o montati.
Skip ads

  • oKrime

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu problema asta la mine se simte ca o pocnitura(cum ceva s'ar dizloca) in volan cand virez stanga/dreapta . Intrebarea mea este daca merg asa cu masina se poate intampla ceva mai grav sau.... ?
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
birghi a scris:Scuze pentru raspunsul intarziat. Am cumparat de la dezmembrari tot ansablul (piesa numarul 1) pe care urmeaza sa-l schimb. Problema este ca l-am cumparat cu tot cu butucul pentru contct, si volanul este blocat. Nu reusesc sa scot butucul fara a avea cheia. Nici nu vreau sa-l stric.
Ideea este ca ansamblul nu este demontabil (asa cum s-a mai scris pe aici), adica nu se pot inlocui doar cuplajele acelea de plastic alb-galbui (sar arcuri, sunt niste suruburi infiletate in niste gauri nituite, etc) nici eu nu recomand demontarea ansamblului.
ai schimbat coloana de directie?
daca da te rog poti sa-mi spui detaliat cum se procedeaza?
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat-o eu la mine. Trebuie sa dai jos cartonul de-asupra de pedalier spoi o sa vezi ansamblul respectiv. Are 2 suruburi, unul la capatul de jos si unul sus. Le desfaci si apoi culisezi tija ori in sus, ori in jos (depinde unde desfaci prima data) si iasa de acolo. Este o operatie de 20 min, numai ca pozitia este cam incomoda. Succes.
  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
buna tuturor!citind aceste posturi imi dau seama ca si masina mea are cam aceeasi problema,tremura volanul chiar si cand treci si peste asfaltul recent vopsit,sau cand mergi cu 120/130 km/h parca rotzile nu ar echilibrate corect,eu ma gandeam ca simt toate gaurelele din asfalt din cauza cauciucurilor sau al ansamblului amortizoare arcuri inca is in dubii nici nu stiu de unde sa ma apuc ca sa aflu din ce cauza tot tremura volanul.Daca avetzi ceva solutzii miar prinde ff bine.Multzumesc mult(opel astra g 2003 2.0 Dty cu volan reglabil)


Ultima modificare facuta de Micu vlad la Dum 27 Dec, 2009 8:43 pm
Skip ads

  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si la mine tremura volanul cand stau pe loc si se aude asa tremuratul un pic ,iar daca il strang bine in mana aproape nu se mai aude.Cam ce ar fi opel astra g 2.0 dty y 20 dth
  • tomadanmihai

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema! mai am in plus si un joc sus in ansamblul ptr reglarea volanului dar ala se rezolva mai usor cu 2 tampoane de cauciuc, ramane sa aflu exact de unde provine jocul in volan ptr ca ma dispera la viteza mica pe drumurile din tara asta, parca zici ca toata directia e praf, nu poti sa identifici o alta problema cu jocul asta ! o sa verific mai indetaliu articulatia aceea care face legatura cu caseta de directie sa vad exact Wink @_@ !
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Pun si eu cateva poze cu axul de la Vectra B2 in pozitia de functionare:

Acesta face legatura intre caseta de directie si "coloana" care include reglarea pe inaltime a volanului.
  • Freakdriver

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
multumesc colegilor din acest topic ca m-au ajutat sa-mi rezolv problema cu "pacanitul" sau mai bine spus cu jocul care il simteam in volan..la viraje...atat la viteze mici cat si la mai mari.De vina era cuplajul dintre axul volan si caseta de directie.Dupa cele citite pe forum am luat mecanicul cu mine am mers la dezmembrari am cautat cuplajul(100 lei)...(piesa se verifica la mana cu miscari incete si cu atentie...daca e uzata se misca in general mai greu ca si cum ar agata ceva sau nu ar avea ungere...asa se simte la mana).Manopera 25 lei...timp de executie 30 min.Piesa pe original costa 790 lei...asa ca am ales o piesa SH.
bafta
P.s. nu am apucat sa merg extravilan...ca sa vad daca volanul trepideaza la fel de tare cum trepida cand avea cuplajul vechi la viteze de peste 120Km/h...desi mereu am echilibrat rotile si am avut cauciucurile perechi...o sa revin cu detalii Cool
Skip ads

  • theson

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,eu am un Opel Astra G Bertone,am avut probleme cu jocul acesta din volan de la acel ax.Am schimbat pana acum vreo 2 axe,insa jocul nu a disparut.
M-am tot gandit ca ceva nu e ok.Am observat ca e stransa sus,partea dinspre volan cu un surub mai mic de cat in partea de jos.Am observat ca jocul vine de acolo de la acel surub,am incercat sa il strang mai tare dar nu s-a mai putut.Asa ca l-am scos si l-am inlocuit cu altul cu cap mai mare (de 12mm mai exact),am insurubat frumos cu o cheia tubulara si...surpriza jocul a disparut.
Deci as putea sa zic ca la mine a fost de surub care nu strangea cum trebuia axul.
Sper sa fie de folos experienta asta a mea...bafta...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o astra G la care am sesizat un joc de 1-2 mm in ax(cel putin asa cred).Volanul este reglabil inaltime/adancime,difera cu ceva axul fata de unul fara reglaj ?Se potriveste unul de pe o masina de Anglia ?
  • katran

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema la un Opel Astra caravan din 2001 (Y17DTI) - avea un pic de joc volanul; zdranganea/trancanea un pic cand treceam peste hopuri.
Citisem topicul asta si deja ma orientam dupa o piesa SH.

Am avut noroc ca am un prieten mecanic.
Jocul era de la piulita care strange volanul pe ax. Piulita era un pic slabita. Smile

Se da jos masca de pe volan desuruband holsuruburile care sunt in partea din spate a volanului, acolo unde este axul. Se scoate masca si se strange piulita care strange volanul.
Piulita, daca imi amintesc bine, arata ca o roata dintata. Am senzatia ca a avut nevoie de o cheie speciala ca sa o stranga, daca nu ma insel.

Cam asta a fost tot.
Nu mai am pic de joc sau vibratie la volan.
Inainte de a cumpara piese de schimb, mai bine faceti verificarea asta. Dureaza 5 minute.

Numai bine !
  • mocan_danut

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut baieti....am ceva batai in bord la vectra b...adica : undeva in spatele ceasurilor, cred ca la suportul de tinere a volanului....asta cand merg pe drum cu denivalari...ii o bataie tare enervanta...ceva pacanituri....mentionez ca la directie nu am nici o problema...a mai patit cineva asa ceva?multumesc
  • miticalimona

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vreau si eu ajutor caut sa cumpar pt a schimba acest cuplaj dintre axul volanului si caseta de directie de la opel combo 2003
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR